Dr. Hanso Hubacho paskaita „Gobelenai – apgalvotos diplomatijos priemonė“

Renginio data: 2014m.Gruodžio1206 d.16:00 - 17:00 Visi renginiai
Valdovų rūmų Lankytojų vestibiulio auditorija
Aktualu iki 2014-12-06
Renginio tipas:
Vieša paskaita
Renginio tipo nr.:
19

Valdovų rūmų muziejuje eksponuojama tarptautinė paroda „Europos Viduramžių ir Renesanso gobelenai. Gijomis išausta istorija“. Ji supažindina su seniausiais ir vertingiausiais iki šių dienų išlikusiais XV a. pabaigos – XVI a. senaisiais monumentaliaisiais meniniais audiniais, pasakoja apie gobelenų meno užgimimą Europoje. Taip pat primena ypatingos meninės bei neregėtos materialinės vertės Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos Karalystės valdovų gobelenų kolekciją, kurios dalis puošė ir Vilniuje stovėjusią Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidenciją.

Per pastaruosius du dešimtmečius meno istorikai ir kultūros istorijos tyrinėtojai ypač susidomėjo ryšiais tarp meno ir diplomatijos. Didelio pasisekimo sulaukė Volfgango Brasato (Wolfgang Brassat) knyga „Tapisserien und Politik“ („Gobelenai ir politika“, 1992). Jos autorius pažvelgė į Vakarų Europos gobelenus labai įvairiais aspektais.

2014 m. gruodžio 6 d. paskaitos lektorius dr. Hansas Hubachas (Hanns Hubach) – meno istorikas, ilgametis Ciuricho universiteto dėstytojas, vienas iš tų, kurie ėmėsi gobelenų ir diplomatijos meno tyrimų. Paskaitoje „Gobelenai – apgalvotos diplomatijos priemonė“ bus kalbama apie tai, kaip tam tikras scenas ir siužetus vaizduojantys gobelenai galėjo būti labai ryškūs diplomatiniai ir politiniai pareiškimai.

Gobelenai, kaip rafinuoto dvaro gyvenimo reliktas, H. Hubacho nuomone, turėtų būti tyrinėjami kartu su politine to laikotarpio istorija. Tačiau gobelenų užsakymų arba jų dovanojimų tyrimų galimybės, neišleidžiant iš akių daugybės istorinių įvykių ir detalių, yra ribotos. Dažniausiai priežastys, nulemdavusios užsakovo pasirinkimą, susijusį su konkrečia gobelenų serijos tema, yra daug geriau dokumentuotos ir lengviau apibrėžiamos negu adresato reakcija į audinius.

Laimei, istorijoje egzistuoja atvejų, kurie dėl itin plačios rašytinių šaltinių bazės atspindi abiejų šalių nuotaikas ir šių įspūdingų monumentaliųjų meninių audinių svarbą diplomatinių santykių verpetuose. Vienas toks dr. Hanso Hubacho tiriamas siužetas – Palatino elektoriaus Frederiko V (Frederick V) ir karaliaus Džeimso I bei VI (James I and VI) duktės Elžbietos Stiuart (Elizabeth Stuart) vestuvės Londone 1613 m. ir gobelenų reikšmė jose. 

Renginys nemokamas, tačiau maloniai prašome iš anksto registruotis tel. (8 5) 262 0067, el. p. renginiai@valdovurumai.ltwww.valdovurumai.lt/registracija.
Daugiau apie parodos renginius el. p. renginiai@valdovurumai.lt, tel. (8 5)  262 0067.
Rengėjai pasilieka teisę keisti renginių datas ir dalyvius.
Publikuota: 2014-11-11 14:12 Atnaujinta: 2014-11-28 17:42
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika