Paskaita „Žygimanto Augusto bibliniai gobelenai ir jų kūrėjas Michilis I Koksis (Michiel I Coxcie)“

Senojo Testamento scenas vaizduojančių figūrinių gobelenų serija pagrįstai laikoma Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto (1544/1548–1572) gobelenų kolekcijos pradžia. Ši serija buvo kuriama apie dešimt metų, maždaug nuo 1550 iki 1560-ųjų, ją sudarė apie 160 meninių audinių.
Didelio formato meninių audinių „Pirmųjų tėvų istorijos“ ir „Nojaus istorijos“ temas valdovas Žygimantas Augustas pasirinko iš eskizų, kuriuos Vilniuje 1547 m. jam pristatė atvykęs flamandų menininkas, tuo metu garsėjęs kaip vienas talentingiausių ir produktyviausių kartonų gobelenams kūrėjų. Šis menininkas buvo Michilis I Koksis (Michiel I Coxcie, 1499–1592) iš Malino (Mecheleno). Laikas ir šiuolaikiniai moksliniai tyrimai patvirtino jaunojo valdovo pasirinkimo tikslumą. Michilio I Koksio sukurtos meninių audinių kompozicijos įkūnijo Rafaelio ir jo aplinkos dailininkų kūrybos refleksijas bei antikinius motyvus, kuriuos noriai naudojo iškiliausi Renesanso menininkai. Figūrines scenas menininkas išdėstė erdvinio peizažo fone, tarp nuostabiai pavaizduotų augalų ir gyvūnų. Neatsitiktinai Žygimanto Augusto gobelenai laikomi geriausiais Michilio I Koksio sukurtais meniniais audiniais ir vienu ambicingiausių XVI a. audimo meno projektų.
 
Paskaitą skaitys Dr. Magdalena Piwocka (Vavelio karališkoji pilis – Valstybiniai meno rinkiniai)
 
 
Po renginio klausytojai maloniai kviečiami aplankyti parodą.
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Simonas Čechavičius. Baroko meistras Pidhirciuose

20250612

Valdovų rūmų muziejus pristato vieną žymiausių Abiejų Tautų Respublikos Baroko epochos dailininkų – Simoną Čechavičių (Szymon Czechowicz, 1689–1775). Lenkijoje gimęs, Italijoje tapybos mokęsis S. Čechavičius išgarsėjo kaip religinės dailės kūrėjas, buvo kviečiamas tapyti Lenkijoje, Lietuvoje, dabartinės Ukrainos, Baltarusios miestuose, kurie anuomet priklausė Abiejų Tautų Respublikai. Išlikusias meistro drobes šiandien kiekviena valstybė saugo kaip savo dailės aukso fondą.

Plačiau

Parodoje – ir trapaus gobeleno restauravimo paslaptys

20250530

Valdovų rūmų muziejus birželio 1 ir 2 dienomis nedirbs, tačiau jau nuo birželio 3-iosios atveria duris vasaros sezonui – dirbs ilgiau ir parengęs staigmenų lauks lankytojų. Nuolatinėje ekspozicijoje visuomenei bus pristatyta naujausia muziejaus sėkmės istorija – restauruotas, kaip manoma, XVIII a. viduryje Obiusono karališkojoje manufaktūroje, Prancūzijoje, sukurtas gobelenas „Sabinių pagrobimas“. Šis nuostabaus grožio kūrinys buvo ilgai restauruotas ir jo restauravimo istorija tapo svarbia ekspozicijos dalimi. O Valdovų rūmų muziejaus lankytojams nuo šiol suteikiama galimybė iš arti pažinti gobeleno istoriją, jo restauravimo etapus ir restauratoriaus profesijos subtilybes.

Plačiau

Ten, kur skamba rūmai ir švyti Vilnius – susitinkam Kultūros naktį!

20250528

Valdovų rūmai birželio 13-osios vakarą atvers duris ne tik istorijai, bet ir muzikai. Čia susitiks klasika, džiazas, šiuolaikinė muzika ir eksperimentai – visa tai kvies patirti unikalų vakarą skambesyje ir šviesoje. Muziejaus lankymas nemokamas nuo 18:00 iki 00:00 val. (paskutiniai lankytojai į muziejų įleidžiami iki 23.00 val.)
 

Plačiau

Publikuota: 2023-06-09 13:56 Atnaujinta: 2023-06-09 14:55
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika