Vandens kolektorius su dangčiu

Aktualu iki 2016-10-23

XVII a. pr.
Skobtas iš pušies medienos
Kolektoriaus ilgis 200 cm, plotis 29 cm, aukštis 20,5 cm
Dangčio ilgis 200 cm, plotis 26 cm, aukštis 12 cm
Ožalas E., Montvilaitė E., Žvirblys A. Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų teritorija. Pietinio korpuso prieigų archeologiniai tyrimai į rytus nuo Valdovų rūmų (trasa III) 2004–2006 m., radinio inv. Nr. Md. 205.
Restauravo Deimantė Baubaitė, rest. prot. Nr. O-85/404 (Pilių tyrimo centras „Lietuvos pilys“)

XVI a. pirmoje pusėje į Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmus buvo atvestas pirmasis vandentiekis, ir netrukus ši sistema išraizgė visą Žemutinę pilį. Į rūmų teritoriją vanduo tekėdavo iš rąstų išskobtais kolektoriais ir apvaliais mediniais vamzdžiais.

XVII a. pradžios pušinis kolektorius rastas 2006 m. tyrinėjant Valdovų rūmų pietrytinio kampo prieigas. Šis radinys susideda iš apatinio lovio ir dangčio, yra pagamintas iš pušies medienos. Atskiros jo dalys susijungdavo įsimaudamos viena į kitą, tačiau nebuvo tokios sandarios, kaip metalinėmis movomis sandarinami vamzdžiai. Galima teigti, kad apytiksliai 1 m gylyje, palei akmenimis grįstą kelią, patiesto kolektoriaus trasa turėjo baigtis šuliniu-rezervuaru. Vanduo iš tokių rezervuarų būdavo naudojamas kasdienėms dvaro reikmėms.

Daugiau informacijos apie Vilniaus Žemutinės pilies didžiųjų kunigaikščių rūmų vandens surinkimo kolektorius

Medžiagą parengė Povilas Blaževičius
Fotografas Vytautas Abramauskas
Brėžinių autorė Rima Ašmenaitė

Panaudota literatūra
Vainilaitis V. „Mediniai vandens tiekimo ir sanitariniai įrenginiai Vilniuje, Prezidentūros rūmų teritorijoje, XVI–XVIII a.“, in: Lietuvos archeologija, t. 18, Vilnius, 1999, p. 263–270. 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Plytelė su herbu Zadora

20240715

Grindų plytelė pagaminta iš rausvo molio, puošta reljefiniu heraldiniu ornamentu, rasta beveik sveika, nuskilęs tik apatinis dešinės pusės kampas. Plytelės paviršius ir ornamentas gerokai nusitrynę, ant paviršiaus matomos žalios spalvos glazūros liekanos.

Plačiau

Publikuota: 2016-10-17 Atnaujinta: 2016-10-16 18:32
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika