Širdeles ant medinių paviršių raižė ir XV a.

2004 metais, tyrinėjant Vilniaus žemutinės pilies teritoriją, prie buvusių dvariškių rūmų, buvo rastas neaiškaus pušies medienos dirbinio fragmentas su išraižytais ženklais. Konservuojant ir valant 31,5 cm ilgio, 3,5–8,7 cm pločio bei 4 cm aukščio radinį nustatyta, kad jo paviršiuje peiliu išraižyta širdis, pentagrama ir dar vieno neaiškaus keturkampio simbolio dalis. O raižiniai mus pasiekė iš XV a.
 
Valdovų rūmų muziejaus restauratoriai, įvertinę radinio fizines savybes ir galimus daikto paskirties variantus, teigia, kad medienos dirbinys galėjo būti kokio nors baldo, pavyzdžiui, suolo dalis. Tačiau neaišku, kokiu tikslu jo paviršiuje buvo išraižyti minėti dekoro elementai. Kitas variantas – artefaktas galėjo būti viduramžiškų medinių durų fragmentu. Juolab kad ant jų, siekiant pagal okultizmo tradiciją apsisaugoti nuo demonų, kartais buvo piešiamos arba raižomos pentagramos. O širdis? Tai kol kas lieka mįsle...
 
Tačiau XV a. raižytas artefaktas yra unikalus žinių šaltinis, siekiant susipažinti su Vilniaus pilies gyventojų kasdieniu gyvenimu, o galbūt ir su jų tikėjimu arba prietarais.
 
Fotografas Vytautas Abramauskas

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Netekome žymios restauratorės Aldonos Skučienės

20250113

Netekome ilgametės Pilių tyrimo centro „Lietuvos pilys“, o vėliau ir Valdovų rūmų muziejaus restauratorės, chemikės technologės Aldonos Skučienės. Velionė buvo viena pirmųjų specialisčių, pradėjusių dirbti Vilniaus Žemutinės pilies kasinėjimuose, tvarkant ir tiriant archeologinius radinius, ypač metalo. 1995 m. A. Skučienė pradėjo vadovauti tais pačiais metais įkurtam Pilių tyrimų centro „Lietuvos pilys“ Restauravimo skyriui, padėjusiam pamatus ir šiandieniniam Valdovų rūmų muziejaus Restauravimo skyriui.

Plačiau

Vilniaus arkikatedros požemiuose rasta slaptavietė su Lietuvos ir Lenkijos valdovų laidojimo insignijomis

20250106

Valdovų rūmų muziejaus specialistai, pakviesti kartu su Bažnytinio paveldo muziejaus atstovais ištirti Vilniaus arkikatedros požemius, atskleidė daugiau nei prieš devyniasdešimt metų paslėptų Lietuvos ir Lenkijos valdovų regalijų paslaptį. 2024 m. gruodžio 16 d. atverta slaptavietė, kurioje, greičiausiai 1939 m., prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, paslėptos karališkosios insignijos.

Plačiau

Ukrainoje apdovanojimas „Už intelektinę drąsą“ įteiktas istorikui, muziejininkui Vydui Dolinskui

20241223

Ukrainoje, Lvivo Potockių rūmuose, istorikui, Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų generaliniam direktoriui dr. Vydui Dolinskui įteiktas prestižinis nepriklausomo kultūrologinio žurnalo „Ï“ apdovanojimas – ordinas „Už intelektinę drąsą“. V. Dolinskui apdovanojimas skirtas už nenuilstamą Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos kultūrinio kraštovaizdžio atkūrimą. 

Plačiau

Publikuota: 2024-02-14 11:05 Atnaujinta: 2024-02-14 11:08
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika