Cianotipija – fotografija be kamerų


Valdovų rūmų muziejuje rugsėjo 23 d. cianotipijos – fotografijos be kamerų – techniką galėsite išbandyti ir Jūs. Cianotipija – viena seniausių pasaulyje fotografinio atvaizdo gavimo technikų, atrasta dar XIX amžiuje. Vykstant procesui gaunamas įvairaus tamsumo mėlynas atspaudas (susidarantis pigmentas dar vadinamas Berlyno mėliu). Fotogramos (šviesūs objektų siluetai tamsiame fone) sukuriamos ant akvarelinio įjautrinto šviesai popieriaus, dėliojant piešinį iš gyvų ar džiovintų augalų, smulkių daiktų, medžiagų. Praėjus šimtmečiams, ši technika išlaikė patrauklumą ir neretai naudojama dėl jos paprastumo bei unikalumo.

Su cianotipijos technika supažindins ir dirbtuves ves Egidijus Kabošis ir (ar) Gintas Kavoliūnas („Atvirosios fotografijos dirbtuvės“).

Bilietai į rugsėjo 23 d. dirbtuves čia
 
 

Raimondo Paknio fotografijų paroda

Valdovų rūmų muziejuje atidaryta Raimondo Paknio fotografijų paroda „Laiko pėdsakai: sienos ir spalvos“, kurioje pristatomi ištiso regiono (buvusi Abiejų Tautų Respublikos teritorija) archeologiniai objektai, meninės kultūros pavyzdžiai. Analogine kamera itin tiksliai užfiksuoti dabartinės Ukrainos, Baltarusios teritorijoje buvę pastatai, kurių dauguma šiandieną sunkiai pasiekiami, kai kurie net ir sunaikinti. 


Raimondo Paknio fotografijose sustingsta laikas, grąžinantis į žiaurią realybę. Iš kadaise stovėjusių šventovių bei įspūdingų architektūrinių pastatų dabar likę griuvėsiai – tuo juos pavertė ne tik laikas, bet ir okupacijos, karai, skurdas. Parodoje vaizduojamos fotografijos perteikia, kas nutinka, kai žmogus, visuomenė praranda atmintį ir nustoja puoselėti savo paveldą.

Paroda kurta kaip Valdovų rūmų muziejaus erdvėms pritaikyta instaliacija – didelio formato fotografijos derintos prie neutralių salių spalvų, kad subtiliai išryškėtų užfiksuotų pastatų polichromijos, spalvinės gamos įvairovė.
 
 
Pokalbis – diskusija apie paveldo išsaugojimo galimybes Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje 
 

Rugsėjo 14 d. 18 val. Valdovų rūmų Renginių salėje kviečiame į pokalbį – diskusiją „Šventovių sienos ir spalvos: senosios Lietuvos paveldo išsaugojimo iššūkiai“. Dalyvauja doc. dr. Rasa Butvilaitė, dr. Margarita Janušonienė, Raimondas Paknys ir kiti. Renginį veda dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė. 

Renginys nemokamas, bet būtina išankstinė registracija.

 
Po renginio klausytojai maloniai kviečiami aplankyti parodą.
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Su dirbtiniu intelektu atkurtoje XVII a. operoje – ir šiuolaikinis skambesys

20230929

Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai bei Lietuvos muzikos ir teatro akademija rugsėjo 29 ir 30 dienomis pristato operą, kuri atkurta pasitelkus dirbtinį intelektą. „Andromeda“ – tai viena iš trijų Vilniaus Žemutinėje pilyje XVII a. rodytų operų (kitos dvi – „Elenos pagrobimas“ ir „Apviltoji Kirkė“).
Norėdama susigrąžinti prarastą istoriją, tarptautinė kūrėjų komanda pasitelkė dirbtinio intelekto įrankį (DI modelis Martin Malandro) ir pagal išlikusią Marco Scacchi bei jo amžininkų kūrybą atkūrė operą, skambėjusią 1644 m. kovo 6 d. Vilniaus Žemutinėje pilyje.

Plačiau

Neįminta mįslė Valdovų rūmuose

20230919

Valdovų rūmų muziejuje eksponuojama paslaptinga plokštelė su nepažintu XIII–XIV a. raštu. Iš švino nulietoje plokštelėje yra išlikę užrašai, kurių prasmę su archeologu, Valdovų rūmų muziejaus Archeologijos ir architektūros skyriaus vedėju Gintautu Striška bandė išsiaiškinti žurnalistas Virginijus Savukynas LRT laidoje „Istorijos detektyvai“.

Plačiau

Pirmą kartą Lietuvoje – kartu su dirbtiniu intelektu sukurta opera!

20230922

Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai bei Lietuvos muzikos ir teatro akademija inicijavo unikalų projektą – pasitelkus dirbtinį intelektą atkurti dingusią operos „Andromeda“ muziką. 

Ambicingas sumanymas 2023 m. rugsėjo 29 ir 30 d. bus pristatomas Valdovų rūmų scenoje. 

Plačiau

Publikuota: 2023-08-28 09:03 Atnaujinta: 2023-08-29 10:02
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika
5121717534