Valdovų rūmai sveikina Vilnių!

Prieš 701 metus tolimiausi Europos kampeliai sužinojo apie dosnų bei išmintingą Lietuvos valdovą Gediminą ir jo svetingą miestą Vilnių, kai viename iš laiškų valdovas pirmą kartą miestą pavadino vardu. Pasak istorikų, retas miestas Europoje gali pasigirti tokiu garbingu pirmuoju paminėjimu. Rašytinė žinia tarsi kregždė iš nebylios būties nuskraidino Vilniaus vardą į pasaulį, todėl sausio 25-oji – Vilniaus pirmojo paminėjimo diena – didelė šventė. Bėgant šimtmečiams Vilnius augo, keitėsi, ne kartą niokotas, atstatytas šiandien vėl yra klestintis miestas.
 
Vilniaus gimtadienio dieną Valdovų rūmų muziejus siūlo pažinti Lietuvos sostinės istoriją
 
Sausio 25 d. 18.00 val. archeologas Egidijus Ožalas, pasakodamas vienos krosnies istoriją, atskleis visą XV a. Lietuvos valdovo rezidencijos paveikslą: kaip atrodė Lietuvos didžiojo kunigaikščio rezidencijos interjeras, kas buvo pagrindinė jo puošmena. Per 1987–2010 m. vykusius archeologinius tyrimus po kruopelytę rinkta medžiaga tapo pagrindu brandžiosios Gotikos laikotarpio interjerui atkurti. Po paskaitos visi galės nemokamai apžiūrėti parodą „Nuo vienaragio iki Trijų Karalių: gotikiniai kokliai iš Valdovų rūmų muziejaus rinkinių“.
 
Kūrybiniai užsiėmimai šeimoms vyks savaitgalį – šeštadienį
 
Sausio 27 d. nuo 11.00 iki 16.00 val. muziejaus edukatoriai ir gidai rengia specialią, Vilniui ir Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Gediminui skirtą programą. Edukaciniai užsiėmimai „Gedimino sapnas“, kūrybinės dirbtuvės šeimoms „Gediminaičių stulpai“, ekskursija „Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino šeima: vaikai ir vaikaičiai“ – tai nuodugniai apgalvota ir smagi programa, kad šeimos galėtų prasmingai ir linksmai kartu su vaikais praleisti savaitgalį.
 
Galima susipažinti ir su virtualiai atkurtu Gedimino bokštu. Virtualus pasakojimas pristato tikrąjį Gedimino bokštą, atrastą Valdovų rūmuose, kurį archeologai aptiko kasinėdami Vilniaus pilių teritoriją. Įspūdingas pasakojimas sukurtas iš rastų artefaktų, istorijos šaltinių liudijimų ir rodo bokšto perstatymų, paskirties pokyčius per įvairius šimtmečius.
 
Daugiau informacijos rasite čia.

 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Pažintis su turtingas meno kolekcijas saugančia Lenkijos mokslų ir menų akademija – paskaitą skaitys akademikas hab. dr. Janas Ostrovskis

20240617

Birželio 28 d., penktadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejuje bus skaitoma paskaita apie išskirtinius fondus turinčią Lenkijos menų ir mokslų akademiją. Iš šių fondų į muziejų atvežta tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ bus atidaryta paskaitos „Lenkijos mokslų ir menų akademija bei jos rinkiniai“ išvakarėse. Vieną seniausių Lenkijos mokslo institucijų ir jos kolekcijas pristatys žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).

Plačiau

XV–XVIII a. graviūrų parodos atidarymas – jau čia pat!

20240620

Birželio 27 d. Valdovų rūmų muziejus pristatys parodą, kurioje išvysime žymiausių pasaulio dailininkų grafikos lakštus. Martino Šongauerio (Martin Schongauer), Piterio Breigelio Vyresniojo (Peter Brueghel de Oude), Albrechto Diurerio (Albrecht Dürer), Džovanio Jakopo Karaljo (Giovanni Jacopo Caraglio), Piterio Pauliaus Rubenso (Peter Paul Rubens), Bernardo Beloto (Bernardo Bellotto) grafikos darbai, sukurti XVI–XVIII a., dėl savo trapumo ir jautrumo aplinkai retai eksponuojami parodose.

Plačiau

Publikuota: 2024-01-25 12:10 Atnaujinta: 2024-01-25 12:16
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika