Muziejininko profesija – gyvenimo būdas

Aplankę kitus muziejus, pabuvoję užsienyje surengtose išskirtinėse parodose Valdovų rūmų muziejaus darbuotojai net ir ryto kavą geria su kolegomis aptardami pasaulinio lygio muziejų gerąją praktiką, naujausias parodas, eksponatų apšvietimą, įrangos dizainą, informacijos pateikimą, ekspozicijų pritaikymą neįgaliesiems ir kitus lankytojams svarbius dalykus. Tokiuose pokalbiuose gimsta prasmingi ateities planai, smagios edukacijos idėjos, dalijamasi patirtimi – ir be šito kiekvienas muziejininkas nė neįsivaizduoja savo gyvenimo.
 
Krokuvos Vavelio karališkojoje pilyje šiemet buvo surengta itin svarbi paroda ne tik Lenkijos, bet ir Lietuvos istorijai – trims mėnesiams iš viso pasaulio surinkti Jogailaičių dinastijos valdymo apogėjų atspindintys dailės kūriniai, rašto paminklai. Tokią parodą kol kas būtų sudėtinga planuoti Lietuvoje dėl didžiulių jos kaštų, siekiančių kelis milijonus eurų. Ekspozicija – pribloškiantis Vavelio karališkosios pilies muziejininkų darbas. Jį organizavo muziejaus direktorius prof. dr. Andžėjus Betliejus (Andrzej Betlej), o daugiausia širdies į šią parodą įdėjo pagrindinis jos kuratorius Kšištofas Čyževskis (Krzysztof Czyżewski), kuris daug kartų yra lankęsis Lietuvoje, jis buvo ir oficialus Valdovų rūmų atkūrimo konsultantas. Beje, daugiau nei 400 eksponatų pristatančioje parodoje rodomos ir dvi unikalios vertybės iš Valdovų rūmų muziejaus rinkinių: XV a. pabaiga ar XVI a. pradžia datuojamas piešinys, vaizduojantis Lietuvos didįjį kunigaikštį Vytautą ir jo žmoną Oną, bei 1568 m. Gardino panoraminis vaizdas. Valdovų rūmų muziejus savo svarbiausiam užsienio partneriui Vavelio karališkajai piliai Jogailaičių parodai paskolino ir kelias dešimtis vitrinų su mikroklimato režimo palaikymo įranga.
 
Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikų, edukacijos specialistų, restauratorių ir kitų darbuotojų, susijusių su parodų organizavimu, grupė išskirtinėje tarptautinėje parodoje „Aukso amžiaus vaizdas“ apsilankė paskutinėmis jos dienomis ir su vienu parodos kuratorių dr. Rafalu Ochenduško (Rafał Ochęduszko) dalijosi praktine patirtimi rengiant tokio masto parodą – apie tai, kaip buvo nuspręsta grupuoti itin daug vertingų kūrinių, kokias temas išskirti, kaip sudėlioti nuoseklų pasakojimą, kokius akcentus išryškinti. Krokuvos Vavelyje apsilankiusius Lietuvos muziejininkus domino ir vaikams įrengta edukacijos erdvė.
 
Valdovų rūmų muziejui taip pat labai svarbu, kad visi svečiai čia jaustųsi patogiai ir kuo daugiau sužinotų apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriją, kultūros ir meno paveldą. Todėl Krokuvoje lankytasi ir neseniai kapitališkai suremontuotame kunigaikščių Čartoriskių muziejuje bei naujausiose jo ekspozicijose, kur buvo domimasi, kaip užtikrinamos tinkamos ir patogios sąlygos į muziejų atėjusiems įvairias negalias turintiems lankytojams.
 
Taip pat Valdovų rūmų muziejaus specialistai nuodugniai susipažino su Krokuvos nacionaliniame muziejuje eksponuojama paroda, skirta Lietuvoje gerai žinomam dailininkui Janui Mateikai (Jan Matejko). Lietuvos istorijos siužetus mėgusio vaizduoti dailininko kūryba parodoje atskleidžiama lankytojus supažindinant su „darbo virtuve“: čia eksponuojami drabužiai, kiti rekvizitiniai daiktai, kuriuos J. Mateika vaizdavo savo paveiksluose, o žiūrint į eskizus galima įžvelgti, kaip gimė gerai žinomos kompozicijos, kas dailininkui buvo svarbiausia.
 
Tiek gerosios, tiek blogos patirtys, išplėtotos kituose muziejuose, Valdovų rūmų muziejaus specialistus telkia naujiems darbams, apie kuriuos kiekvieną dieną skelbiame mūsų svetainėje ir socialiniuose tinkluose.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Parodos įspūdžiai nuguls lankytojų kuriamuose grafikos lakštuose

20240821

Valdovų rūmų muziejus tęsia tradiciją kviesti į išskirtinius kūrybinius užsiėmimus. Neseniai muziejaus edukatorių gretas papildžiusi grafikos menininkė Saulė Matulevičiūtė rengia linoraižinio dirbtuves „Kontekstų pasaulio kūrimas“. Jose apsilankę žmonės kurs savo grafikos kūrinį, patys pasirinkdami temą, spalvą, ir namo grįš su autoriniu grafikos darbu rankose, o gal net su keliais. Menininkės teigimu, kūrybinės dirbtuvės skirtos mėgėjams, praktikuojantiems entuziastams, meno mokyklų ir meno krypčių studentams, senjorams.

Plačiau

Medžioklės diena Valdovų rūmuose

20240909

Valdovų rūmų muziejus rugsėjo 15-ąją kviečia visus kartu prisiminti neatsiejamą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės švenčių ir ceremonijų dalį – Medžioklės dieną. Jos metu laukia šeimoms su vaikais skirtos edukacijos, mokslininkų pokalbis-diskusija apie medžioklę valdovo dvare bei Lietuvos medžiotojų draugijos rengiamos pramogos muziejaus prieigose.

Plačiau

Operos gimtadienyje – garsų žemėlapiai ir muzikinės kelionės

20240906

Prisimindamas 1636 m. Vilniuje pastatytą operą „Elenos pagrobimas“ ir taip švęsdamas operos gimtadienį Lietuvoje, Valdovų rūmų muziejus jau dvyliktą kartą miestiečius ir sostinės svečius kviečia rudens kultūros renginių sezoną pradėti su operos žanru. Pačių mažiausiųjų lauks Šv. Cecilijos festivalio atidarymas ir edukacinio leidinio „Garsų žemėlapis“ pristatymas-koncertas. Vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami dalyvauti muzikiniame pasivaikščiojime istoriniais operos keliais, o šio žanro gurmanams siūloma pasiklausyti vienos ankstyvųjų Volfgango Amadėjaus Mocarto (Wolfgang Amadeus Mozart) operų „Karalius piemuo“ koncertinio atlikimo. Taip pat Valdovų rūmuose bus galima stebėti istorinės operos įrašą iš Versalio rūmų.

Plačiau

Publikuota: 2023-12-15 17:14 Atnaujinta: 2023-12-15 17:22
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika