Pristatant valstybės simbolius – apie Baltijos valstybių 1918–1940 m. laisvės kovas

Valdovų rūmų muziejuje atidaroma paroda, skirta XX a. valstybingumo istorijai, – „Baltijos valstybių laisvės simboliai 1918–1940 m. Lietuva, Latvija, Estija“. Pirmą kartą vienoje vietoje bus galima išvysti originalias Latvijos ir Estijos Prezidentų Grandines, Vytauto Didžiojo ordiną su aukso grandine, kitų to meto žymių Europos šalių politikų pagerbimo bei įvertinimo valstybinius ženklus – ordinus, medalius, žvaigždes ir kitus apdovanojimus.
 
Muziejaus Parodų centre eksponuojamoje parodoje gausiausia dalis skirta Lietuvos Respublikos 1918–1940 m. valstybinių apdovanojimų istorijai bei iškiliausioms apdovanotoms asmenybėms atskleisti. Čia lankytojai gali pamatyti svarbiausius valstybinius tarpukario Lietuvos apdovanojimus – kryžiaus „Už Tėvynę“ (pirmojo nepriklausomos Lietuvos valstybės ordino) projektus, Vyties Kryžių ir Vyties Kryžiaus ordiną bei jo kavalierius, Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordiną, Vytauto Didžiojo ordiną su įspūdinga aukso grandine. Atskira parodos erdvė skirta ir retiems apdovanojimams, tokiems kaip Šaulių žvaigždė ar Klaipėdos krašto išvadavimo medalis.
 
Lankytojai susipažins su asmenybių istorijomis, tarpukario diplomatijos ypatumais, atsispindinčiais apdovanojimuose, išvys tarptautinės padėties Europoje kaitą. Apdovanojimai ir šalia eksponuojama dokumentinė medžiaga atskleidžia pagerbtų asmenų gyvenimo faktus, kai kuriais atvejais – dramatiškas bei intriguojančias, detektyvo vertas istorijas. Pavyzdžiui, kaip atsitiko, kad Lietuvos apdovanojimai buvo įteikti ir kontroversiškai vertinamoms asmenybėms – parodoje apimamas platesnis istorinis kontekstas ir pasitelkiant valstybinę simboliką audžiamos gijos su dabartimi.
 
Parodą Valdovų rūmų muziejus surengė su ilgamečiais partneriais – Vytauto Didžiojo karo muziejumi ir Lietuvos centriniu valstybės archyvu, taip pat prisidėjo Latvijos istorijos muziejus, Estijos generolo Laidonerio muziejus bei Lietuvos kino centras.
 
Didžiausią eksponatų kiekį parodai paskolino kolekcininkas Vilius Kavaliauskas. Jos pagrindu suvertas visas pasakojimas. Faleristikos kolekciją V. Kavaliauskas pradėjo kaupti 1965 metais. Daug metų tyrinėjęs parodoje eksponuojamus apdovanojimus, kolekcininkas rengė jiems skirtus leidinius ir parodas ne vienoje Europos valstybėje. Ši paroda išsiskiria tuo, kad tai yra didžiausias kada nors surengtas V. Kavaliausko kolekcijos pristatymas, daugelį eksponatų visuomenė išvys pirmą kartą.
 
Kai kurių Latvijos, Estijos tarpukario apdovanojimų neišsaugojo ir kaimyninės šalys, V. Kavaliausko kolekcijoje – vieninteliai jų pavyzdžiai. Vilniuje lankytojai išvys Latvijos Respublikos 1918–1940 m. Lačplėsio karo ordiną, Trijų žvaigždžių ordino Grandinę, Viesturo ordiną ir kitus apdovanojimus, sužinos su jais susijusių asmenybių istorijas. Taip pat galės pamatyti Estijos valstybingumo simbolį Laisvės kryžių, Valstybės herbo ordiną ir medalį, Baltosios žvaigždės ordiną su Grandine.
 
Dalis vertingos istorinės medžiagos fiziškai netilpo parodos erdvėse, todėl lankytojai juos dominančią platesnę informaciją ras šalia eksponatų įrengtuose informaciniuose terminaluose.
 
Parodos eksponatų skolintojai: Vilius Kavaliauskas, Vytauto Didžiojo karo muziejus, Lietuvos centrinis valstybės archyvas, Lietuvos monetų kalykla, Genovaitė Matutytė-Valiukevičienė, Rymantas Guzulaitis, Algirdas Butkevičius, Rasa Šimkutė, Aušra Balčiūnienė.
 
Parodos koncepcijos autoriai: Vilius Kavaliauskas, dr. Živilė Mikailienė, Marijus Uzorka.
 
Nuotraukų autorius – Mindaugas Kaminskas

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Operos gimtadienyje – garsų žemėlapiai ir muzikinės kelionės

20240906

Prisimindamas 1636 m. Vilniuje pastatytą operą „Elenos pagrobimas“ ir taip švęsdamas operos gimtadienį Lietuvoje, Valdovų rūmų muziejus jau dvyliktą kartą miestiečius ir sostinės svečius kviečia rudens kultūros renginių sezoną pradėti su operos žanru. Pačių mažiausiųjų lauks Šv. Cecilijos festivalio atidarymas ir edukacinio leidinio „Garsų žemėlapis“ pristatymas-koncertas. Vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami dalyvauti muzikiniame pasivaikščiojime istoriniais operos keliais, o šio žanro gurmanams siūloma pasiklausyti vienos ankstyvųjų Volfgango Amadėjaus Mocarto (Wolfgang Amadeus Mozart) operų „Karalius piemuo“ koncertinio atlikimo. Taip pat Valdovų rūmuose bus galima stebėti istorinės operos įrašą iš Versalio rūmų.

Plačiau

Medžioklės diena Valdovų rūmuose

20240909

Valdovų rūmų muziejus rugsėjo 15-ąją kviečia visus kartu prisiminti neatsiejamą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės švenčių ir ceremonijų dalį – Medžioklės dieną. Jos metu laukia šeimoms su vaikais skirtos edukacijos, mokslininkų pokalbis-diskusija apie medžioklę valdovo dvare bei Lietuvos medžiotojų draugijos rengiamos pramogos muziejaus prieigose.

Plačiau

Parodos įspūdžiai nuguls lankytojų kuriamuose grafikos lakštuose

20240821

Valdovų rūmų muziejus tęsia tradiciją kviesti į išskirtinius kūrybinius užsiėmimus. Neseniai muziejaus edukatorių gretas papildžiusi grafikos menininkė Saulė Matulevičiūtė rengia linoraižinio dirbtuves „Kontekstų pasaulio kūrimas“. Jose apsilankę žmonės kurs savo grafikos kūrinį, patys pasirinkdami temą, spalvą, ir namo grįš su autoriniu grafikos darbu rankose, o gal net su keliais. Menininkės teigimu, kūrybinės dirbtuvės skirtos mėgėjams, praktikuojantiems entuziastams, meno mokyklų ir meno krypčių studentams, senjorams.

Plačiau

Publikuota: 2024-02-14 12:19 Atnaujinta: 2024-02-14 13:44
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika