Laisvai prieinamas valdovų ir kitų istorinių asmenybių biografijų žinynas

Valdovų rūmų muziejus pristato naują enciklopedinių žinių šaltinį – internetinę duomenų bazę apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovus bei jų šeimos narius, valstybės ir Vilniaus pilių pareigūnus, kitus pilyse gyvenusius ir dirbusius asmenis – menininkus, amatininkus, atvykstančius svečius.
 
Muziejaus interneto puslapio skiltyje „Personalijų žinynas“ arba adresu https://biogramos.valdovurumai.lt/ jau galite susipažinti su istoriniais ir kitais tyrimais paremta informacija ne tik apie valdovus – čia galima papildyti žinias ir apie Lietuvos didžiųjų kunigaikščių sutuoktines, jų vaikus. Naujoji duomenų bazė kuriama keliais etapais, ji nuolat pildoma ir ateityje čia planuojama paskelbti visų įvairaus rango ir statuso asmenų, kurie minimi Vilniaus pilių istoriniuose šaltiniuose, biogramas, pateikti jų atvaizdus, jei tokie yra žinomi.
 
Personalijų žinyno pagrindu pasirinktas leidinio „Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmai. Biografinis žodynas“ (sudarytojai A. Ragauskas, R. Ragauskienė, Vilnius, 2010) rankraštis. Šį žinyną parengė didelė grupė Lietuvos istorikų, kultūros ir meno tyrinėtojų (Tamara Bairašauskaitė, Domininkas Burba, Liudas Glemža, Deimantas Karvelis, Žydrūnas Mačiukas, Aivas Ragauskas, Raimonda Ragauskienė, Robertas Jurgaitis, Elmantas Meilus, Rimvydas Petrauskas, Valdas Rakutis, Gintautas Sliesoriūnas, Adam Stankevič, Birutė Rūta Vitkauskienė), o darbus rėmė Valdovų rūmų paramos fondas. Tačiau į naująją duomenų bazę bus keliamos ir kitų specialistų parengtos valdovų biogramos, šaltiniuose bei literatūroje atrasta informacija apie istorinius asmenis, susijusius su Valdovų rūmais ir Vilniaus pilimis. Naujausi tyrimai, muziejuje rengiamos mokslinės konferencijos, parodos leidžia vis daugiau sužinoti apie Lietuvos politinio ir kultūrinio centro praeitį, čia gyvenusius ir veikusius valdovus, valstybės ir rūmų pareigūnus, menininkus ir amatininkus, atvykstančius aukštus svečius.
 
Valdovų rūmų muziejuje formuojamas unikalus Archeologijos rinkinys, taikomosios ir vaizduojamosios dailės kolekcijos, atspindinčios Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos istoriją, Lietuvos valstybingumo ir kultūros raidos svarbiausius etapus, Lietuvos didžiųjų kunigaikščių dvaro kultūros savitumą, valdovų ir kitų istorinių asmenybių vaidmenį. Toliau vykdomi istoriniai tyrimai, kaupiami praeities šaltiniai. Ieškant būdų, kaip sukauptus duomenis ir saugomą lituanistinį paveldą atskleisti Lietuvos ir pasaulio kultūros, mokslo visuomenei, jaunimui, visiems besidomintiesiems, pasirinktas šis naujas informacijos perteikimo būdas – laisvai prieinama istorinių asmenybių biografijų duomenų bazė. Ją patogu peržiūrėti ne tik kompiuterių ekranuose, informacijos pateikimas pritaikytas ir peržiūrai mobiliajame telefone.
 
Kuriant naują internetinę duomenų bazę, išlaikytas enciklopedinis informacijos pateikimo principas: išryškinti teminiai pjūviai, pasirinktas asmenų skirstymas į grupes tiek pagal pareigas, tiek pagal abėcėlę, nurodomas naudotų istorinių šaltinių ir literatūros sąrašas. Siekiant išsaugoti atskirų biogramų autorių bei žodyno sudarytojų surinktą informaciją ir palengvinti paiešką, medžiaga sudėliota į temines grupes. Pirmiausia supažindinama su Lietuvos valdovų ir jų šeimų narių biografijomis, veikla bei jų santykiu su Valdovų rūmais ir kitais Vilniaus pilių objektais. Vėliau svetainės lankytojams bus pristatytos ir kitos su Vilniaus pilimis susijusios istorinės asmenybės.
 
Su Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencija susijusių asmenų biogramos daugiausia iliustruojamos Valdovų rūmų muziejuje sukauptų, partnerių pateiktų ar viešai prieinamų asmenų portretų arba kitų ikonografinių šaltinių suskaitmenintais vaizdais. Duomenų bazę planuojama pildyti, tobulinti ir nuolat atnaujinti, atrandant vis naujų duomenų bei prisitaikant prie muziejaus lankytojų poreikių.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Šią vasarą Valdovų rūmuose – Baroko prabanga ir aistros

20250620

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai šią vasarą didžiausią dėmesį skiria Baroko epochai. Pavyzdžiui, jau birželio 26 d. 18.00 val. žinomas reperis Pijus Opera interpretuos Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus (1595–1640) poeziją, o Baroko muzikos improvizacijas atliks klavišininkas Vitalijus Neugasimovas bei perkusininkas Arkadijus Gotesmanas. 

Plačiau

Per Jonines – į Valdovų rūmus

20250619

Valdovų rūmų muziejus per Jonines, birželio 24 d., DIRBS ĮPRASTU LAIKU – Jūsų lauksime nuo 10.00 iki 18.00 val. Puiki proga neskubant aplankyti parodas ir ekspozicijas. 

Iškart siunčiame linkėjimus iš Valdovų rūmų Renesansinio Bonos Sforcos sodo visiems varduvininkams, švenčiantiems Jonines

Iki pasimatymo muziejuje!

Plačiau

Simonas Čechavičius. Baroko meistras Pidhirciuose

20250612

Valdovų rūmų muziejus pristato vieną žymiausių Abiejų Tautų Respublikos Baroko epochos dailininkų – Simoną Čechavičių (Szymon Czechowicz, 1689–1775). Lenkijoje gimęs, Italijoje tapybos mokęsis S. Čechavičius išgarsėjo kaip religinės dailės kūrėjas, buvo kviečiamas tapyti Lenkijoje, Lietuvoje, dabartinės Ukrainos, Baltarusios miestuose, kurie anuomet priklausė Abiejų Tautų Respublikai. Išlikusias meistro drobes šiandien kiekviena valstybė saugo kaip savo dailės aukso fondą.

Plačiau

Parodoje – ir trapaus gobeleno restauravimo paslaptys

20250530

Valdovų rūmų muziejus birželio 1 ir 2 dienomis nedirbs, tačiau jau nuo birželio 3-iosios atveria duris vasaros sezonui – dirbs ilgiau ir parengęs staigmenų lauks lankytojų. Nuolatinėje ekspozicijoje visuomenei bus pristatyta naujausia muziejaus sėkmės istorija – restauruotas, kaip manoma, XVIII a. viduryje Obiusono karališkojoje manufaktūroje, Prancūzijoje, sukurtas gobelenas „Sabinių pagrobimas“. Šis nuostabaus grožio kūrinys buvo ilgai restauruotas ir jo restauravimo istorija tapo svarbia ekspozicijos dalimi. O Valdovų rūmų muziejaus lankytojams nuo šiol suteikiama galimybė iš arti pažinti gobeleno istoriją, jo restauravimo etapus ir restauratoriaus profesijos subtilybes.

Plačiau

Publikuota: 2024-05-22 10:45 Atnaujinta: 2024-05-23 10:58
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika