Prancūzija, XV a.
Medis, geležis, drožyba, kalyba, vaškavimas
Matmenys: 66 x 139 x 59 cm
Inv. Nr. VR-274
Eksponatą 2007 m. rugsėjo 21 d. antikvariate „Gallori Turchi Antichità“ (Italija) būsimam Valdovų rūmų muziejui įsigijo Lietuvos nacionalinis dailės muziejus. 2009 m. gegužės 27 d. jis perduotas Nacionaliniam muziejui Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams.
XII a. Prancūzijoje užgimęs gotikos stilius pradžioje daugiausia skleidėsi architektūroje. Didingos bažnyčios savo smailėmis kilo į dangų, o grakštūs langų rėmai priglaudė spalvotus vitražus, pasakojusius Šventojo Rašto istorijas. Naujasis stilius darė įtaką visiems menams, vėliau atsispindėjo ir baldų puošyboje. Tai prasidėjo maždaug XIV a., kai iš gamtos ir kasdienio gyvenimo kylančios formos – audinio klosčių motyvas, pinakliai, smailėjančios arkos – pradėtos naudoti baldų dekorui.
Lietuvoje turime labai nedaug gotikinių baldų pavyzdžių. Vienas jų – XV a. skrynia – eksponuojama Valdovų rūmų muziejuje. Baldo dangtis yra lygus, o priekinė ir šoninės skrynios dalys dekoruotos drožybos elementais. Priekyje yra keturios stačiakampės plokštumos, kurių kiekviena puošta skirtingais drožinėtais smailėjančių arkų, žuvies pūslės ir gėlių žiedų motyvais. Jų viduryje yra labai dekoratyvi plieninė spyna, puošta augaliniais ornamentais ir dviem pinakliais. Spynos kampuose vaizduojamos keturių vyrų figūros. Yra nemažai išlikusių spynų pavyzdžių, kurių kampuose matomos keturių angelų figūros, tačiau, panašu, kad šiuo atveju vaizduojami ne angelai, o vyrai, rankose laikantys knygą ar lapą, taigi galima daryti prielaidą, jog čia gali būti pavaizduoti keturi evangelistai. Ir tai ne vienintelis religinis motyvas, kurį galime atrasti šioje skrynioje, nes po spyna yra drožinėta plokštuma, kurioje pavaizduotas susegto diržo laikomas skydas su Jėzaus širdimi ir raidėmis „R I“. Šie simboliai artimi vienuoliams augustinams, taigi tikėtina, kad aptariama skrynia kadaise yra buvusi viename iš vienuolynų.
Abiejose spynos pusėse matomi drožybos elementai, atkartojantys audinio klostės motyvus, kurie buvo labai populiarūs per visą Gotikos laikotarpį. Šonuose taip pat išlikusios pailgos metalinės rankenos.
Medžiagą parengė Dalius Avižinis
Fotografas Vytautas Abramauskas
Naudota literatūra
Colsman E. Schnellkurs Möbel, Köln, 2005, S. 18–23.
Соболев Н. Н. Стили в мебели, Москва, 2008, c. 74–76.
„Wappen der Augustiner-Eremiten“, in: zeno.org, http://www.zeno.org/Meyers-1905/I/020123a [žiūrėta 2021-03-20].
„Lock“, in: collections.vam.ac.uk/item, https://collections.vam.ac.uk/item/O380512/lock-unknown/ [žiūrėta 2021-03-20].