Publikuota 20240725
Net du apdovanojimai už Valdovų rūmų muziejaus veiklą ir partnerystę bei asmeninį indėlį į nuoširdų bendradarbiavimą 2024 m. liepos 25 d. įteikti muziejaus generaliniam direktoriui dr. Vydui Dolinskui.
Lietuvos kariuomenės medalis „Už nuopelnus“
Kadenciją baigęs Lietuvos kariuomenės vadas generolas Valdemaras Rupšys, apsilankęs Valdovų rūmų muziejuje, už ilgametę Valdovų rūmų muziejaus bičiulystę ir kolegišką bendradarbiavimą su Lietuvos kariuomene muziejaus vadovui dr. V. Dolinskui įteikė Lietuvos kariuomenės medalį „Už nuopelnus“. Valdovų rūmų muziejus pirmąją tarpinstitucinio bendradarbiavimo sutartį pasirašė su Lietuvos kariuomene dar 2009 metais. Vėliau ši sutartis buvo nuolat atnaujinama. Lietuvos ir NATO šalių kariai, Lietuvos kariuomenės garbingi svečiai nuolat lankosi Valdovų rūmų muziejaus ekspozicijose ir parodose. Gidai juos supažindina su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir jos karybos istorija, žymiausiomis pergalėmis, ginkluotės paveldu. Rūmuose yra vadinamoji Etmonų, arba Karybos, salė II maršruto ekspozicijoje, o ginkluotė pristatoma III maršruto teminėje ekspozicijoje.
Muziejus ženkliai prisideda prie karių patriotinio ugdymo, istorinės atminties puoselėjimo, nacionalinio pasididžiavimo stiprinimo. Tai itin svarbu šiais neramiais maskolių agresijos prieš Ukrainą laikais. Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose nuolat vyksta daug įvairių Lietuvos kariuomenės renginių, čia priimami aukščiausio rango užsienio svečiai. Dr. V. Dolinskas dažnai ir pats pristato Valdovų rūmų muziejaus ekspozicijas ir parodas tiek Lietuvos kariuomenės vadovams, tiek aukštiems užsienio šalių svečiams. Generolas V. Rupšys yra dažnas svečias Valdovų rūmų muziejuje. Jis ne kartą paraginęs savo karininkus ir karius lankytis muziejuje, semtis istorijos žinių, susipažinti su vertingu paveldu.
Lietuvos kariuomenė ir Valdovų rūmų muziejus su kitais partneriais (Lietuvos policija, Vilniaus miesto savivaldybe, nacionaliniu transliuotoju LRT) 2014 m. rugsėjo 26 d. ir 2023 m. liepos 6 d. kartu organizavo didžiulę Triumfo eiseną nuo Aušros vartų iki Valdovų rūmų, taip paminėdami Oršos mūšio pergalės 500-ąją sukaktį ir pakartodami Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sostinėje Vilniuje gyvavusią tradiciją, savo ištakomis siekiančią Antiką, kai Lietuvos didieji kunigaikščiai, kariuomenės vadai, Vilniaus vaivados ir vyskupai ypatingomis progomis žygiuodavo teatralizuotoje eisenoje per miestą, buvo sveikinami už pergales arba tiesiog iškilmingai pasitinkami.
Lenkijos užsienio reikalų ministerijos garbės ženklas
Kitą apdovanojimą dr. V. Dolinskui už Valdovų rūmų muziejaus veiklą ir intensyvų bendradarbiavimą su Lenkijos atminties institucijomis bei asmenines iniciatyvas ir nuopelnus įteikė Lenkijos ambasadorius Lietuvoje kunigaikštis Konstantas Radvila (Konstanty Radziwiłł).
Lenkijos užsienio reikalų ministerijos garbės ženklas „Bene Merito“ skirtas Valdovų rūmų muziejaus vadovui dr. V. Dolinskui, kurio vadovaujamas muziejus per pastaruosius metus yra tapęs itin bičiuliškų ir intensyvių Lenkijos bei Lietuvos santykių atspindžiu. Jokia kita Lietuvos kultūros institucija neturi tokių visapusiškų ryšių su istorinės Lietuvos partnerės Lenkijos institucijomis, atskirais mokslininkais, kultūrininkais. Vilniuje rengiant parodas dažnai pasitelkiamos ir Lenkijos muziejuose, archyvuose, bibliotekose, bažnyčiose ir privačiose kolekcijose sukauptos kolekcijos.
2021 m. Vilniuje eksponuota tarptautinė paroda „Kad Tėvynė gyvuotų. Lietuva ir Lenkija 1791 m. konstitucijos epochoje“, pažyminti istorinį jungtinės Lenkijos ir Lietuvos valstybės lūžį, XVIII a. antroje pusėje sužibusią tautų ir valstybės atgimimo viltį bei tragišką baigtį, nulemtą agresyvių kaimynų. 2023 m. Valdovų rūmų muziejuje eksponuoti unikalūs XVI a. Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto kolekcijos gobelenai. Pavienių dailės šedevrų ir istorinių relikvijų, unikalių europinio paveldo artefaktų aktualinimas, bendros Lietuvos ir Lenkijos institucijų parodos, konferencijos, įvairūs kultūriniai ir reprezentaciniai renginiai, specialistų mainai su kolegomis iš Lenkijos, bendri edukaciniai, moksliniai, leidybiniai ir kiti projektai, paramos Ukrainai akcijos – kasmet kartu rengiama daugybė išskirtinių projektų, kurie Lietuvai ir Lenkijai leidžia artimiau pažinti abi šalis ir tautas šimtmečius siejusią politinę sąjungą, bendrą kultūrinį paveldą, bendras istorines tradicijas. Daugelio bendrų projektų iniciatorius ir aktyvus dalyvis, parodų kuratorius yra ir Valdovų rūmų muziejaus generalinis direktorius dr. V. Dolinskas.
Beje, apsilankydamas Valdovų rūmų muziejuje ir įteikdamas apdovanojimą, Lenkijos ambasadorius kunigaikštis Konstantas Radvila kartu atsisveikino su Lietuva ir muziejumi – diplomatas grįžta į Lenkijos Respubliką.