Baltijos valstybių laisvės simboliai 1918–1940 m. Lietuva, Latvija, Estija

Renginio data: 2024 m.Vasario0214 d.18:00 - 2024 m.Gegužės0526 d.16:00 Visi renginiai
Valdovų rūmai

Renginiai 3Edukaciniai renginiai 2

Parodos organizatoriai 
Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai
Vilius Kavaliauskas
 
 
Paroda „Baltijos valstybių laisvės simboliai 1918–1940 m. Lietuva, Latvija, Estija“ tęsia Valdovų rūmų muziejaus tradiciją rengti parodas, skirtas XX a. valstybingumo istorijai bei jos tęstinumui atskleisti. Šiuo laiku, kai Ukraina kovoja dėl savo šalies ir visos Europos likimo, parodoje itin reikšminga tampa laisvės tema.
 
Parodoje eksponuojami Lietuvos, Latvijos ir Estijos valstybingumo simboliai – valstybiniai apdovanojimai: ordinai, medaliai, ordinų Grandinės. Šia paroda siekiama ne tik pristatyti istoriškai ir estetiškai vertingus apdovanojimus – joje apimamas platesnis istorinis kontekstas ir pasitelkiant valstybinę simboliką audžiamos gijos su dabartimi.
 
Eksponuojant kiekvienai iš Baltijos šalių reikšmingus simbolius, pristatomos ir jais apdovanotos iškilios istorinės asmenybės – Baltijos valstybių kūrėjai bei laisvės gynėjai, jų biografijos. Taip atskleidžiama Lietuvos, Latvijos ir Estijos valstybingumo istorijos raida, diplomatijos tarpukariu ypatumai, tarptautinės padėties Europoje kaita. Lankytojai vienoje vietoje išvys originalias Latvijos ir Estijos Prezidentų Grandines, Vytauto Didžiojo ordiną su Aukso grandine, kitų to meto žymių Europos šalių politikų pagerbimo bei įvertinimo ženklus.
 
Parodoje eksponuojamą vertingą bei didžiausią regione faleristikos kolekciją nuo 1965 m. sukaupė kolekcininkas Vilius Kavaliauskas, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, talkinęs turtinant Valdovų rūmų muziejaus rinkinius, suteikęs vertingų konsultacijų. V. Kavaliauskas aktualizavo apdovanojimų kaip simbolių reikšmę, sukaupė vertingos ikonografinės medžiagos – fotografijų, dokumentų.
  
[-]
 
Kolekcininkas daug metų tyrinėjo parodoje eksponuojamus apdovanojimus, rengė jiems skirtus leidinius ir parodas daugelyje Europos valstybių – Danijoje, Suomijoje, Čekijoje, Ispanijoje, Belgijoje, Lenkijoje, Ukrainoje, Latvijoje, Estijoje ir kitur.  Ši paroda – tai didžiausias kada nors surengtas kolekcijos pristatymas ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse, daugelį parodoje esančių unikalių eksponatų visuomenė išvys pirmą kartą.  
 
Paroda suskirstyta į tris pagrindines dalis pagal Baltijos valstybes. Pirmoji, gausiausia parodos dalis skirta Lietuvos Respublikos 1918–1940 m. valstybinių apdovanojimų istorijai bei iškiliausioms apdovanotoms asmenybėms atskleisti. Čia lankytojai gali pamatyti svarbiausius valstybinius tarpukario Lietuvos apdovanojimus – kryžiaus „Už Tėvynę“ (pirmojo nepriklausomos Lietuvos valstybės ordino) projektus, Vyties Kryžių ir Vyties Kryžiaus ordiną bei jo kavalierius, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordiną, Vytauto Didžiojo ordiną su įspūdinga Aukso grandine. Atskira parodos erdvė skirta ir kitiems, ne mažiau reikšmingiems apdovanojimams, tokiems kaip Šaulių žvaigždė, Klaipėdos krašto išvadavimo medalis.
 
Greta apdovanojimų eksponuojama ir su jais susijusi dokumentinė medžiaga, detaliau atskleidžianti apdovanotų asmenų gyvenimo faktus, kai kuriais atvejais – dramatiškas bei intriguojančias, detektyvo vertas istorijas. Taigi parodoje matomas platesnis regiono kontekstas, asmenybių veikla, jų nuopelnai bei reikšmė valstybės kūrimui, šalies gynybai. Apdovanojimai, skirti užsienio šalių vadovams, ministrams bei kitiems politikams, atskleidžia sudėtingas tarpukario politikos bei diplomatijos peripetijas, tarptautinių ryšių svarbą puoselėjant valstybingumo tradicijas.  
 
Antroje parodos dalyje pristatomi Latvijos Respublikos 1918–1940 m. apdovanojimai – Lačplėsio karo ordinas, Trijų žvaigždžių ordino Grandinė, Viesturo ordinas bei kiti reikšmingi valstybiniai apdovanojimai ir su jais susijusios asmenybės. Trečioje parodos dalyje eksponuojami Estijos Respublikos 1918–1940 m. apdovanojimai – Estijos valstybingumo simbolis Laisvės kryžius, Valstybės herbo ordinas ir medalis, Baltosios žvaigždės ordinas su Grandine bei svarbiausios šio laikotarpio istorinės asmenybės, pagerbtos minėtais ordinais. 
 
Greta originalių eksponatų – valstybinių apdovanojimų, dokumentų, portretų, fotografijų bei jų faksimilių – pateikiama ir papildoma informacinė medžiaga: tarpukario Lietuvos, Latvijos ir Estijos apdovanotųjų sąrašai, Baltijos šalių karininkų, politikų, diplomatų bei kitų žymių asmenybių biogramos. Dalis vertingos istorinės medžiagos fiziškai netilpo parodos erdvėse, todėl lankytojai gali rasti juos dominančią platesnę informaciją apie eksponatus bei su jais susijusias istorines asmenybes parodoje įrengtuose informaciniuose terminaluose.
 
Paroda surengta bendradarbiaujant su ilgamečiais Valdovų rūmų muziejaus parodų rengimo partneriais – Vytauto Didžiojo karo muziejumi ir Lietuvos centriniu valstybės archyvu. Prie parodos organizavimo taip pat prisidėjo Latvijos istorijos muziejus bei Estijos karo muziejus – generolo Laidonerio muziejus.
 
Valstybingumo simbolių reikšmę ir prasmę atskleidžianti paroda skirta ne tik besidomintiesiems modernių Lietuvos, Latvijos bei Estijos valstybių istorija, politika, diplomatija, tarptautiniais santykiais, tačiau ir visiems, branginantiems savo šalies istoriją bei laisvę.

Parodos partneriai 
Vytauto Didžiojo karo muziejus
Lietuvos centrinis valstybės archyvas
Latvijas Nacionālais vēstures muzejs
Eesti Sõjamuuseum – kindral Laidoneri muuseum
Lietuvos kino centras
 
Parodos eksponatų skolintojai 
Vilius Kavaliauskas
Vytauto Didžiojo karo muziejus
Lietuvos centrinis valstybės archyvas
Genovaitė Matutytė-Valiukevičienė
Rymantas Guzulaitis
Algirdas Butkevičius
Rasa Šimkutė
Aušra Balčiūnienė
 
Parodos vaizdai 
Eesti Sõjamuuseum – kindral Laidoneri muuseum
Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs
 
Parodos koncepcijos ir ekspozicijos plano autoriai 
Vilius Kavaliauskas, dr. Živilė Mikailienė, Marijus Uzorka

Parodos koordinatoriai 
Dr. Živilė Mikailienė, Marijus Uzorka, Dalius Avižinis, Gabija Tubelevičiūtė
 
Parodos tekstų autorius 
Vilius Kavaliauskas

Dokumentų restauravimas
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centras
 
Parodos eksponatų restauracinės priežiūros koordinatoriai 
Dainius Šavelis, Bernadeta Rudytė, Andrius Salys, Mantvidas Mieliauskas

Parodos renginių koordinatorai 
Dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė, Ignė Grigaitytė, Vytautas Gailevičius

Parodos edukacinės programos koordinatorės 
Dr. Nelė Kostinienė, Agata Sadovska-Bumbul, Neda Marcinkonytė

Parodos leidybos koordinatorė 
Dr. Živilė Mikailienė

Parodos redaktorė 
Monika Grigūnienė

Vertėja į anglų kalbą 
Albina Strunga

Fotografas 
Mindaugas Kaminskas

Parodos rinkodaros ir informacijos sklaidos koordinatoriai 
Monika Petrulienė, Mindaugas Puidokas

Parodos techninio įrengimo koordinatoriai 
Kęstutis Karla, Aurimas Ramelis  


Susiję įrašai

Renginiai

Edukaciniai renginiai

Laisvės simboliai

20240228

2024 m. vasario 14 d. – gegužės 26 d.
 
Edukacinis užsiėmimas 1–4 klasių mokiniams ir mokytojams
 

Plačiau

Daugiau straipsnių

Baltijos valstybių laisvės simboliai 1918–1940 m. Lietuva, Latvija, Estija

Vyko20240214 - 20240526

Parodoje eksponuojami Lietuvos, Latvijos ir Estijos valstybingumo simboliai – valstybiniai apdovanojimai: ordinai, medaliai, ordinų Grandinės. Šia paroda siekiama ne tik pristatyti istoriškai ir estetiškai vertingus apdovanojimus – joje apimamas platesnis istorinis kontekstas ir pasitelkiant valstybinę simboliką audžiamos gijos su dabartimi.

Plačiau

Publikuota: 2024-01-31 12:21 Atnaujinta: 2024-03-01 09:49
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika