Jadvygos Jogailaitės brangenybių skrynutė
Šedevras iš Valstybinio Ermitažo rinkinių

Renginio data: 2013 m.Rugsėjo0912 d. - 2013 m.Gruodžio1215 d.00:00 Visi renginiai
Valdovų rūmai
Aktualu iki 2013-12-15

Nuotraukų galerija 1

Vadinamoji Jadvygos Jogailaitės brangenybių skrynutė yra ne tik vienas vertingiausių Sankt Peterburgo Valstybinio Ermitažo lobyno – Brangenybių galerijos – eksponatų, bet ir apskritai vienas įspūdingiausių Renesanso epochos auksakalystės meno kūrinių Europoje, tikras įstabių brangenybių lobynas. Šis Žygimanto Senojo užsakymu nežinomo Niurnbergo meistro 1533 m. iš aukso ir sidabro sukurtas šedevras, dekoruotas bemaž dviem šimtais papuošalų bei beveik tūkstančiu įvairių brangakmenių ir perlų, rodo išskirtinę Lietuvos bei Lenkijos valdovų dvaro prabangą ir išlavintą Jogailaičių dinastijos valdovų estetinį skonį, jų finansinį pajėgumą ir puoselėtus europinius kultūrinius bei meninius ryšius. Kartu brangenybių skrynutė primena XVI–XVIII a. Europos valstybių ir valdovų dinastinius saitus, kurie lėmė ir šios išskirtinės auksakalystės vertybės kilmės bei klajonių maršrutą Lietuvoje ir Lenkijoje, Vokietijoje ir Rusijoje.

Jadvygos Jogailaitės brangenybių skrynutė vertintina ir kaip unikali lituanistinė vertybė, sietina su Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmais, paskutiniųjų Jogailaičių rezidavimu juose, čia puoselėtais europinių dinastinių ryšių planais bei saugotais įstabiais turtais, stebinusiais visą Europą.

Tarptautinių parodų iš žymiausių pasaulio muziejų rengimas, taip pat ir šios įstabios skrynutės eksponavimas Vilniuje, atkurtuose Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose, patvirtina čia įsikūrusio muziejaus integravimąsi į pasaulio muziejų tinklą ir pažymi ypatingai aktyvius kultūrinius ryšius tarp Lietuvos ir Rusijos, Vilniaus ir Sankt Peterburgo bei konkrečiai Valstybinio Ermitažo ir Valdovų rūmų muziejų, kolegišką ir bičiulišką šių įstaigų darbuotojų bendradarbiavimą.

Istorinių bei nūdienos kultūrinių, meninių, politinių ryšių europinę dimensiją primenančios unikalios brangenybių skrynutės parodos surengimas Vilniuje 2013 m. Lietuvai pirmininkaujant Europos Sąjungos Tarybai šiam muziejiniam projektui suteikia ypatingą simbolinę prasmę ir reikšmę.

Už išskirtinį palankumą šiai parodai organizatoriai nuoširdžiai dėkoja Sankt Peterburgo Valstybinio Ermitažo generaliniam direktoriui profesoriui Michailui Piotrovskiui.

Paroda „Jadvygos Jogailaitės brangenybių skrynutė. Šedevras iš Valstybinio Ermitažo rinkinių" bus atidaryta rugsėjo 12 d. Ji veiks iki gruodžio 15 d.

Parodos rengėjai –  Valstybinis Ermitažas (Sankt Peterburgas, Rusija) ir Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai

Parodos globėjas
Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius

Parodos kuratorė
Birutė Verbiejūtė, el. p. b.verbiejute@valdovurumai.lt, tel. (8 5) 255 9152

Susiję įrašai

Nuotraukų galerija

Publikuota: 2013-09-12 Atnaujinta: 2013-09-13 11:36
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika