Duobinys (kubilas)

Aktualu iki 2017-12-24

XIV a. pab.
Liepa
Aukštis 45 cm, skersmuo 37 cm, sienelės storis 2,3 cm

Vailionis E. Vilniaus Žemutinės pilies rūmų šiaurinio korpuso išorinio kiemo (ties M22 ir M23) 1996 m. tyrimų ataskaita, radinio inv. Nr. 1070
Konservavo ir restauravo Deimantė Baubaitė, rest. prot. Nr. 123/13662 (Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai)
Medienos rūšies tyrimus atliko dr. Rūtilė Pukienė, tyrimo Nr. LIG-17-3 (Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai)

Ankstyvosios mūrinės pilies šiaurinės gynybinės sienos išorėje buvo rasta kelių medinių pastatų liekanų. Šalia vieno pastato grindų, beveik prie pat mūrinės gynybinės sienos, aptiktas į žemę įkastas nedidelis (apie 45 cm aukščio ir 37 cm skersmens) medinis kubilas. Jis pagamintas iš vientiso liepos medžio kamieno, apatinėje dalyje turėjo išskobtą griovelį dugnui įstatyti, tačiau į žemę įkastas jau be dugno. Manoma, kad kubilo antrinio panaudojimo paskirtis – vandens rezervuaras-šulinėlis. Tokie archajine technika iš vientiso medžio kamieno išskobti ar išduobti indai dažniausiai naudoti grūdams laikyti. Indai būdavo gaminami iš vientiso kamieno ar trinkos – ertmė būdavo išdeginama, iškalama kaltu ar išgręžiama. Kartais naudota trinka su jau išpuvusia šerdimi – ji būdavo papildomai skobiama ir dailinama.

Medžiagą parengė Gintautas Striška
Fotografas Vytautas Abramauskas

Panaudoti šaltiniai ir literatūra
Kaminskaitė I. Mediniai dirbiniai Vilniaus Žemutinėje pilyje archeologiniais duomenimis. Daktaro disertacija, Vilniaus universitetas, 2017.

Lietuvių etnografijos enciklopedinis žodynas, Vilnius, 2015.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Auskaras

20240415

Dabartinėje Lietuvos teritorijoje seniausi auskarai datuojami XIII–XIV amžiumi. Jie buvo gaminami lankelio formos su 1–3 kabučiais ir pagal konstrukciją skirstomi į tris tipus: žiedinius, kilpinius ir klaustuko formos.

Plačiau

Publikuota: 2017-12-18 Atnaujinta: 2017-12-17 22:59
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika