Muziejininko profesija – gyvenimo būdas

Aplankę kitus muziejus, pabuvoję užsienyje surengtose išskirtinėse parodose Valdovų rūmų muziejaus darbuotojai net ir ryto kavą geria su kolegomis aptardami pasaulinio lygio muziejų gerąją praktiką, naujausias parodas, eksponatų apšvietimą, įrangos dizainą, informacijos pateikimą, ekspozicijų pritaikymą neįgaliesiems ir kitus lankytojams svarbius dalykus. Tokiuose pokalbiuose gimsta prasmingi ateities planai, smagios edukacijos idėjos, dalijamasi patirtimi – ir be šito kiekvienas muziejininkas nė neįsivaizduoja savo gyvenimo.
 
Krokuvos Vavelio karališkojoje pilyje šiemet buvo surengta itin svarbi paroda ne tik Lenkijos, bet ir Lietuvos istorijai – trims mėnesiams iš viso pasaulio surinkti Jogailaičių dinastijos valdymo apogėjų atspindintys dailės kūriniai, rašto paminklai. Tokią parodą kol kas būtų sudėtinga planuoti Lietuvoje dėl didžiulių jos kaštų, siekiančių kelis milijonus eurų. Ekspozicija – pribloškiantis Vavelio karališkosios pilies muziejininkų darbas. Jį organizavo muziejaus direktorius prof. dr. Andžėjus Betliejus (Andrzej Betlej), o daugiausia širdies į šią parodą įdėjo pagrindinis jos kuratorius Kšištofas Čyževskis (Krzysztof Czyżewski), kuris daug kartų yra lankęsis Lietuvoje, jis buvo ir oficialus Valdovų rūmų atkūrimo konsultantas. Beje, daugiau nei 400 eksponatų pristatančioje parodoje rodomos ir dvi unikalios vertybės iš Valdovų rūmų muziejaus rinkinių: XV a. pabaiga ar XVI a. pradžia datuojamas piešinys, vaizduojantis Lietuvos didįjį kunigaikštį Vytautą ir jo žmoną Oną, bei 1568 m. Gardino panoraminis vaizdas. Valdovų rūmų muziejus savo svarbiausiam užsienio partneriui Vavelio karališkajai piliai Jogailaičių parodai paskolino ir kelias dešimtis vitrinų su mikroklimato režimo palaikymo įranga.
 
Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikų, edukacijos specialistų, restauratorių ir kitų darbuotojų, susijusių su parodų organizavimu, grupė išskirtinėje tarptautinėje parodoje „Aukso amžiaus vaizdas“ apsilankė paskutinėmis jos dienomis ir su vienu parodos kuratorių dr. Rafalu Ochenduško (Rafał Ochęduszko) dalijosi praktine patirtimi rengiant tokio masto parodą – apie tai, kaip buvo nuspręsta grupuoti itin daug vertingų kūrinių, kokias temas išskirti, kaip sudėlioti nuoseklų pasakojimą, kokius akcentus išryškinti. Krokuvos Vavelyje apsilankiusius Lietuvos muziejininkus domino ir vaikams įrengta edukacijos erdvė.
 
Valdovų rūmų muziejui taip pat labai svarbu, kad visi svečiai čia jaustųsi patogiai ir kuo daugiau sužinotų apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriją, kultūros ir meno paveldą. Todėl Krokuvoje lankytasi ir neseniai kapitališkai suremontuotame kunigaikščių Čartoriskių muziejuje bei naujausiose jo ekspozicijose, kur buvo domimasi, kaip užtikrinamos tinkamos ir patogios sąlygos į muziejų atėjusiems įvairias negalias turintiems lankytojams.
 
Taip pat Valdovų rūmų muziejaus specialistai nuodugniai susipažino su Krokuvos nacionaliniame muziejuje eksponuojama paroda, skirta Lietuvoje gerai žinomam dailininkui Janui Mateikai (Jan Matejko). Lietuvos istorijos siužetus mėgusio vaizduoti dailininko kūryba parodoje atskleidžiama lankytojus supažindinant su „darbo virtuve“: čia eksponuojami drabužiai, kiti rekvizitiniai daiktai, kuriuos J. Mateika vaizdavo savo paveiksluose, o žiūrint į eskizus galima įžvelgti, kaip gimė gerai žinomos kompozicijos, kas dailininkui buvo svarbiausia.
 
Tiek gerosios, tiek blogos patirtys, išplėtotos kituose muziejuose, Valdovų rūmų muziejaus specialistus telkia naujiems darbams, apie kuriuos kiekvieną dieną skelbiame mūsų svetainėje ir socialiniuose tinkluose.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Sustabdyta vaikystės akimirka

20240517

Nuo 2024 m. trečiąjį gegužės penktadienį minima Vaiko diena – šįmet tai gegužės 17-oji. Simboliška, kad kartą metuose kone visas mėnuo skiriamas šeimai: pirmasis gegužės sekmadienis – Motinos diena, trečiasis gegužės penktadienis – Vaiko diena, o pirmasis birželio sekmadienis – Tėvo diena. Vaikai yra valstybės ateitis, taigi šią dieną dėmesys pirmiausia krypsta į būsimus Lietuvos kūrėjus, atsakingą jų ugdymą, juk vaikystė ilgai netrunka.

Plačiau

Speciali programa Europos muziejaus naktį – atversime Renesanso paslaptis

20240510

Europos muziejų naktį, 2024 m. gegužės 18-ąją, Valdovų rūmų muziejus kviečia panirti į Renesanso paslapčių naktį. Nuo 18.00 val. iki vidurnakčio muziejaus mokslininkai, gidai, edukatoriai ir kviestiniai tyrėjai dalysis žiniomis apie renesansinius rūmus, pasakos, kaip iš raudonų plytų pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencija tapo baltais, amžininkų lygintais su gulbe rūmais. Lankytojai išgirs istorijų apie XVI a. Jogailaičių dinastijos šeimų paslaptis.

Plačiau

Parfumerijos istorikė: vargu ar šiandien mus sužavėtų specialiai Barborai Radvilaitei kurti kvepalai

20240516

Europos muziejų naktį, gegužės 18 d., parfumerijos kultūros ir istorijos tyrinėtoja Eglė Bertašienė Valdovų rūmų muziejuje lankytojus ves per kvapų pasaulį. Ji papasakos, kuo kvepėjo valdovai ir didikai, taip pat jų rezidencijos Renesanso epochoje, žmonės turės galimybę pažinti medžiagas, kurios buvo įprastos gaminant įvairius aromatinius mišinius – tepalus, kvapiuosius vandenis, pomanderius. 

Plačiau

Publikuota: 2023-12-15 17:14 Atnaujinta: 2023-12-15 17:22
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika