Cianotipija – fotografija be kamerų


Valdovų rūmų muziejuje rugsėjo 23 d. cianotipijos – fotografijos be kamerų – techniką galėsite išbandyti ir Jūs. Cianotipija – viena seniausių pasaulyje fotografinio atvaizdo gavimo technikų, atrasta dar XIX amžiuje. Vykstant procesui gaunamas įvairaus tamsumo mėlynas atspaudas (susidarantis pigmentas dar vadinamas Berlyno mėliu). Fotogramos (šviesūs objektų siluetai tamsiame fone) sukuriamos ant akvarelinio įjautrinto šviesai popieriaus, dėliojant piešinį iš gyvų ar džiovintų augalų, smulkių daiktų, medžiagų. Praėjus šimtmečiams, ši technika išlaikė patrauklumą ir neretai naudojama dėl jos paprastumo bei unikalumo.

Su cianotipijos technika supažindins ir dirbtuves ves Egidijus Kabošis ir (ar) Gintas Kavoliūnas („Atvirosios fotografijos dirbtuvės“).

Bilietai į rugsėjo 23 d. dirbtuves čia
 
 

Raimondo Paknio fotografijų paroda

Valdovų rūmų muziejuje atidaryta Raimondo Paknio fotografijų paroda „Laiko pėdsakai: sienos ir spalvos“, kurioje pristatomi ištiso regiono (buvusi Abiejų Tautų Respublikos teritorija) archeologiniai objektai, meninės kultūros pavyzdžiai. Analogine kamera itin tiksliai užfiksuoti dabartinės Ukrainos, Baltarusios teritorijoje buvę pastatai, kurių dauguma šiandieną sunkiai pasiekiami, kai kurie net ir sunaikinti. 


Raimondo Paknio fotografijose sustingsta laikas, grąžinantis į žiaurią realybę. Iš kadaise stovėjusių šventovių bei įspūdingų architektūrinių pastatų dabar likę griuvėsiai – tuo juos pavertė ne tik laikas, bet ir okupacijos, karai, skurdas. Parodoje vaizduojamos fotografijos perteikia, kas nutinka, kai žmogus, visuomenė praranda atmintį ir nustoja puoselėti savo paveldą.

Paroda kurta kaip Valdovų rūmų muziejaus erdvėms pritaikyta instaliacija – didelio formato fotografijos derintos prie neutralių salių spalvų, kad subtiliai išryškėtų užfiksuotų pastatų polichromijos, spalvinės gamos įvairovė.
 
 
Pokalbis – diskusija apie paveldo išsaugojimo galimybes Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje 
 

Rugsėjo 14 d. 18 val. Valdovų rūmų Renginių salėje kviečiame į pokalbį – diskusiją „Šventovių sienos ir spalvos: senosios Lietuvos paveldo išsaugojimo iššūkiai“. Dalyvauja doc. dr. Rasa Butvilaitė, dr. Margarita Janušonienė, Raimondas Paknys ir kiti. Renginį veda dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė. 

Renginys nemokamas, bet būtina išankstinė registracija.

 
Po renginio klausytojai maloniai kviečiami aplankyti parodą.
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Pažintis su turtingas meno kolekcijas saugančia Lenkijos mokslų ir menų akademija – paskaitą skaitys akademikas hab. dr. Janas Ostrovskis

20240617

Birželio 28 d., penktadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejuje bus skaitoma paskaita apie išskirtinius fondus turinčią Lenkijos menų ir mokslų akademiją. Iš šių fondų į muziejų atvežta tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ bus atidaryta paskaitos „Lenkijos mokslų ir menų akademija bei jos rinkiniai“ išvakarėse. Vieną seniausių Lenkijos mokslo institucijų ir jos kolekcijas pristatys žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).

Plačiau

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Publikuota: 2023-08-28 09:03 Atnaujinta: 2023-08-29 10:02
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika