Patikimi Vilniaus metraštininkai – medžiai

„Dendrochronologo darbas įdomus tuo, kad galima prisidėti prie istorijos kūrimo,“ – dalijasi Valdovų rūmų muziejaus Restauravimo skyriaus dendrochronologė dr. Rūtilė Pukienė. Balandžio 6 d. 18 val. Valdovų rūmų muziejuje vyks dr. R. Pukienės paskaita „Medžiai – Vilniaus pradžios metraštininkai“, kurioje ji papasakos, kaip dendrochronologija padeda atskleisti Vilniaus priešistorę ir pažinti Vilnių iki Vilniaus. Registracija į paskaitą čia
Rūtilė pasakoja, kad dendrochronologo darbas įdomus tuo, jog leidžia datuoti materialius istorijos liudytojus, pirmiausia – medines struktūras, o kartu – ir su jomis susijusius daiktus, kultūrinius sluoksnius, vietoves. Taip šie materialūs objektai randa vietą istoriniame kontekste ir tampa istorijos dalimi. Ir nors vienas dendrochronologinis tyrimas apima visą kompleksą struktūrinių elementų, tai gali trukti įvairai, priklausomai nuo struktūros sudėtingumo. Kalbėdama apie vieno medinio elemento ištyrimą, dendrochronologė sako, kad tam gali prireikti maždaug savaitės, sudėtingesniais atvejais – iki dviejų savaičių ar daugiau.
„Asmeniškai man įdomiausi atradimai yra susiję su Vilniaus Žemutinės pilies teritorijos tyrimais. Tai ir nustatyta gynybinės pilies mūro data, atskleidusi didžiojo kunigaikščio Gedimino valdymo metais vykusį pilies išplėtimą, tai ir rezidencinių valdovo rūmų statybos etapų datavimas. Įdomus atradimas buvo suvokti, kad daug Viduramžiais statytų medinių struktūrų metų tikslumu siejasi su šaltiniuose dokumentuotais XIV a. antros pusės Vilniaus antpuoliais. Tokie sutapimai patvirtina destrukcinių laikotarpių įtaką kultūrinio sluoksnio formavimuisi. Na ir daug kam netikėtos „Vilniaus iki Vilniaus“ datos, leidusios užčiuopti XIII a. antroje pusėje vykusį gyvenvietės „statybų bumą“, – sako dr. Rūtilė Pukienė.
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Netekome žymios restauratorės Aldonos Skučienės

20250113

Netekome ilgametės Pilių tyrimo centro „Lietuvos pilys“, o vėliau ir Valdovų rūmų muziejaus restauratorės, chemikės technologės Aldonos Skučienės. Velionė buvo viena pirmųjų specialisčių, pradėjusių dirbti Vilniaus Žemutinės pilies kasinėjimuose, tvarkant ir tiriant archeologinius radinius, ypač metalo. 1995 m. A. Skučienė pradėjo vadovauti tais pačiais metais įkurtam Pilių tyrimų centro „Lietuvos pilys“ Restauravimo skyriui, padėjusiam pamatus ir šiandieniniam Valdovų rūmų muziejaus Restauravimo skyriui.

Plačiau

Ukrainoje apdovanojimas „Už intelektinę drąsą“ įteiktas istorikui, muziejininkui Vydui Dolinskui

20241223

Ukrainoje, Lvivo Potockių rūmuose, istorikui, Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų generaliniam direktoriui dr. Vydui Dolinskui įteiktas prestižinis nepriklausomo kultūrologinio žurnalo „Ï“ apdovanojimas – ordinas „Už intelektinę drąsą“. V. Dolinskui apdovanojimas skirtas už nenuilstamą Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos kultūrinio kraštovaizdžio atkūrimą. 

Plačiau

Vilniaus arkikatedros požemiuose rasta slaptavietė su Lietuvos ir Lenkijos valdovų laidojimo insignijomis

20250106

Valdovų rūmų muziejaus specialistai, pakviesti kartu su Bažnytinio paveldo muziejaus atstovais ištirti Vilniaus arkikatedros požemius, atskleidė daugiau nei prieš devyniasdešimt metų paslėptų Lietuvos ir Lenkijos valdovų regalijų paslaptį. 2024 m. gruodžio 16 d. atverta slaptavietė, kurioje, greičiausiai 1939 m., prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, paslėptos karališkosios insignijos.

Plačiau

Publikuota: 2023-03-29 18:55 Atnaujinta: 2023-04-24 10:14
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika