Aktualu iki 2014-10-13

Niurnbergas, Vokietija, XVI a.
Vario lydinys, kalstymas
Skersmuo 38 cm
Inv. Nr. VR-14
Pirminės apskaitos Nr. GEK 78

2005 m. spalio 15 d. lėkštę būsimam Valdovų rūmų muziejui įsigijo Lietuvos dailės muziejus iš Emilio Scaglia (Breša, Italija). 2009 m. gegužės 27 d. eksponatas perduotas Nacionaliniam muziejui Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams.

Metalinės lėkštės itin plačiai buvo naudojamos tiek Viduramžiais, tiek vėlesniais laikais. Labai dažnai jos gamintos iš metalo, ypač iš vario lydinio. Tokios lėkštės būdavo dekoruojamos įvairiais ornamentais, augaliniais ir geometriniais motyvais. Tačiau nemaža dalis papuošta ir kalstytomis siužetinėmis scenomis. Kelios šio tipo lėkštės saugomos Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose.

Labai įdomi lėkšte sukurta XVI a. Vokietijoje, greičiausiai Niurnberge. Lėkštės centre vaizduojami Jozuė ir Kalebas iš Kanaano žemės, parnešantys didžiulę vynuogių kekę. Senojo Testamento Skaičių knygoje rašoma, kad Viešpats Mozei liepė siųsti vyrus išžvalgyti Kanaano krašto, kurį žadėjo duoti izraelitams. Buvo pasiųsti visų svarbiausių giminių vadai, tarp jų – Kalebas iš Judo giminės ir Jozuė iš Efraimo giminės. Mozė žvalgams sakė, kad jie pažiūrėtų, kokie ten gyvena žmonės, ar derlinga ten žemė, ar miestai įtvirtinti, taip pat prašė iš Kanaano atnešti kokių nors vaisių. Po keturiasdešimties dienų žvalgai sugrįžo, dauguma jų Mozę įtikinėjo, kad tas kraštas tikrai pienu ir medumi teka, tačiau ten gyvena stipresni žmonės, kurių neįmanoma nugalėti. Tačiau tam prieštaravo Kalebas ir Jozuė, raginę pulti ir užimti kraštą.

Vynuogės motyvas minimas Skaičių knygoje: „Pasiekę Eškolo slėnį, nusikirto ten vynmedžio šaką su viena vynuogių keke, kurią ant karties nešė du vyrai.“ (Skaičių knyga 13:23). Šis motyvas gana dažnas XVI a. grafikoje, ypač iliustruojant Senojo Testamento leidimus. Taip pat vynuogių kekę nešantys vyrai vaizduoti prie įėjimo į vynines, pasitaikydavo ir miestų herbuose. Judėjų ir krikščionių simbolikoje vynmedis laikomas šventu augalu, jam teikiama daug reikšmių, dažniausiai jis siejamas su taika ir gyvenimo gerove. Vynuogių kekė pirmiausia yra Pažadėtosios žemės, o kartu ir pranašystės išpildymo simbolis.

Panaši lėkštė saugoma Metropolitano meno muziejuje (Niujorkas, JAV)

Medžiagą parengė Dalius Avižinis
Fotografas Antanas Lukšėnas

Panaudota literatūra:
Krikščioniškosios ikonografijos žodynas, sudarytoja D. Ramonienė, Vilnius, 1997, p. 320.
„Skaičių knyga“, in: BIBLIJA arba ŠVENTASIS RAŠTAS. Ekumeninis leidimas, Vilnius, 1999, http://biblija.lt/index.aspx?cmp=reading&doc=BiblijaRKE1999_Sk_13 (žiūrėta 2014-09-28).

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Adatos

20240916

Seniausios adatos – kaulinės, naudotos nuo Akmens amžiaus (taip pat ir Viduramžiais). Metalinės adatos gamintos nuo Bronzos amžiaus.
Adatų archeologai randa tiek gyvenamosiose vietovėse, tiek moterų, vaikų, vyrų kapuose. Tradicija įdėti adatas ir adatines laidojant buvo žinoma ir kitur, pavyzdžiui, Skandinavijoje. Ji išsilaikė iki pat XX a. pradžios. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriniuose šaltiniuose taip pat užfiksuotas paprotys įdėti adatų ir siūlų laidojant moteris.

Plačiau

Publikuota: 2014-10-06 Atnaujinta: 2014-10-13 09:49
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika