Eksponatai. 2009–2015 m. dovanotos ir įsigytos vertybės

Renginio data: 2017 m.Sausio0118 d. - 2017 m.Balandžio0423 d.00:00 Visi renginiai
Valdovų rūmai
Aktualu iki 2017-04-23

Nuotraukų galerija 1

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai yra vienas iš keturių nacionalinio muziejaus statusą turinčių Lietuvos muziejų. Savo veiklą pradėjo 2009 m., taigi gyvuoja mažiau nei dešimtmetį, tačiau jau gali didžiuotis didele ir įdomia muziejinių vertybių kolekcija. Eksponatų kaupimas, jų tyrimas ir viešinimas yra viena pagrindinių muziejaus funkcijų. Nuo 2009 iki 2015 m. muziejaus rinkiniai buvo papildyti net 78 512 eksponatų. Didžiausią eksponatų dalį sudaro unikalūs archeologiniai radiniai, rasti Pilių tyrimo centrui „Lietuvos pilys“ vykdant kompleksinius tyrinėjimus Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje. Antroji muziejaus rinkinių dalis – vertybės, kurios buvo padovanotos, perduotos kitų institucijų arba įsigytos už muziejaus lėšas. Šių vertybių pagrindu buvo suformuotas muziejaus Kultūros, meno ir istorijos rinkinys. Jo ištakos siekia 2003 m., kai būsimajai Valdovų rūmų ekspozicijai pirmąją vertybę padovanojo fizikas ir žymus kolekcininkas dr. Tomašas Nevodničanskis (Tomasz Niewodniczański, 1933–2010). Padovanotas grafikos darbas, vaizduojantis Gardino miestą 1568 m., tapo pirmuoju muziejaus eksponatu.

Kultūros, meno ir istorijos rinkinys buvo formuojamas pamažu. 2004–2008 m. vertybių paieška ir įsigijimu rūpinosi Lietuvos dailės muziejus. Nuo 2009 m., įsteigus Nacionalinį muziejų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmus, vertybių paieška ir įsigijimu rūpinasi muziejaus Rinkinių komplektavimo komisija. Eksponatai į rinkinį patenka įvairiais būdais: padovanojami privačių asmenų ar institucijų, įsigyjami Lietuvos ir užsienio aukcionuose, antikvariatuose, iš privačių kolekcijų, perduodami kitų institucijų.

Nuo 2009 m. pradžios iki 2015 m. pabaigos Kultūros, meno ir istorijos rinkinys papildytas net 604 vertingais ir įvairiais naujais eksponatais. Norint pristatyti šį naujai formuojamą rinkinį, kilo mintis suorganizuoti parodą ir parengti jos katalogą. Toks savitas atsiskaitymas visuomenei už rinkinių kaupimo muziejinę veiklą yra įprasta daugelio pasaulio muziejų praktika. Naujausiai parodai, kuria norima pristatyti įspūdingiausias ir įdomiausias šiuo laikotarpiu įsigytas vertybes, buvo atrinkta daugiau nei 100 eksponatų, tai yra šeštadalis visų sukauptų vertybių (parodos kataloge pristatomos visos per minėtą laiką sukauptos vertybės).

Parodoje eksponuojami XVI ir XVII a. gobelenai, tapybos darbai, vaizduojantys žymias XV–XVIII a. Lietuvos asmenybes bei religinės tematikos scenas, grafikos darbai, kurių didžiausią dalį sudaro Lenkijos ir Lietuvos valdovų bei didikų portretai, senieji Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemėlapiai, XVII a. Augsburge sukurtas stalinis laikrodis, stiklinis bokalas su Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Vazos bei Abiejų Tautų Respublikos heraldiniais ženklais, kunigaikščių Sapiegų bibliotekai priklausiusios senosios knygos, įspūdingi ir reikšmingi Renesanso ir Baroko epochų mokslo, meno leidiniai bei daug kitų įdomių ir anksčiau nerodytų vertybių, kurių didelę dalį padovanojo dosnūs muziejaus bičiuliai ir rėmėjai. Jiems muziejininkai nuoširdžiai dėkoja bei tikisi ir toliau kartu dirbti turtinant nacionalinio Lietuvos paveldo rinkinius.

Parodoje eksponuojamos Andrejaus Balyko ir Antano Boso šeimų, verslininko ir mecenato Sauliaus Karoso, kanauninko dr. Algimanto Vinco Kajacko (1932–2015), akademiko prof. habil. dr. Algimanto Miškinio (1929–2015), tapytojo Vladimiro Kasatkino (1924–2013), dailininkės Ventos Jankauskaitės-Menganos, Vytauto Vepšto (1931–2015), prof. dr. Kęstučio Pauliaus Žygo, Lietuvos Respublikos garbės konsulo Saudo Arabijoje Mahfouzo Marei Mubarako bin Mahfouzo, Vytauto Stasio Abramausko, kunigo Juliaus Sasnausko OFM ir Lietuvos bernardinų bendruomenės, verslininkų Henritos ir Vaclovo Kontrauskų, prof. dr. Jono Vytauto Bruverio, prof. habil. dr. Mečislovo Jučo, dr. Juozapo Blažiūno, Antano Guogos paramos fondo, Valdovų rūmų paramos fondo ir Lietuvos banko padovanotos vertybės.

Gausūs Valdovų rūmų muziejaus archeologiniai radiniai yra nuolatinės Rūmų istorinės ir architektūrinės raidos ekspozicijos pagrindas. Parodoje rodomi Kultūros, meno ir istorijos rinkinyje naujai sukaupti eksponatai taps antros nuolatinės ekspozicijos – Rūmų atkurtų reprezentacinių interjerų – svarbiais akcentais.

Paroda „Eksponatai. 2009–2015 m. dovanotos ir įsigytos vertybės“ Valdovų rūmų muziejuje oficialiai bus atidaryta 2017 m. sausio 18 d. 18.00 val. (įėjimas su kvietimais).

Parodos organizatorius
Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai

Parodos kuratorius
Dalius Avižinis

Parodos koncepcijos ir ekspozicijos plano autoriai
Dalius Avižinis
Vydas Dolinskas

Parodos leidybos koordinatoriai
Indrė Makauskaitė
Živilė Mikailienė

Parodos kultūrinės programos koordinatoriai
Vytautas Gailevičius
Jolanta Karpavičienė
Arnita Petrulytė

Parodos edukacinės programos koordinatoriai
Vida Kaunienė
Nelija Kostinienė
Daiva Tuinylienė

Parodos informacijos koordinatoriai
Mindaugas Puidokas
Birutė Šulinskienė
Ramunė Vaičiulytė

Parodos techninio įrengimo koordinatoriai
Kęstutis Karla
Eduardas Kauklys

Susiję įrašai

Nuotraukų galerija

Publikuota: 2017-01-18 Atnaujinta: 2017-01-16 10:02
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika