Publikuota 20240724
Klaipėdai pasitinkant jubiliejinę Jūros šventę, liepos 23 d. Lietuvos aukštojoje jūreivystės mokykloje atidaryta Valdovų rūmų muziejaus paroda „Vilniaus pilių istorinė ikonografija“. Joje pristatoma Vilniaus pilių (Žemutinės ir Aukštutinės) ansamblio raidos istorija: klestėjimo ir nuosmukio laikotarpiai, griūtis, nebūtis, atmintis ir bandymai atkurti.
Parodoje eksponuojami aukštos raiškos faksimiliniai kūriniai, kuriuose daugiausia dėmesio skiriama svarbiausiam politiniam ir kultūriniam centrui – Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijai. Atskiro dėmesio nusipelno ir kiti svarbūs Vilniaus Žemutinės ir Aukštutinės pilių ansamblio pastatai: Vilniaus katedra su Šv. Kazimiero koplyčia, Senieji vyskupų rūmai, Arsenalo pastatai bei kiti reikšmingi objektai.
Atrinktą Vilniaus pilių istorinę ikonografiją sudaro amžininkų užfiksuoti panoraminiai ir atskirų pastatų vaizdai, taip pat romantikų bei keliautojų vizijos ir interpretacijos, galiausiai – Vilniaus architektūros istorijos širdžiai neabejingų dailininkų piešiniai, kuriais visada buvo siekiama išsaugoti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valstybinę tradiciją liudijusius pastatus, užkariautojų ne tik griaunamus, bet ir trinamus iš istorinės savimonės.
Parodoje pristatoma Vilniaus pilių bei svarbiausių šio ansamblio objektų ikonografija yra labai įvairi, kartais architektūros ir topografijos požiūriais netiksli, pasižyminti išgalvotais elementais ir architektūros sprendimais, o kartais stebinanti savo preciziškomis proporcijomis ir detalėmis. Visa ši skirtybių puokštė leidžia parodos lankytojams pasinerti į atradimų pasaulį, susipažinti su Vilniaus pilis įamžinusiais dailininkais ir kitais autoriais, pažvelgti į šios teritorijos istoriją kitu kampu, o pasitelkus vaizduotę – sugrįžti į senąjį Vilniaus pilių ansamblį.
Paroda veiks iki 2025 m. sausio 20 d.