Žaislinio vežimaičio ašis

Aktualu iki 2016-11-06

XV a. pr.
Ilgis 100 mm
Medis
Striška G. Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų teritorija. Rytų ir šiaurės korpusų prieigų  archeologinių tyrimų 2003–2004 m. ataskaita, radinio inv. Nr. 5859.
Restauravo Deimantė Baubaitė, rest. prot. Nr. 82/238 (Pilių tyrimo centras „Lietuvos pilys“)

Ši nedidelė viduramžiško žaislo detalė yra ne kas nors kita, o priekinė vežimaičio ašis, datuojama XV a. pradžia. Dirbinėlis yra stačiakampio skersinio pjūvio pagaliuko formos su apvaliomis ašelėmis galuose. Tiesa, vienas galas nulūžęs. Išlikusiame gale yra skylutė su kaiščio, fiksavusio ratuką, fragmentu. Ašies centre išdrožtas trapecijos formos įgilinimas, o jo viduryje kiaurai pragręžta skylutė. Per ją ašis būdavo fiksuojama prie vežimaičio. Išlikęs fragmentas leidžia teigti, kad šis žaislas buvo funkcionali tikro vežimo kopija. Ant ašių sukosi ne tik jo ratai, bet ir visa priekinė ašis. Iki šiol Europoje buvo žinomos tik dvi tokių žaislinių vežimaičių ašys, rastos Gdanske.

Medžiagą parengė Povilas Blaževičius
Fotografas Vytautas Abramauskas
Vežimaičio rekonstrukcijos autoriai Algirdas Juškevičius, Povilas Blaževičius

Panaudota literatūra:
Blaževičius P. Seniausi Lietuvos žaislai, Vilnius, 2011.
Okulicz Ł. „Wczesnośredniowieczne zabawki i gry z Gdańska“, in: Gdańsk wczesnośredniowieczny, t. 1, red. J. Kamińska, Gdańsk, 1959, s. 107–143.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Prancūzijos Didžiosios armijos 85-ojo linijinio pėstininkų pulko uniforminė saga

20240408

Per daugelį metų trukusius nuoseklius archeologinius kasinėjimus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų teritorijoje surinkta gana gausi, įvairių laikotarpių sagų kolekcija. Aprašomos sagos averse pavaizduotas lauro šakelių įrėmintas skaičius „85“. Virš skaičiaus ir lapelių yra taškelis, o reverse – išlikę kilpos, skirtos sagai prisiūti, fragmentai. Tai Prancūzijos Didžiosios Armijos (pranc. La Grande Armée) 85-ojo linijinio pėstininkų pulko uniforminė saga.

Plačiau

Publikuota: 2016-10-31 Atnaujinta: 2016-10-30 23:42
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika