Kultūros ministerijos premija – kultūros istorikei dr. Ievai Kuizinienei

Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija išrinko labiausiai nusipelniusius kultūros ir meno darbuotojus. Premija už muziejininkystės darbus skirta kultūros istorikei dr. Ievai Kuizinienei.
 
Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų Kultūros istorijos tyrimų skyriaus vyriausioji kultūros istorikė dr. Ieva Kuizinienė – viena žymiausių Lietuvos istorinės tekstilės tyrinėtojų, pastaraisiais metais svarius mokslo tyrimus bei muziejinės veiklos rezultatus apibendrinusi solidžioje monografijoje, moksliniame Valdovų rūmų muziejaus gobelenų rinkinį pristatančiame kataloge bei mokslo publikacijose, paskelbtose prestižiniuose Lietuvos mokslo žurnaluose ir tarptautinių parodų kataloguose. Aktyviai įsitraukusi į lituanistinių vertybių, išsklaidytų po visą pasaulį, paieškas, jų identifikavimą, tyrimus bei pristatymą visuomenei, dr. I. Kuizinienė pagrindinį dėmesį skiria Lietuvos valdovų rezidencijoje kauptiems gobelenams, kilimams ir kitai istorinei tekstilei.
 
2023 m. dr. I. Kuizinienė aktyviai dalyvavo rengiant išskirtinę Lietuvos muziejininkystės istorijoje tarptautinę parodą „Žygimanto Augusto gobelenai Vilniuje“, buvo šios parodos konsultante, pateikė naujų istorinių lituanistinio konteksto duomenų, įrodančių, kad Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto (1544/1548–1572) gobelenų kolekcija yra ir integrali Lietuvos paveldo dalis.
 
Žygimanto Augusto gobelenų kolekcija laikoma vienu vertingiausių monumentalių meninių audinių rinkinių pasaulyje ir yra neįkainojamas Lietuvos bendro paveldo su Lenkija XVI a. audinių rinkinys, atskleidžiantis paskutiniojo Gediminaičių-Jogailaičių dinastijos valdovo – Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio – reprezentacijos užmojus bei primena Krokuvos ir Vilniaus aukso amžių – Renesanso epochą.
 
Būtent dr. I. Kuizinienės atlikti istorijos tyrimai, apibendrinti 2021 m. paskelbtoje mokslo monografijoje „Žygimanto Augusto gobelenai. Istorija ir vaidmuo / The Tapestries of Sigismund Augustus. Their History and Role“ (Vilnius: Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, 2021) leido pagrįsti Žygimanto Augusto gobelenų kolekcijos sąsajas su Vilniumi. Kruopščiai surinkusi istorinių šaltinių duomenis mokslininkė argumentuotai įrodė, kad pirmieji meninių audinių užsakymai buvo atlikti Žygimantui Augustui esant Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu ir reziduojant Vilniuje. Šie kūriniai buvo skirti Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmams puošti. Mokslininkės pateiktos išvados ne tik įtvirtino Žygimanto Augusto gobelenų kolekcijos sąsajas su Lietuva, bet ir atskleidė iki šiol mažai pažintą meno kolekcijų formavimo Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje istoriją.
 
Kultūros ministras Simonas Kairys įteikdamas premiją teigė vertinantis dr. I. Kuizinienės indėlį formuojant Valdovų rūmų muziejaus gobelenų kolekciją, kuri šiandien ne tik puikiai reprezentuoja paskutiniųjų Jogailaičių ir Vazų dinastijų istorinius meninius audinius, bet ir yra didžiausia monumentaliosios senosios tekstilės kolekcija Lietuvoje. Sveikindamas labiausiai nusipelniusius kultūros ir meno darbuotojus kultūros ministras džiaugėsi: „Gerbiami laureatai, Jūsų dėka mes gyvename geresnėje, šviesesnėje ir laimingesnėje šalyje. Todėl net šiais nelengvais laikais mums yra lengviau išlaikyti optimizmą ir stiprinti viltį.“
 
Valdovų rūmų muziejaus generalinis direktorius dr. Vydas Dolinskas sveikindamas dr. I. Kuizinienę teigė, kad „labai vertina jos mokslinį autoritetą ir kompetencijas, nes tai, kad lietuvių dailėtyroje atsirado Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų ir didikų tekstilės kolekcijos kaip svarbus kultūros brandos reiškinys yra būtent I. Kuizinienės nuopelnas. Be to, mokslininkė padėjo formuoti, tirti ir viešinti Valdovų rūmų muziejaus kultūros, meno ir istorijos rinkinį, itin daug dėmesio skirdama senosios tekstilės vertybėms“.
 
2022 m. dr. I. Kuizinienė parengė ir publikavo katalogą, kuriame pristatė 2011–2021 m. Valdovų rūmų muziejaus įsigytas vertybes bei pateikė naujais mokslo duomenimis grįstus meninių audinių aprašus („Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų gobelenai. 2011–2021 m. įsigytos vertybės, naujai atributuoti kūriniai“, Vilnius: Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, 2022). Šis katalogas – ilgamečių mokslininkės darbų tekstilės tyrimų srityje tęsinys, reikšmingai papildęs 2011–2013 m. lietuvių, lenkų ir anglų kalbomis išleistų dr. I. Kuizinienės parengtų katalogų ciklą. Savo darbuose autorė apžvelgia Europos gobelenų istoriją, supažindina skaitytoją su meninių audinių ypatybėmis, jų kokybei ir vertei įtakos turėjusiais veiksniais, pristato svarbiausius XVI–XVII a. Europos gobelenų gamybos centrus, užsakovus, audėjus ir dailininkus.
 
Mokslininkė aktyviai dalyvauja muziejaus rinkinių viešinimo veikloje, skaito viešas paskaitas, dalyvauja diskusijose, veda temines ekskursijas, rengia seminarus, skirtus pedagogų kvalifikacijai tobulinti. Ji taip pat yra parengusi ir paskelbusi mokslo populiarinimo publikacijų, meninės tekstilės vertybių pristatymų Valdovų rūmų muziejaus virtualiai parodai „Savaitės eksponatas“.
 
Kasmet Kultūros ministerija skiria dvi premijas už reikšmingiausius pastarųjų 3 metų muziejininkystės ar muziejų vertybių restauravimo darbus. Viena premija skiriama muziejininkui, kita – restauratoriui.
 
Gintarės Grigėnaitės nuotraukos

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Pažintis su turtingas meno kolekcijas saugančia Lenkijos mokslų ir menų akademija – paskaitą skaitys akademikas hab. dr. Janas Ostrovskis

20240617

Birželio 28 d., penktadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejuje bus skaitoma paskaita apie išskirtinius fondus turinčią Lenkijos menų ir mokslų akademiją. Iš šių fondų į muziejų atvežta tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ bus atidaryta paskaitos „Lenkijos mokslų ir menų akademija bei jos rinkiniai“ išvakarėse. Vieną seniausių Lenkijos mokslo institucijų ir jos kolekcijas pristatys žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).

Plačiau

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Publikuota: 2023-12-14 11:29 Atnaujinta: 2023-12-15 12:17
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika