Paskaita „Žygimanto Augusto bibliniai gobelenai ir jų kūrėjas Michilis I Koksis (Michiel I Coxcie)“

Senojo Testamento scenas vaizduojančių figūrinių gobelenų serija pagrįstai laikoma Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto (1544/1548–1572) gobelenų kolekcijos pradžia. Ši serija buvo kuriama apie dešimt metų, maždaug nuo 1550 iki 1560-ųjų, ją sudarė apie 160 meninių audinių.
Didelio formato meninių audinių „Pirmųjų tėvų istorijos“ ir „Nojaus istorijos“ temas valdovas Žygimantas Augustas pasirinko iš eskizų, kuriuos Vilniuje 1547 m. jam pristatė atvykęs flamandų menininkas, tuo metu garsėjęs kaip vienas talentingiausių ir produktyviausių kartonų gobelenams kūrėjų. Šis menininkas buvo Michilis I Koksis (Michiel I Coxcie, 1499–1592) iš Malino (Mecheleno). Laikas ir šiuolaikiniai moksliniai tyrimai patvirtino jaunojo valdovo pasirinkimo tikslumą. Michilio I Koksio sukurtos meninių audinių kompozicijos įkūnijo Rafaelio ir jo aplinkos dailininkų kūrybos refleksijas bei antikinius motyvus, kuriuos noriai naudojo iškiliausi Renesanso menininkai. Figūrines scenas menininkas išdėstė erdvinio peizažo fone, tarp nuostabiai pavaizduotų augalų ir gyvūnų. Neatsitiktinai Žygimanto Augusto gobelenai laikomi geriausiais Michilio I Koksio sukurtais meniniais audiniais ir vienu ambicingiausių XVI a. audimo meno projektų.
 
Paskaitą skaitys Dr. Magdalena Piwocka (Vavelio karališkoji pilis – Valstybiniai meno rinkiniai)
 
 
Po renginio klausytojai maloniai kviečiami aplankyti parodą.
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Šv. Cecilijos senosios muzikos festivalis kviečia pasinerti į muzikinį pasakų pasaulį

20240829

Keturioliktasis tarptautinis edukacinis Šv. Cecilijos senosios muzikos festivalis Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose kviečia šeimas su vaikais į festivalio atidarymo renginį – edukacinio leidinio „Garsų žemėlapis“ pristatymą-koncertą rugsėjo 7 dieną. Vartydami animacijos studijos „Meinart“ ir Valdovų rūmų muziejaus komandos parengtą ir išleistą edukacinį leidinį „Garsų žemėlapis“, mažieji lankytojai galės daugiau sužinoti apie Valdovų rūmuose saugomus muzikinius eksponatus ir muzikos instrumentus. 

Plačiau

Naujoji Valdovų rūmų muziejaus partnerė – Marijampolės kolegija

20240916

Valdovų rūmų muziejus toliau stiprina ryšius su pedagogus rengiančiomis aukštosiomis mokyklomis. 2021 m. pasirašyta strateginio bendradarbiavimo sutartis su Vytauto Didžiojo universitetu, o šį rudenį nuspręsta bendradarbiauti ir su Marijampolės kolegija. Bendradarbiavimo sutartį pasirašė muziejaus vadovas dr. Vydas Dolinskas ir Marijampolės kolegijos l. e. p. direktorė Alė Murauskienė.

Plačiau

Publikuota: 2023-06-09 13:56 Atnaujinta: 2023-06-09 14:55
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika