Patikimi Vilniaus metraštininkai – medžiai

„Dendrochronologo darbas įdomus tuo, kad galima prisidėti prie istorijos kūrimo,“ – dalijasi Valdovų rūmų muziejaus Restauravimo skyriaus dendrochronologė dr. Rūtilė Pukienė. Balandžio 6 d. 18 val. Valdovų rūmų muziejuje vyks dr. R. Pukienės paskaita „Medžiai – Vilniaus pradžios metraštininkai“, kurioje ji papasakos, kaip dendrochronologija padeda atskleisti Vilniaus priešistorę ir pažinti Vilnių iki Vilniaus. Registracija į paskaitą čia
Rūtilė pasakoja, kad dendrochronologo darbas įdomus tuo, jog leidžia datuoti materialius istorijos liudytojus, pirmiausia – medines struktūras, o kartu – ir su jomis susijusius daiktus, kultūrinius sluoksnius, vietoves. Taip šie materialūs objektai randa vietą istoriniame kontekste ir tampa istorijos dalimi. Ir nors vienas dendrochronologinis tyrimas apima visą kompleksą struktūrinių elementų, tai gali trukti įvairai, priklausomai nuo struktūros sudėtingumo. Kalbėdama apie vieno medinio elemento ištyrimą, dendrochronologė sako, kad tam gali prireikti maždaug savaitės, sudėtingesniais atvejais – iki dviejų savaičių ar daugiau.
„Asmeniškai man įdomiausi atradimai yra susiję su Vilniaus Žemutinės pilies teritorijos tyrimais. Tai ir nustatyta gynybinės pilies mūro data, atskleidusi didžiojo kunigaikščio Gedimino valdymo metais vykusį pilies išplėtimą, tai ir rezidencinių valdovo rūmų statybos etapų datavimas. Įdomus atradimas buvo suvokti, kad daug Viduramžiais statytų medinių struktūrų metų tikslumu siejasi su šaltiniuose dokumentuotais XIV a. antros pusės Vilniaus antpuoliais. Tokie sutapimai patvirtina destrukcinių laikotarpių įtaką kultūrinio sluoksnio formavimuisi. Na ir daug kam netikėtos „Vilniaus iki Vilniaus“ datos, leidusios užčiuopti XIII a. antroje pusėje vykusį gyvenvietės „statybų bumą“, – sako dr. Rūtilė Pukienė.
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Pažintis su turtingas meno kolekcijas saugančia Lenkijos mokslų ir menų akademija – paskaitą skaitys akademikas hab. dr. Janas Ostrovskis

20240617

Birželio 28 d., penktadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejuje bus skaitoma paskaita apie išskirtinius fondus turinčią Lenkijos menų ir mokslų akademiją. Iš šių fondų į muziejų atvežta tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ bus atidaryta paskaitos „Lenkijos mokslų ir menų akademija bei jos rinkiniai“ išvakarėse. Vieną seniausių Lenkijos mokslo institucijų ir jos kolekcijas pristatys žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).

Plačiau

Publikuota: 2023-03-29 18:55 Atnaujinta: 2023-04-24 10:14
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika