Gobelenas „Eitynės su drambliais“ (fragmentas)

Aktualu iki 2013-11-10

Žano Grenjė (Jean Grenier) arba Arno Puasonjė (Arnould Poissonier) dirbtuvės
Nežinomas kartonų autorius
Turnė, Flandrija
XVI a. pr. (1515–1520)
Vilna, šilkas, 220 x 130 cm
Inv. Nr. VR-4
Gauta iš Valdovų rūmų paramos fondo 2010 m. sausio 15 dieną. Valdovų rūmų paramos fondas gobeleną įsigijo 2005 m. liepos 25 d. iš Luciano Coen (Florencija, Italija).
2005 m. gobelenas buvo restauruotas Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centre (Danutė Murauskienė, Dalia Valujevičienė).

Šis meninis audinys yra didesnio gobeleno fragmentas. Manoma, kad viso gobeleno aukštis galėjo būti keturi metrai, o plotis – net septyni. Meniniai audiniai labai dažnai puošdavo valdovų ir didikų rūmų sienas. Dažniausiai konkrečiai patalpai būdavo užsakoma visa gobelenų serija. Pirminis gobelenas, vaizduojantis eitynes su drambliais, galėjo priklausyti meninių audinių serijai, kurią Lisabonos rūmams užsakė Portugalijos karalius Manuelis I (1495–1521). Minėtose dirbtuvėse buvo išausta nemažai gobelenų, vaizdavusių egzotiškus gyvūnus, portugalų atradimus per keliones į Indiją. Ši tematika Europos dailėje išpopuliarėjo po Vasko da Gamos (Vasco da Gama, apie 1469–1524) kelionės aplink Afriką ir Indiją.

Fragmente vaizduojami trys ant drambliuko jojantys vaikai ir trys juos globojančios damos, vilkinčios Gotikos laikotarpio drabužius. Virš jų matyti suaugusio dramblio fragmentas (straublys, ausis, gūnia dengtas liemuo).

Stilistiškai panašūs audiniai, išausti Žano Grenjė (Jean Grenier) dirbtuvėse, vaizdavo karavaną su žirafomis, egzotinių gyvūnų laipinimą į laivą ir kt.

Gobelenas „Eitynės su drambliais“ – vienas seniausių meninių audinių, pristatomų Lietuvos muziejuose. Šiuo metu jis eksponuojamas Valdovų rūmų Gotikinėje antikameroje.

Medžiagą parengė: Dalius Avižinis
Fotografas: Antanas Lukšėnas
Panaudota literatūra:
Jedzinskaitė-Kuizinienė I. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų gobelenai, Vilnius, 2011, p. 83–85.
Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmai Vilniaus Žemutinėje pilyje. Istorija ir rinkiniai. Albumas / Palace of the Grand Dukes of Lithuania in Vilnius Lower Castle. History and Collections. Album, sudarytojai / compilers D. Avižinis, V. Dolinskas, Ė. Striškienė, Vilnius, 2010, p. 344–345.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Varpelis

20240617

Nedidelis iš vario lydinio nulietas varpelis yra dekoruotas įvairiomis figūromis ir augaliniais ornamentais. Jo apačioje matomas įrašas lotynų kalba NOMEN DOMINI BENEDICTUM SIT (liet. „Tebūnie palaimintas Viešpaties vardas“). Viršuje esanti rankenėlė puošta stovinčių berniukų atvaizdais.

Plačiau

Publikuota: 2013-11-04 Atnaujinta: 2013-11-04 08:14
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika