XV a. II p.
Molis, glazūra
Montvilaitė E., Ožalas E., Žvirblys A. Vilniaus Žemutinės pilies teritorija. Valdovų rūmų vidinio kiemo archeologiniai tyrimai 2006–2008 m., radinio inv. Nr. 31
Dekoratyvinė žaliai glazūruota plyta su Nukryžiavimo scena rasta tiriant Valdovų rūmų vidinį kiemą, rūmų šiaurinio korpuso sienos pamatų duobėje. Dirbinys buvo giliai įstrigęs į skiedinį. Bandant jį ištraukti, paaiškėjo, kad skiedinyje yra ir daugiau panašių dekoratyvinių plytų nuolaužų, gotikinės importinės keramikos. Radiniai datuojami XV a. antra puse, taigi statant šiaurinį korpusą jiems buvo beveik 100 metų, todėl nenuostabu, kad dekoratyvinės plytos ir jų liekanos kaip senamadiški daiktai tiesiog sumesti į naujai statomo rūmų korpuso pamatų duobę.
Plytos matmenys – 17 x 23 cm, plokštumoje įspausta Nukryžiavimo scena, aprašyta Evangelijoje pagal Joną: „Prie Jėzaus kryžiaus stovėjo jo motina, jo motinos sesuo, Klopo žmona Marija ir Marija Magdalena. Pamatęs stovinčius motiną ir mylimąjį mokinį, Jėzus tarė motinai: „Moterie, štai tavo sūnus!“ Paskui tarė mokiniui: „Štai tavo motina!“ Ir nuo tos valandos mokinys pasiėmė ją pas save.“ (Jn 19, 25–27) Po kryžiumi Jėzui iš dešinės stovi Marija, apsirengusi klostuotu apdaru ir apsigobusi galvą, iš kairės – evangelistas Jonas.
Šis radinys – vienintelė sveika rasta gotikinė apdailos plyta Valdovų rūmų teritorijoje. Daugiausia tokių plytų nuolaužų rasta tiriant vidinį kiemą, dar viena nuolauža aptikta šalia rūmų pietvakarinio kampo. Galima spėti, kad panašios sienų apdailos būta ir kitose Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės pilyse – kasinėjant Trakų Salos pilį rasta viršutinė glazūruotos plytos dalis su įspaustu šventosios atvaizdu.
XIV a. pab. Vilniaus katedros požemių freska:
http://www.katedra.lt/pix/1turas/d/1t_f16-02_al.jpg
Pavyzdžiai su Nukryžiavimo scena iš Gotikos epochos
http://www.britishmuseum.org/research/collection_online...
http://www.britishmuseum.org/collectionimages...
http://www.britishmuseum.org/collectionimages...
http://www.britishmuseum.org/collectionimages...
http://www.britishmuseum.org/collectionimages...
Medžiagą parengė Eglė Zaveckienė
Fotografas Vytautas Abramauskas
Panaudota literatūra
Biblija, vertė A. Rubšys, Č. Kavaliauskas, LBD ekumeninis leidimas, 1999.
Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmai Vilniaus Žemutinėje pilyje. Istorija ir rinkiniai. Albumas / Palace of the Grand Dukes of Lithuania in Vilnius Lower Castle. History and Collections. Album, sud. / comp. D. Avižinis, V. Dolinskas, Ė. Striškienė, Vilnius, 2010.
Vilniaus Žemutinės pilies rūmai, t. 4: 1994–1995 metų tyrimai, Vilnius, 1999.