Paskaita „Mirštu, kad gyvenčiau: Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Baroko literatūra“

Renginio data: 2022m.Kovo0324 d.18:00 - 19:30 Visi renginiai
Valdovų rūmų Renginių salė
Aktualu iki 2022-03-24
Renginio tipas:
Vieša paskaita
Renginio tipo nr.:
19

Baroko epocha Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje apima laikotarpį nuo XVII a. pradžios iki XVIII a. vidurio. Jos pradžia žymi lūžio momentą. XVI–XVII a. astronominiai, geografiniai tyrinėjimai ir atradimai, praplėtę pasaulio vaizdą, išryškinę jo neaprėpiamybę, taip pat protestantiškoji reformacija bei katalikiškoji kontrreformacija, veikusios to meto žmogaus savimonę ir apsisprendimą, aštriau atskleidė žmogaus prigimties sudėtingumą, dvilypumą. Baroko kūrėjai intensyviau ėmė svarstyti žmogaus gyvenimo prasmės, jo vietos pasaulyje ir visatos problemas. Tad Renesanso literatūroje „šaunumo“ (virtus) sampratą Baroko literatūroje keičia „pamaldumas“ (pietas), „šaunaus ir veiklaus“ žmogaus vietoje atsiranda „atgailaujantysis“. Šiuo laikotarpiu tarsi iš naujo atgimsta Viduramžiais populiari ir aktuali mirties tematika – renesansišką nuostatą „gyvenk šia diena“ (carpe diem) keičia raginimas „atmink, kad mirsi“ (memento mori), į gyvenimą žvelgiama per amžinybės prizmę.

Baroko literatūra Lietuvoje kurta lotynų, lietuvių, lenkų, rusėnų kalbomis, plėtoti įvairūs literatūros žanrai, iš kurių populiariausia buvo proginė literatūra. Vieni svarbiausių literatūros šaltinių buvo Biblija ir antikinė literatūra, kurios vaizdiniai buvo krikščioninami, interpretuojami alegoriškai. Paskaitoje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Baroko literatūros specifika ir ypatumai bus atskleidžiami pasitelkiant žinomiausius kūrėjus: garsų Europos poetą, literatūros teoretiką, jėzuitą Motiejų Kazimierą Sarbievijų, originalaus pamokslų rinkinio lietuvių kalba pradininką jėzuitą Konstantiną Sirvydą, istoriką, teologą, jėzuitą Albertą Kojalavičių-Vijūką, taip pat vieną iš vėlyvojo Baroko autorių, pamokslininką Mykolą Olševskį.

Paskaitos pranešėja dr. Viktorija Vaitkevičiūtė (Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka).

Renginys nemokamas, tačiau siekiant užtikrinti žiūrovų saugumą ir visas galimas prevencines priemones prieš Covid-19 virusą, būtina iš anksto registruotis.

Po paskaitos klausytojai maloniai kviečiami aplankyti parodą.

Viso renginio metu privaloma dėvėti FFP2 lygio respiratorius arba medicinines kaukes, priglundančias prie veido ir visiškai dengiančias nosį ir burną.

Publikuota: 2022-02-16 13:31 Atnaujinta: 2022-03-14 10:23
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika