Valdovų rūmų muziejaus paroda „Vilniaus pilių istorinė ikonografija“ Lietuvos aukštojoje jūreivystės mokykloje

Klaipėdai pasitinkant jubiliejinę Jūros šventę, liepos 23 d. Lietuvos aukštojoje jūreivystės mokykloje atidaryta Valdovų rūmų muziejaus paroda „Vilniaus pilių istorinė ikonografija“. Joje pristatoma Vilniaus pilių (Žemutinės ir Aukštutinės) ansamblio raidos istorija: klestėjimo ir nuosmukio laikotarpiai, griūtis, nebūtis, atmintis ir bandymai atkurti.
 
Parodoje eksponuojami aukštos raiškos faksimiliniai kūriniai, kuriuose daugiausia dėmesio skiriama svarbiausiam politiniam ir kultūriniam centrui – Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijai. Atskiro dėmesio nusipelno ir kiti svarbūs Vilniaus Žemutinės ir Aukštutinės pilių ansamblio pastatai: Vilniaus katedra su Šv. Kazimiero koplyčia, Senieji vyskupų rūmai, Arsenalo pastatai bei kiti reikšmingi objektai.
 
Atrinktą Vilniaus pilių istorinę ikonografiją sudaro amžininkų užfiksuoti panoraminiai ir atskirų pastatų vaizdai, taip pat romantikų bei keliautojų vizijos ir interpretacijos, galiausiai – Vilniaus architektūros istorijos širdžiai neabejingų dailininkų piešiniai, kuriais visada buvo siekiama išsaugoti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valstybinę tradiciją liudijusius pastatus, užkariautojų ne tik griaunamus, bet ir trinamus iš istorinės savimonės.
 
Parodoje pristatoma Vilniaus pilių bei svarbiausių šio ansamblio objektų ikonografija yra labai įvairi, kartais architektūros ir topografijos požiūriais netiksli, pasižyminti išgalvotais elementais ir architektūros sprendimais, o kartais stebinanti savo preciziškomis proporcijomis ir detalėmis. Visa ši skirtybių puokštė leidžia parodos lankytojams pasinerti į atradimų pasaulį, susipažinti su Vilniaus pilis įamžinusiais dailininkais ir kitais autoriais, pažvelgti į šios teritorijos istoriją kitu kampu, o pasitelkus vaizduotę – sugrįžti į senąjį Vilniaus pilių ansamblį.
 
Paroda veiks iki 2025 m. sausio 20 d.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Simonas Čechavičius. Baroko meistras Pidhirciuose

20250612

Valdovų rūmų muziejus pristato vieną žymiausių Abiejų Tautų Respublikos Baroko epochos dailininkų – Simoną Čechavičių (Szymon Czechowicz, 1689–1775). Lenkijoje gimęs, Italijoje tapybos mokęsis S. Čechavičius išgarsėjo kaip religinės dailės kūrėjas, buvo kviečiamas tapyti Lenkijoje, Lietuvoje, dabartinės Ukrainos, Baltarusios miestuose, kurie anuomet priklausė Abiejų Tautų Respublikai. Išlikusias meistro drobes šiandien kiekviena valstybė saugo kaip savo dailės aukso fondą.

Plačiau

Parodoje – ir trapaus gobeleno restauravimo paslaptys

20250530

Valdovų rūmų muziejus birželio 1 ir 2 dienomis nedirbs, tačiau jau nuo birželio 3-iosios atveria duris vasaros sezonui – dirbs ilgiau ir parengęs staigmenų lauks lankytojų. Nuolatinėje ekspozicijoje visuomenei bus pristatyta naujausia muziejaus sėkmės istorija – restauruotas, kaip manoma, XVIII a. viduryje Obiusono karališkojoje manufaktūroje, Prancūzijoje, sukurtas gobelenas „Sabinių pagrobimas“. Šis nuostabaus grožio kūrinys buvo ilgai restauruotas ir jo restauravimo istorija tapo svarbia ekspozicijos dalimi. O Valdovų rūmų muziejaus lankytojams nuo šiol suteikiama galimybė iš arti pažinti gobeleno istoriją, jo restauravimo etapus ir restauratoriaus profesijos subtilybes.

Plačiau

Valdovų rūmų muziejaus programa „Europos ženklai Lietuvoje: Barokas“

20250526

Nuo balandžio 18 d. iki rugsėjo 27 d. visoje Lietuvoje vyks gausybė renginių: koncertai, paskaitos, ekskursijos, parodos, virtualios iniciatyvos ir gyvi susitikimai. Kaip ir praėjusiais metais, daugybe įdomių paskaitų, renginių skirtingose Lietuvos vietose lankytojus džiugins Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų mokslininkai.

Plačiau

Publikuota: 2024-07-24 12:00 Atnaujinta: 2024-07-29 12:04
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika