Padegamosios arbaleto strėlės antgalis

Aktualu iki 2016-10-16

XIV a. pab.–XV a. pr.
Ožalas E., Montvilaitė E., Žvirblys A. Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų teritorija. Pietinio korpuso prieigų archeologiniai tyrimai į rytus nuo Valdovų rūmų (trasa III) 2004–2006 m., radinio inv. Nr. M 2188
Restauravo Rima Niunkienė, rest. prot. Nr. 345/5201 (Pilių tyrimo centras „Lietuvos pilys“)

Tyrinėjant plotą į pietus nuo Valdovų rūmų pietrytinio kampo, 2006 m. rastas retas Lietuvoje radinys – padegamosios arbaleto strėlės antgalis. Tai net 21,2 cm ilgio dirbinys, jo viename gale yra įmova koteliui įstatyti, kitame – ištęsto keturbriaunio formos smaigalys. Šis unikalus Lietuvoje artefaktas datuojamas XIV a. pab.–XV a. pr.

Padegamųjų strėlių antgalių būdingas bruožas – ištęstas kaklelis. Jis reikalingas tam, kad ant jo būtų galima užvynioti smaloje pamirkytą virvelę, pakulas ar audinį. Šaudant tokiomis strėlėmis per apgultį būdavo padegami gynybiniai statiniai. Žinoma, kad XIV a. II p. suintensyvėjo Vokiečių ordino žygiai į Vilnių, o per vieną tokį antpuolį 1390 m. sudeginta medinė Kreivoji pilis. Gali būti, kad tąkart naudoti kaip tik tokie padegamųjų strėlių antgaliai.

Medžiagą parengė Povilas Blaževičius
Fotografas Vytautas Abramauskas
Dailininkė Rita Manomaitienė

Panaudota literatūra
Rackevičius G. „Šauliai iš Genujos prie Vilniaus pilies 1394 m.“, in: Lietuvos archeologija, t. 33, Vilnius, 2008, p. 137–152.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Kabutis-amuletas iš kiškio šokikaulio

20250414

2019–2020 m. Valdovų rūmų muziejuje vykę archeologiniai tyrimai buvo dosnūs atradimų. Šių tyrimų rezultatai ne tik papildė iki tol sukauptas žinias apie Vilniaus Ankstyvosios mūrinės pilies (XIII a. pab. – XIV a. pr.) aplinkos raidą, bet ir pradžiugino iki tol šioje teritorijoje nematytais radiniais. Vienas tokių – tai kaulinis kabutis-amuletas. Dirbinys pagamintas iš kiškio pėdos kaulo – šokikaulio, viename jo gale išgręžiant skylę pakabinimui.

 

Plačiau

Publikuota: 2016-10-10 Atnaujinta: 2016-10-11 10:02
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika