Publikuota 20240618
Renginio data: 2024m.Birželio0628 d.18:00 - 19:30 Visi renginiai
Valdovų rūmų muziejus
Aktualu iki 2024-06-28
Viena seniausių Lenkijos mokslo institucijų – Krokuvos mokslų ir menų akademija – buvo įkurta 1872 m. plečiant ir pertvarkant Krokuvos mokslo draugijos, įkurtos 1815 m., veiklą. Po trečiojo Abiejų Tautų Respublikos padalijimo (1795) austrų valdomoje teritorijoje įsteigta ir laisviau nei rusų ar prūsų aneksuotose Lenkijos ir Lietuvos žemėse galėjusi veikti mokslo institucija tapo visos Lenkijos mokslininkų telkimosi ir kultūros sklaidos židiniu. Krokuvos mokslų ir menų akademijos pripažinimą liudijo tai, kad 1893 m. jai buvo perduota didžiausia lenkų emigracijoje sukaupta vertybių kolekcija – Lenkų biblioteka Paryžiuje. Akademijos leidiniuose nuo pat jos įsteigimo daug dėmesio buvo skiriama ir Lietuvos istorijos bei paveldo tyrinėjimams.
Lenkijai atkūrus nepriklausomybę, 1918 m. Krokuvos mokslų ir menų akademija tapo visos Lenkijos mokslų ir menų akademija. Institucija tęsė mokslinę tiriamąją, rinkinių komplektavimo ir leidybinę veiklą, plėtė tarptautinį bendradarbiavimą, aktyviai įsijungdama į tarptautinius mokslininkų tinklus.
Lenkijos mokslų ir menų akademijos Mokslinėje bibliotekoje, Archyve bei Lenkų bibliotekos Paryžiuje fonduose sukauptos vertingos rankraščių, senųjų spaudinių, grafikos darbų, ekslibrių kolekcijos suteikia galimybę giliau pažinti Europos dailės, literatūros ir kultūros paveldą. Daug Akademijos saugyklose saugomų artefaktų turi ir lituanistinį kontekstą. Grafikos rinkinys laikomas vienu turtingiausių visame Vidurio ir Rytų Europos regione.
Paskaitos lektorius – žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).
Paskaita nemokama, tačiau būtina registracija.
Po paskaitos maloniai kviečiame aplankyti parodą „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“.