Paskaita „Nuo Dolsko iki parodos Vilniuje: Lenkijos mokslų ir menų akademijos bibliotekos Grafikos kabinetas ir jo graviūrų rinkiniai“

Renginio data: 2024m.Rugsėjo0911 d.18:00 - 19:30 Visi renginiai
Valdovų rūmų muziejus
Magdalena Adamska (Lenkijos mokslų ir menų akademijos biblioteka Krokuvoje).
 
Paskaitoje bus pristatyta įdomi ir sudėtinga vienos svarbiausių Lenkijos grafikos kolekcijų – Lenkijos mokslų ir menų akademijos bibliotekos Grafikos rinkinio – sudarymo istorija. Oficiali kolekcijos suformavimo data yra 1935 metai, tačiau grafikos darbai buvo pradėti kaupti gerokai anksčiau. Centrinės Europos istorija besidomintys paskaitos klausytojai turės galimybę išgirsti, kaip meno kolekcijų formavimąsi veikė politiniai pokyčiai ir kokie grafikos darbų rinkimo būdai buvo taikomi XIX a. ir XX a. pirmoje pusėje. 
 
Antra paskaitos dalis supažindins su Vilniaus parodos kūrimo procesu ir šios parodos koncepcija. Pagrindinė parodos tema – pasaulio vizija, atsiskleidžianti grafikos darbų serijose, sukurtose per keturis šimtus metų. Pasakojimo pradžia siejama su pasaulio sukūrimu, kurį vėliau parodoje pratęsia skirtingos istorijos bei žmogiškosios prigimties vingiai, aprėpiantys tiek dorybes, tiek ydas. Pabaiga ir kulminacija – tai dramatiškos pasaulio pabaigos vizijos, užfiksuotos grafikos darbuose.
 
Grafikos meistrai, tokie kaip Martinas Šonhaueris (Martin Schongauer), Albrechtas Diureris (Albrecht Dürer) ir Viljamas Hogartas (William Hogarth), savo kūryboje atspindėjo gyvenamos epochos dvasią, nes menas, kurį jie praktikavo, buvo galinga vaizdinės komunikacijos priemonė. Plačiai pasklidusios ir palyginti pigios graviūros buvo noriai perkamos, o tai išpopuliarino juose užkoduotus simbolius ir pristatomas idėjas visoje Europoje. Daugelis tuo metu išpopuliarintų simbolių mūsų sąmonėje funkcionuoja iki šiol, tad parodos tikslas – padėti sugretinti šį pasaulio vaizdinį su prieš kelis šimtmečius kūrusių menininkų kurtomis vizijomis bei pasaulio vaizdais. Taip galėsime pamatyti, kiek esame paveikti A. Diurerio vaizduotės ar Martino van Hemskerko (Maarten van Heemskerck) kurtų ciklų galios.
 
Registracija į paskaitą prasidės nuo rugpjūčio 26 d.
 

Susiję įrašai

Parodos

Tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“

Vyksta20240627 - 20240915

Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose, bendradarbiaujant su Lenkijos mokslų ir menų akademijos biblioteka Krokuvoje (Biblioteka Naukowa PAU i PAN w Krakowie), pristatoma tarptautinė graviūrų paroda, skirta bemaž reikšmingiausiai ir didžiausiai grafikos kūrinių kolekcijai ne tik Lenkijoje, bet ir Vidurio Rytų Europos regione. 1935 m. duris atvėrusiame Lenkijos mokslų ir menų akademijos bibliotekos Grafikos kabinete buvo sujungtos dvi neįkainojamos grafikos darbų kolekcijos, sukauptos XVIII–XIX amžiuje. 

Plačiau

Publikuota: 2024-06-18 14:12 Atnaujinta: 2024-07-01 15:14
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika