Publikuota 20240214
2004 metais, tyrinėjant Vilniaus žemutinės pilies teritoriją, prie buvusių dvariškių rūmų, buvo rastas neaiškaus pušies medienos dirbinio fragmentas su išraižytais ženklais. Konservuojant ir valant 31,5 cm ilgio, 3,5–8,7 cm pločio bei 4 cm aukščio radinį nustatyta, kad jo paviršiuje peiliu išraižyta širdis, pentagrama ir dar vieno neaiškaus keturkampio simbolio dalis. O raižiniai mus pasiekė iš XV a.
Valdovų rūmų muziejaus restauratoriai, įvertinę radinio fizines savybes ir galimus daikto paskirties variantus, teigia, kad medienos dirbinys galėjo būti kokio nors baldo, pavyzdžiui, suolo dalis. Tačiau neaišku, kokiu tikslu jo paviršiuje buvo išraižyti minėti dekoro elementai. Kitas variantas – artefaktas galėjo būti viduramžiškų medinių durų fragmentu. Juolab kad ant jų, siekiant pagal okultizmo tradiciją apsisaugoti nuo demonų, kartais buvo piešiamos arba raižomos pentagramos. O širdis? Tai kol kas lieka mįsle...
Tačiau XV a. raižytas artefaktas yra unikalus žinių šaltinis, siekiant susipažinti su Vilniaus pilies gyventojų kasdieniu gyvenimu, o galbūt ir su jų tikėjimu arba prietarais.
Fotografas Vytautas Abramauskas