Paskaita „Žygimanto Augusto bibliniai gobelenai ir jų kūrėjas Michilis I Koksis (Michiel I Coxcie)“

Senojo Testamento scenas vaizduojančių figūrinių gobelenų serija pagrįstai laikoma Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto (1544/1548–1572) gobelenų kolekcijos pradžia. Ši serija buvo kuriama apie dešimt metų, maždaug nuo 1550 iki 1560-ųjų, ją sudarė apie 160 meninių audinių.
Didelio formato meninių audinių „Pirmųjų tėvų istorijos“ ir „Nojaus istorijos“ temas valdovas Žygimantas Augustas pasirinko iš eskizų, kuriuos Vilniuje 1547 m. jam pristatė atvykęs flamandų menininkas, tuo metu garsėjęs kaip vienas talentingiausių ir produktyviausių kartonų gobelenams kūrėjų. Šis menininkas buvo Michilis I Koksis (Michiel I Coxcie, 1499–1592) iš Malino (Mecheleno). Laikas ir šiuolaikiniai moksliniai tyrimai patvirtino jaunojo valdovo pasirinkimo tikslumą. Michilio I Koksio sukurtos meninių audinių kompozicijos įkūnijo Rafaelio ir jo aplinkos dailininkų kūrybos refleksijas bei antikinius motyvus, kuriuos noriai naudojo iškiliausi Renesanso menininkai. Figūrines scenas menininkas išdėstė erdvinio peizažo fone, tarp nuostabiai pavaizduotų augalų ir gyvūnų. Neatsitiktinai Žygimanto Augusto gobelenai laikomi geriausiais Michilio I Koksio sukurtais meniniais audiniais ir vienu ambicingiausių XVI a. audimo meno projektų.
 
Paskaitą skaitys Dr. Magdalena Piwocka (Vavelio karališkoji pilis – Valstybiniai meno rinkiniai)
 
 
Po renginio klausytojai maloniai kviečiami aplankyti parodą.
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Vasarą Valdovų rūmų muziejus dirba ilgiau!

20240531

Pradedame vasaros sezoną, kuris bus pilnas puikios muzikos, kino bei istorijos. Taip pat ilgėja muziejaus darbo laikas ir jame galėsite apsilankyti visomis savaitės dienomis!

MUZIEJAUS DARBO LAIKAS VASARĄ (birželio 1 d. – rugpjūčio 31 d.):
I, II, III, VII 10.00–18.00
IV, V, VI 10.00–20.00
 

Plačiau

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Publikuota: 2023-06-09 13:56 Atnaujinta: 2023-06-09 14:55
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika