Šventoji Šeima

Aktualu iki 2017-12-31

Nežinomas dailininkas, XVIII a. pab. – XIX a.
Medis, aliejus
27,4 x 20,7 cm (su rėmais – 47,8 x 41,7 cm)
Inv. Nr. VR-719
2013 m. padovanojo kanauninkas dr. Algimantas Vincas Kajackas (1932–2015)

Pagal Šventosios Šeimos ikonografinį tipą vaizduojami Švč. Mergelė Marija, Kūdikėlis ir Juozapas. Šventoji Šeima Europos dailėje imta vaizduoti XV a., sustiprėjus Juozapo kultui. Kompozicija neretai labai įvairi, dažniausiai buitinė: Kūdikėlis guli pintinėje arba žaidžia ant žemės, Mergelė skaito, o Juozapas meistrauja. Kartais Šeima vaizduojama valganti prie stalo. Neretai su ja vaizduojami ir kiti šventieji: šv. Kotryna, Marijos motina šv. Ona, Jonas Krikštytojas ir jo motina Elzbieta. Paveiksle į akmenį atsirėmęs Juozapas Kūdikėliui tiesia paukštelį juodais šonais, greičiausiai dagilį. Daugelyje Švč. Mergelę Mariją ir Kūdikėlį vaizduojančių kūrinių yra ir dagilis – tarsi aliuzija į Kristaus kančią. Tokią simbolinę prasmę paukštelis įgijo todėl, kad buvo tikima, jog dagilis savo lizdą suka ant erškėčių krūmo. Su Kristaus kančia susijusi ir ant paukštelio galvos esanti raudona dėmė – ji simbolizuoja erškėčių vainiką, kurį Kristui uždėjo kareiviai.

Medžiagą parengė Rita Lelekauskaitė
Fotografas Mindaugas Kaminskas

Panaudota literatūra
Krikščioniškosios ikonografijos žodynas, sudarė D. Ramonienė, Vilnius, 1997 p. 295–296.
Murray P., Murray L. The Oxford Companion to Christian Art and Architecture. The Key to Western Art’s Most Potent Symbolism, London, New York, Oxford, 1996, p. 58.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Publikuota: 2017-12-25 Atnaujinta: 2017-12-24 18:46
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika