XVI a. vid.
Striška G. Vilniaus Žemutinės pilies teritorija. Valdovų rūmų rytinio ir šiaurinio korpusų 2003–2004 m. tyrimų ataskaita, radinio inv. Nr. 191.
Architektūrinė detalė pagaminta iš rusvo gravelito (žvirgždo konglomeratas) su smėlio priemaiša. Bazės profilį sudaro stačiakampio skerspjūvio plintas, toras (veleno pavidalo išgaubta bazės dalis), skocija, juostelė ir greičiausiai velenėlis. Skocija būdinga jonėniškojo ir korintiškojo orderių kolonoms. Rasta bazė tiksliai neatitinka nė vienos bazės: jonėniškojo orderio bazėje virš plinto nėra toro, ir jonėniškoji, ir korintiškoji bazė turi dvi skocijas su dviem mažais velenėliais ir juostelėmis tarp jų. Tad teoriškai ši bazė būtų artimesnė korintiškajai, tik su viena skocija.
Architekto dr. Napaleono Kitkausko manymu, ši bazės dalis priklausytų apie 5 m aukščio jonėniškojo orderio puskolonei, kuria būdavo aprėminamas pagrindinis įvažiavimas į vidinį rūmų kiemą. Detalės su skocijos tipo įgilinimu naudotos ir italų architekto Džovanio Činio (Giovanni Cini) XVI a. vid. Vilniaus Žemutinėje pilyje projektuotoje Šv. Onos ir Barboros bažnyčios piliastro bazėje.
Architektūrinės detalės paviršius buvo glaistytas balkšvu kalkių skiediniu, dažymo žymių nelikę. Ant tašytų plokštumų, buvusių mūre, yra skiedinio liekanų. Nugriovus rūmus puskolonės bazės detalė buvo aplaužyta ir panaudota XIX a. ūkinės paskirties pastato pamatams mūryti. Šiuo metu architektūrinę detalę galima apžiūrėti Valdovų rūmų istorinės ir architektūrinės raidos ekspozicijoje (I maršrutas) 10 salėje.
Medžiagą parengė Rasa Abramauskienė ir Gintautas Striška
Fotografas Vytautas Abramauskas
Brėžinių autorė Rasa Abramauskienė
Panaudota literatūra:
Kitkauskas N. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, Vilnius, 2009, p. 235.
Kitkauskas N. „Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų architektūros retrospektyvinis vaizdas pagal tyrimų duomenis / A Retrospective Architectural View of the Palace of the Grand Dukes of Lithuania in Vilnius’ Lower Castle Based on Research Data“, in: Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai ir jų atkūrimas europinės patirties kontekste / The Palace of the Grand Dukes of Lithuania and its Restoration within the context of the European experience, Vilnius, 2009, p. 20–42.