Vilniaus istorijos olimpiadoje mokiniai rungsis žiniomis apie valdovų miestą

Valdovų rūmų muziejus laukia gabiausių Vilniaus mokinių, kurie į muziejų atvyks dalyvauti miesto istorijos olimpiadoje „Vilnius – Lietuvos valdovų miestas (XIV–XVIII a.)“. Aštuntą kartą organizuojama Vilniaus miesto istorijos olimpiada skirta sostinės bendrojo lavinimo ir vidurinio ugdymo (gimnazijų) mokyklų mokiniams. Joje jaunuolės ir jaunuoliai ne tik pasitikrins savo žinias, bet ir pademonstruos, ar gerai pažįsta 700 m. jubiliejų švenčiantį Vilnių kaip valstybės sostinę ir Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos miestą.
 
Olimpiados programą kartu su Vilniaus istorijos mokytojais sudarė istorijos mokytojas ekspertas dr. Mindaugas Tamošaitis, istorijos mokytojas ekspertas Eugenijus Manelis, Valdovų rūmų muziejaus edukacijos metodininkė dr. Nelija Kostinienė ir Edukacijos skyriaus vedėja Lirija Steponavičienė.
 
Pasak vienos iš Vilniaus istorijos olimpiados pradininkių dr. Nelijos Kostinienės, „kuriant užduotis teko ne vieną valandą sukti galvas ir vartyti istorijos šaltinius. Kartu su muziejaus Edukacijos skyriaus vadove Lirija Steponavičiene buvo tariamasi, kaip užduotimis ne tik patikrinti žinias, bet ir paskatinti mokinius prisiminti muziejaus ekspoziciją – tas gidų pasakojamas istorijas, kurios atskleidžia ir valdovų gyvenamąją aplinką, kasdienybės įpročius. Tokie faktai – ne mažiau svarbūs. Be jų Vilniaus istorija būtų kaip patiekalas be prieskonių.“
 
Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose rinksis olimpiados II etapo dalyviai. Geriausiai I etape užduotis įveikę mokiniai penktadienį turės atlikti testines užduotis, pateikti atsakymus į atvirus klausimus, analizuoti istorinius šaltinius bei įrodyti žinių taikymo ir problemų sprendimų gebėjimus. Muziejuje laukiama 49 7– 8 klasių ir 52 9–12 klasių mokinių.
 
Idėja rengti Vilniaus istorijai skirtą olimpiadą Vilniaus miesto ir rajono mokyklų mokiniams kilo daugiau nei prieš 10 metų. Įgyvendinti šį sumanymą ėmėsi Lietuvos istorijos mokytojų asociacijos (LIMA) Vilniaus skyriaus pedagogai: Vilniaus Simono Daukanto gimnazijos istorijos mokytojai ekspertai dr. Nelija Kostinienė ir dr. Mindaugas Tamošaitis, Šv. Kristoforo mokytojas ekspertas dr. Mindaugas Nefas, tos pačios mokyklos mokytoja metodininkė Sonata Džiavečkaitė ir Vilniaus sav. Grigiškių Šviesos gimnazijos mokytoja metodininkė Jelena Šalnienė. Olimpiados surengimo idėją vienas pirmųjų palaikė Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, į kuriuos 2014 m. pavasarį pasitikrinti žinių apie Gediminaičių dinastijos valdymo laikų Vilnių susirinko per 70 Vilniaus miesto ir rajono mokyklų mokinių. Valdovų rūmų muziejaus edukatoriams bendradarbiaujant su LIMA Vilniaus skyriaus pedagogais, Valdovų rūmuose įvyko antroji (2015 m.) ir trečioji (2016 m.) Vilniaus miesto istorijos olimpiados. Vėliau plėtėsi užduočių rengėjų, dalyvių ir rėmėjų ratas, o karantino metu olimpiada persikėlė į virtualią erdvę.
 
Aštuntąją Vilniaus istorijos olimpiadą rengiantis atsinaujinęs LIMA Vilniaus skyrius, vadovaujamas Pilaitės gimnazijos istorijos mokytojo Pauliaus Bakano, pasiūlė Vilniaus 700-mečio proga olimpiadą sugrąžinti į savo pirmuosius namus – Valdovų rūmų muziejų.
 
„Ši istorijos mokytojų iniciatyva yra ne tik džiuginanti, bet ir įpareigojanti. Džiugu, kad mokytojai vis dažniau pasirenka muziejų kaip mokymo erdvę ir skatina mokinius atrasti unikalų istorijos ir kultūros paveldą, supažindindami moksleivius su išlikusiais artefaktais, jų istorijomis. Kartu mums, muziejininkams, tai yra įpareigojimas – siekti, kad muziejuje ne tik mokiniai, bet ir mokytojai atrastų naujas galimybes tobulėti. Būtent šia linkme eina Valdovų rūmų muziejus, praėjusiais metais tapęs akredituota pedagogų kvalifikacijos tobulinimo institucija. Pedagogams esame parengę ir siūlome platų spektrą kvalifikacijos tobulinimo programų bei renginių, į kuriuos maloniai visus kviečiame“, – sako Valdovų rūmų muziejaus direktoriaus pavaduotoja dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Medžioklės diena Valdovų rūmuose

20240909

Valdovų rūmų muziejus rugsėjo 15-ąją kviečia visus kartu prisiminti neatsiejamą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės švenčių ir ceremonijų dalį – Medžioklės dieną. Jos metu laukia šeimoms su vaikais skirtos edukacijos, mokslininkų pokalbis-diskusija apie medžioklę valdovo dvare bei Lietuvos medžiotojų draugijos rengiamos pramogos muziejaus prieigose.

Plačiau

Operos gimtadienyje – garsų žemėlapiai ir muzikinės kelionės

20240906

Prisimindamas 1636 m. Vilniuje pastatytą operą „Elenos pagrobimas“ ir taip švęsdamas operos gimtadienį Lietuvoje, Valdovų rūmų muziejus jau dvyliktą kartą miestiečius ir sostinės svečius kviečia rudens kultūros renginių sezoną pradėti su operos žanru. Pačių mažiausiųjų lauks Šv. Cecilijos festivalio atidarymas ir edukacinio leidinio „Garsų žemėlapis“ pristatymas-koncertas. Vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami dalyvauti muzikiniame pasivaikščiojime istoriniais operos keliais, o šio žanro gurmanams siūloma pasiklausyti vienos ankstyvųjų Volfgango Amadėjaus Mocarto (Wolfgang Amadeus Mozart) operų „Karalius piemuo“ koncertinio atlikimo. Taip pat Valdovų rūmuose bus galima stebėti istorinės operos įrašą iš Versalio rūmų.

Plačiau

Parodos įspūdžiai nuguls lankytojų kuriamuose grafikos lakštuose

20240821

Valdovų rūmų muziejus tęsia tradiciją kviesti į išskirtinius kūrybinius užsiėmimus. Neseniai muziejaus edukatorių gretas papildžiusi grafikos menininkė Saulė Matulevičiūtė rengia linoraižinio dirbtuves „Kontekstų pasaulio kūrimas“. Jose apsilankę žmonės kurs savo grafikos kūrinį, patys pasirinkdami temą, spalvą, ir namo grįš su autoriniu grafikos darbu rankose, o gal net su keliais. Menininkės teigimu, kūrybinės dirbtuvės skirtos mėgėjams, praktikuojantiems entuziastams, meno mokyklų ir meno krypčių studentams, senjorams.

Plačiau

Publikuota: 2023-02-09 17:01 Atnaujinta: 2023-02-09 17:03
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika