Žymaus Renesanso poeto, mąstytojo Jano Kochanowskio knygos „Niekai“ pristatymas ir teatralizuoti skaitymai

 
Adomo Mickevičiaus institutas rengia Jano Kochanowskio „Niekų“ skaitymus. Gegužės 31 d., tai yra šiandien, renginys vyks Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose tarptautinės parodos „Žygimanto Augusto gobelenai Vilniuje“ ekspozicijos erdvėje. Bus pristatyta lenkų ir lietuvių kalba išleista knyga „Fraszki / Niekai“.
 
Janas Kochanowskis buvo garsiausias Renesanso epochos poetas, žinomiausias jo kūrinys – drama „Graikų pasiuntinių išsiuntimas“. Visą gyvenimą kūrė epigramas (fraszki), dainas ir elegijas. Terminą fraszka jis perėmė iš italų kalbos, buvo šio žanro kūrinių pradininkas Lenkijoje. Jo kūriniuose gvildenamos įvairios temos, tarkim, sveikata, tikėjimas, meilė, laikinumas, garbė. Būdamas garsus humanistas, sąmojį sumaniai pynė su rimtais dalykais ir refleksijomis.
 
Išleistame J. Kochanowskio poezijos rinkinyje, kurį sudaro trys knygos, yra 319 kūrinių su įvadu ir išsamiais vertėjos komentarais bei paaiškinimais. Knyga itin įvairiapusė – šalia šmaikščių ir net nepadorių kūrinių galima rasti ir filosofinių tekstų. „Niekai“ paremti tiek asmeninėmis autoriaus patirtimis, tiek ir kitų literatūros kūrinių motyvais.
 
Šie skaitymai – Vilniaus 700 metų jubiliejaus programos dalis. Režisierius Jarosławas Kilianas bendradarbiauti pakvietė du Lietuvos publikai žinomus aktorius Birutę Mar ir Vladą Bagdoną. Muzikinės dalies vadovė – prof. Maria Pomianowska, subūrusi jungtinį lenkų ir lietuvių senosios muzikos ansamblį. Knygos „Fraszki / Niekai“ sudarytoja, vertėja ir leidybos projekto vadovė – lenkų kalbos vertėja, prof. habil. dr. Regina Koženiauskienė. Knyga išleista bendradarbiaujant Adomo Mickevičiaus institutui bei Lietuvių literatūros ir tautosakos institutui. Kiti renginio partneriai – Krokuvos Vavelio karališkoji pilis, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, Lietuvos mokslo taryba, Lenkijos institutas Vilniuje.
 
Adomo Mickevičiaus institutas (Varšuva), Lenkijos nacionalinė kultūros institucija, įsteigta 2000 m., jo tikslas – skatinti ilgalaikį susidomėjimą lenkų kultūra visame pasaulyje. Nuo 2022 m. institutas įgyvendina projektus daugiau nei 70 šalių šešiuose žemynuose. Adomo Mickevičiaus instituto veiklą koordinuoja Lenkijos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerija.
 
Jano Kochanowskio kūriniai bus skaitomi Žygimanto Augusto gobelenų kolekcijos parodoje, kurie Valdovų rūmų muziejuje eksponuojama nuo gegužės 3 dienos. Parodą globoja Lenkijos Respublikos Prezidentas Andrzejus Duda ir Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda. Į Lietuvos sostinę atkeliavo beveik 40 gobelenų iš išlikusių 140 austų kūrinių. Šis rinkinys laikomas viena brangiausių meninių audinių kolekcijų pasaulyje.
 
Registracija į renginį uždaryta.
 
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Pažintis su turtingas meno kolekcijas saugančia Lenkijos mokslų ir menų akademija – paskaitą skaitys akademikas hab. dr. Janas Ostrovskis

20240617

Birželio 28 d., penktadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejuje bus skaitoma paskaita apie išskirtinius fondus turinčią Lenkijos menų ir mokslų akademiją. Iš šių fondų į muziejų atvežta tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ bus atidaryta paskaitos „Lenkijos mokslų ir menų akademija bei jos rinkiniai“ išvakarėse. Vieną seniausių Lenkijos mokslo institucijų ir jos kolekcijas pristatys žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).

Plačiau

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Publikuota: 2023-05-31 10:05 Atnaujinta: 2023-05-31 13:15
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika