Dubuo su liūto letenų kojelėmis

Aktualu iki 2021-08-15
Toskana, Italija
XVII a. pr.
Vario lydinys, kalinėjimas, liejyba
Aukštis 25 cm, skersmuo 46 cm
Inv. Nr. VR-85

Eksponatą 2006 m. kovo 23 d. antikvariate Antichita' Santa Giulia (Italija) būsimam Valdovų rūmų muziejui įsigijo Lietuvos nacionalinis dailės muziejus. 2009 m. gegužės 27 d. dubuo perduotas Nacionaliniam muziejui Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams.

Nuo seno indai buvo ne tik funkcionalūs, bet ir puošnūs. Įvairūs dekoro elementai ypač būdingi Renesanso ir Baroko laikais sukurtiems stalo indams. Puošnumas, naudotos prabangios medžiagos ir subtili atlikimo technika demonstravo savininko statusą visuomenėje, turimus turtus bei meninį skonį. XVI–XVII a. tapybos darbuose, kuriuose pavaizduotos puotų scenos, taip pat ir natiurmortuose galima pamatyti plačius ir gilius dubenis, kurie dažnai turi plačias rankenas ir letenų formos kojeles. Tokie dubenys buvo itin paplitę Italijoje, kaip ir šis, pagamintas Toskanos regione XVII a. pradžioje. Flamandų dailininkų natiurmortuose šie dubenys neretai vaizduojami prikrauti vaisių arba daržovių, tačiau pirminė jų paskirtis buvo kita. Pirmiausia Europos pietiniuose kraštuose, o vėliau ir kitur tokie indai buvo naudojami vynui atvėsinti. Platų dubenį pripildydavo šalto vandens ir į jį dėdavo butelius su vynu, kad šis atvėstų. Dažniausiai tokie indai gaminti iš vario, bet yra ir atliktų majolikos technika arba pagamintų iš marmuro ir net sidabro.

Muziejuje esantis dubuo viršuje ir ties viduriu yra dailiai išplatėjęs, iš visų pusių dekoruotas kalinėtais ornamentais. Šonuose yra dvi plačios užriestos rankenos, o apačioje – trys liūto letenos formos kojelės.

Medžiagą parengė Dalius Avižinis
Fotografas Antanas Lukšėnas
Naudota literatūra
„Wine Cistern“, in: Art Institute of Chicago, https://www.artic.edu/artworks/25853/wine-cistern [žiūrėta 2021-07-22]
„Wine cooler with A Pageant Battle with Elephants“, in: The Met, https://www.metmuseum.org/art/collection/search/197211 [žiūrėta 2021-07-22]
„Wine cooler with A Marine Triumph of Bacchus“, in: The Met, https://www.metmuseum.org/art/collection/search/236750 [žiūrėta 2021-07-22]
„Der Maler mit seiner Familie“, in: museum-digital, https://smb.museum-digital.de/index.php?t=objekt&oges=60790&navlang=de [žiūrėta 2021-07-22]

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Varpelis

20240617

Nedidelis iš vario lydinio nulietas varpelis yra dekoruotas įvairiomis figūromis ir augaliniais ornamentais. Jo apačioje matomas įrašas lotynų kalba NOMEN DOMINI BENEDICTUM SIT (liet. „Tebūnie palaimintas Viešpaties vardas“). Viršuje esanti rankenėlė puošta stovinčių berniukų atvaizdais.

Plačiau

Publikuota: 2021-08-09 Atnaujinta: 2021-08-09 14:45
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika