Sustabdyta vaikystės akimirka

Nuo 2024 m. trečiąjį gegužės penktadienį minima Vaiko diena – šįmet tai gegužės 17-oji. Simboliška, kad kartą metuose kone visas mėnuo skiriamas šeimai: pirmasis gegužės sekmadienis – Motinos diena, trečiasis gegužės penktadienis – Vaiko diena, o pirmasis birželio sekmadienis – Tėvo diena. 
 
Vaiko dienos proga dalijamės Valdovų rūmų muziejaus archeologus nustebinusiu atradimu – plyta su išskirtiniu avalynės įspaudu. XIV a. pabaigoje vienas iš būdų sustabdyti akimirką buvo palikti įspaudą kokiame nors dirbinyje. Įspaudus puikiai išsaugo išdžiūvęs arba degtas molis, ir daugiausia jų randama statybiniuose keramikos dirbiniuose (plytų, grindų plytelių, stogo čerpių) „įamžintos“ žmogaus ar gyvūno judesio akimirkos.
 
Atlikus statybinės keramikos iš Vilniaus miesto XIII a. pabaigos – XVIII a. sluoksnių tyrimus, nustatyta, kad daugiausia esama šunų paliktų įspaudų. Žmonių pėdų žymių, įspaustų plytose, aptinkama daug rečiau. Vis dėlto 2010 m. per archeologinius tyrimus Vilniaus Žemutinės pilies šiaurinių vartų bokšto aplinkoje buvo rasta plyta su avalynės įspaudu.
 
Įspaudo ilgis – 13 cm, pridėjus kulno dalį, padas turėtų būti bent keliais centrimentais ilgesnis, tačiau vis tiek mažesnis nei to meto suaugusiųjų. Remiantis atliktų tyrimų duomenimis, galima manyti, kad tai gali būti 10–12 metų amžiaus vaiko pėdos įspaudas. Plytoje jį turbūt įspaudė plytas gaminusio amatininko aplinkoje gyvenęs vaikas. Nežinoma, kokiomis aplinkybėmis buvo užminta ant džiūstančio gaminio, tačiau šitai, matyt, nelaikyta broku ir tai nesutrukdė plytos parduoti užsakovui.
 
 
XIV a. pab.
Išlikęs plytos ilgis 26,5 cm, plotis 14,5, storis 8 cm
Bato įspaudo matmenys: ilgis 13 cm, plotis ties nosele 3,5 cm, plačiausioje dalyje – 8 cm
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Simonas Čechavičius. Baroko meistras Pidhirciuose

20250612

Valdovų rūmų muziejus pristato vieną žymiausių Abiejų Tautų Respublikos Baroko epochos dailininkų – Simoną Čechavičių (Szymon Czechowicz, 1689–1775). Lenkijoje gimęs, Italijoje tapybos mokęsis S. Čechavičius išgarsėjo kaip religinės dailės kūrėjas, buvo kviečiamas tapyti Lenkijoje, Lietuvoje, dabartinės Ukrainos, Baltarusios miestuose, kurie anuomet priklausė Abiejų Tautų Respublikai. Išlikusias meistro drobes šiandien kiekviena valstybė saugo kaip savo dailės aukso fondą.

Plačiau

Parodoje – ir trapaus gobeleno restauravimo paslaptys

20250530

Valdovų rūmų muziejus birželio 1 ir 2 dienomis nedirbs, tačiau jau nuo birželio 3-iosios atveria duris vasaros sezonui – dirbs ilgiau ir parengęs staigmenų lauks lankytojų. Nuolatinėje ekspozicijoje visuomenei bus pristatyta naujausia muziejaus sėkmės istorija – restauruotas, kaip manoma, XVIII a. viduryje Obiusono karališkojoje manufaktūroje, Prancūzijoje, sukurtas gobelenas „Sabinių pagrobimas“. Šis nuostabaus grožio kūrinys buvo ilgai restauruotas ir jo restauravimo istorija tapo svarbia ekspozicijos dalimi. O Valdovų rūmų muziejaus lankytojams nuo šiol suteikiama galimybė iš arti pažinti gobeleno istoriją, jo restauravimo etapus ir restauratoriaus profesijos subtilybes.

Plačiau

Ten, kur skamba rūmai ir švyti Vilnius – susitinkam Kultūros naktį!

20250528

Valdovų rūmai birželio 13-osios vakarą atvers duris ne tik istorijai, bet ir muzikai. Čia susitiks klasika, džiazas, šiuolaikinė muzika ir eksperimentai – visa tai kvies patirti unikalų vakarą skambesyje ir šviesoje. Muziejaus lankymas nemokamas nuo 18:00 iki 00:00 val. (paskutiniai lankytojai į muziejų įleidžiami iki 23.00 val.)
 

Plačiau

Publikuota: 2024-05-17 15:09 Atnaujinta: 2024-05-20 09:25
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika