Cianotipija – fotografija be kamerų


Valdovų rūmų muziejuje rugsėjo 23 d. cianotipijos – fotografijos be kamerų – techniką galėsite išbandyti ir Jūs. Cianotipija – viena seniausių pasaulyje fotografinio atvaizdo gavimo technikų, atrasta dar XIX amžiuje. Vykstant procesui gaunamas įvairaus tamsumo mėlynas atspaudas (susidarantis pigmentas dar vadinamas Berlyno mėliu). Fotogramos (šviesūs objektų siluetai tamsiame fone) sukuriamos ant akvarelinio įjautrinto šviesai popieriaus, dėliojant piešinį iš gyvų ar džiovintų augalų, smulkių daiktų, medžiagų. Praėjus šimtmečiams, ši technika išlaikė patrauklumą ir neretai naudojama dėl jos paprastumo bei unikalumo.

Su cianotipijos technika supažindins ir dirbtuves ves Egidijus Kabošis ir (ar) Gintas Kavoliūnas („Atvirosios fotografijos dirbtuvės“).

Bilietai į rugsėjo 23 d. dirbtuves čia
 
 

Raimondo Paknio fotografijų paroda

Valdovų rūmų muziejuje atidaryta Raimondo Paknio fotografijų paroda „Laiko pėdsakai: sienos ir spalvos“, kurioje pristatomi ištiso regiono (buvusi Abiejų Tautų Respublikos teritorija) archeologiniai objektai, meninės kultūros pavyzdžiai. Analogine kamera itin tiksliai užfiksuoti dabartinės Ukrainos, Baltarusios teritorijoje buvę pastatai, kurių dauguma šiandieną sunkiai pasiekiami, kai kurie net ir sunaikinti. 


Raimondo Paknio fotografijose sustingsta laikas, grąžinantis į žiaurią realybę. Iš kadaise stovėjusių šventovių bei įspūdingų architektūrinių pastatų dabar likę griuvėsiai – tuo juos pavertė ne tik laikas, bet ir okupacijos, karai, skurdas. Parodoje vaizduojamos fotografijos perteikia, kas nutinka, kai žmogus, visuomenė praranda atmintį ir nustoja puoselėti savo paveldą.

Paroda kurta kaip Valdovų rūmų muziejaus erdvėms pritaikyta instaliacija – didelio formato fotografijos derintos prie neutralių salių spalvų, kad subtiliai išryškėtų užfiksuotų pastatų polichromijos, spalvinės gamos įvairovė.
 
 
Pokalbis – diskusija apie paveldo išsaugojimo galimybes Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje 
 

Rugsėjo 14 d. 18 val. Valdovų rūmų Renginių salėje kviečiame į pokalbį – diskusiją „Šventovių sienos ir spalvos: senosios Lietuvos paveldo išsaugojimo iššūkiai“. Dalyvauja doc. dr. Rasa Butvilaitė, dr. Margarita Janušonienė, Raimondas Paknys ir kiti. Renginį veda dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė. 

Renginys nemokamas, bet būtina išankstinė registracija.

 
Po renginio klausytojai maloniai kviečiami aplankyti parodą.
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Koncertas „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės balsai“ nukels į XVII a., kai Lietuvą valdė viena muzikaliausių giminių Europoje

20250313

Ansamblio „Canto Fiorito“ nariai Renata Dubinskaitė (mecosopranas), Andrea Buccarella (vargonėliai, klavesinas) ir ansamblio meno vadovas Rodrigo Calveyra (kornetas, išilginė fleita) nuolat stebina vis naujais atradimais iš po pasaulį pasklidusių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės archyvų. Šįkart Valdovų rūmuose rengiamame koncerte muzikantai nukels į Renesanso ir Baroko epochų sandūrą, kai Lietuvą valdė viena muzikaliausių valdovų giminių Europoje.
 

Plačiau

Kovas – tarptautinis moterų istorijoje mėnuo. Lietuvos didžioji kunigaikštienė ir Lenkijos karalienė Bona Sforca

20250318

XVI a. valdovė Bona Sforca turėjo nemažai titulų – Lietuvos didžiosios kunigaikštienės, Lenkijos karalienės, Bario ir Rosano kunigaikštytės. Bona buvo aktyvi politinio gyvenimo dalyvė ne tik Lietuvoje ar Lenkijoje, bet ir visoje Europoje. Tai viena žinomiausių, labiausiai legendomis apipintų Lenkijos Karalystės ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovių.

Plačiau

Kovas – tarptautinis moterų istorijoje mėnuo. Lietuvos didžioji kunigaikštienė Ona Vytautienė

20250314

Kovo mėnuo minimas kaip Tarptautinis moterų istorijoje mėnuo, kai prisimenamos ir pagerbiamos moterys, palikusios ryškių pokyčių Lietuvos istorijoje. Todėl Valdovų rūmų muziejaus svetainėje ir socialiniuose tinkluose šį mėnesį paminėsime kelias ypatingas moteris, kurios Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje buvo svarbios, įdomios ir žymios asmenybės.
 
Pirmoji ryški Lietuvos moteris, kurią visiems verta prisiminti, yra Ona Vytautienė – Lietuvos didžioji kunigaikštienė, Vytauto Didžiojo pirmoji žmona.

Plačiau

Europos senosios muzikos atlikėjai ir specialistai – Vilniuje, Valdovų rūmuose

20250314

Valdovų rūmų muziejuje dvi dienas vyko Europos senosios muzikos tinklo REMA generalinė asamblėja ir konferencija, į Baltijos šalis sugrįžusi po trylikos metų. REMA delegatai galėjo artimiau pažinti Lietuvos senosios muzikos lauką tarptautiniame Marco Scacci senosios muzikos festivalyje, Lietuvos muzikologė Aleksandra Pister skaitė pranešimą apie senosios muzikos tradiciją, raidą ir situaciją Lietuvoje. REMA konferencijoje aptarti pokyčiai, esama situacija, apžvelgtos perspektyvos.

Plačiau

Publikuota: 2023-08-28 09:03 Atnaujinta: 2023-08-29 10:02
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika