Žaidimo kaulų komplektas

Aktualu iki 2015-09-13

XV a. I ketv.
Ožkų, avių ir stirnos šokikauliai (59 vnt.)
Striška G. Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų teritorija. Vidinio kiemo 2005 m. archeologinių tyrimų ataskaita, radinio inv. Nr. 5520
Konservavo Jurgita Kalėjienė, rest. prot. Nr. 194/756 (Pilių tyrimo centras „Lietuvos pilys“)
Osteologinę analizę atliko prof. dr. Linas Daugnora (Klaipėdos universitetas)

Žaidimai galvijų šokikauliais (astragalais) buvo populiarūs visoje Europoje dar nuo Antikos laikų. Tam buvo naudojami neapdirbti kaulai, tad atpažinti juos tarp gausybės kitų kaulų, paprasčiausių maisto atliekų, dažnai beveik neįmanoma. Vis dėlto galima pasidžiaugti, kad ir Lietuvoje archeologams pavyko rasti žaidimams skirtų kaulų. Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų vidiniame kieme 2005 m. tyrimų metu kompaktiškoje krūvelėje rasti net 59 galvijų šokikauliai. Pastebėta, kad kai kurie jų su pjaustymo žymėmis. Reikia manyti, kad visi šie kaulai priklausė vieno žmogaus žaidimo rinkiniui. Be to, šiam rinkiniui galėjo priklausyti ir apdegęs greta rastas galvijo pirštikaulis. Osteologinės analizės metu prof. dr. Linas Daugnora nustatė, kad 58 kaulai yra ožkų arba avių, o vienas gali būti stirnos. Net 35 kaulai buvo tiksliai priskirti ožkoms ir tik 5 – avims. Akivaizdus kiekybinis skirtumas leidžia spėti, kad arba ožkų kaulai buvo tikslingai dažniau pasirenkami žaidimui, arba ožkų būdavo daugiau suvartojama maistui, todėl ir jų šokikaulių buvo galima lengviau gauti.

Įdomių žinių apie galimą žaidimo komplekto savininką suteikia artefaktų radimo aplinkybės. Degėsingas sluoksnis su kelių medinių pastatų liekanomis, kur rastas šis kaulų rinkinys, datuojamas XV a. pirmu ketvirčiu ir kartais siejamas su 1419 m. gaisru. Šiame sluoksnyje, žaidimo kaulų aplinkoje, buvo rastos kelios kvadratinės duobės su beveik 100 akmeninių sviedinių ir daugiau nei 500 arbaleto antgalių, dauguma jų taip pat degę. Tikėtina, kad sluoksnyje rasti sudegę pastatai sietini su militaristinės paskirties statiniais – kareivinėmis ar arsenalu. Galima spėti, kad sudegusio pastato aplinkoje rastas žaidimų kaulų komplektas priklausė pilyje dislokuotiems kariams.

Medžiagą parengė Povilas Blaževičius
Fotografas Vytautas Abramauskas
Dailininkas Mantvidas Mieliauskas

Panaudota literatūra
Blaževičius P. Seniausieji Lietuvos žaislai. Monografija, Vilnius, 2011.
Theobald F. V. A Text-Book of Agricultural Zoology, Edinburgh, London, 1913.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Varpelis

20240617

Nedidelis iš vario lydinio nulietas varpelis yra dekoruotas įvairiomis figūromis ir augaliniais ornamentais. Jo apačioje matomas įrašas lotynų kalba NOMEN DOMINI BENEDICTUM SIT (liet. „Tebūnie palaimintas Viešpaties vardas“). Viršuje esanti rankenėlė puošta stovinčių berniukų atvaizdais.

Plačiau

Publikuota: 2015-09-07 Atnaujinta: 2015-09-14 10:04
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika