Lietuvos ir Lenkijos istorikai mokslinėje konferencijoje Valdovų rūmuose dalijasi naujausiais tyrimais apie XVIII a. Vilnių

2022 m. gruodžio 1–2 d.

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai ir Lietuvos istorijos institutas, bendradarbiaudami su Lenkijos Respublikos ambasada Lietuvos Respublikoje, pirmieji pradeda mokslinių renginių ciklą, skirtą 700-osioms pirmojo Vilniaus paminėjimo istoriniuose šaltiniuose metinėms. Konferencijoje XVIII amžiaus istorijos tyrėjai aptars, koks buvo Vilnius paskutiniaisiais Abiejų Tautų Respublikos gyvavimo dešimtmečiais, kaip keitėsi miesto veidas, kokie pokyčiai ekonominiame, socialiniame, religiniame, kultūriniame Vilniaus miesto, pavieto, vaivadijos, vyskupijos gyvenime vyko per šimtą metų. Konferencijos dėmesio centre – Vilnius kaip politinis, ekonominis, religinis, kultūrinis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės centras bei Vilniaus reikšmės ir statuso kismas, aprėpiantis laikotarpį nuo 1700 metų iki Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės inkorporavimo į Rusijos imperijos sudėtį. Konferencijoje pranešimus skaitys žinomi XVIII amžiaus tyrinėtojai iš Lietuvos ir Lenkijos. Tai jau 21-asis tarptautinis XVIII amžiaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės tyrinėtojų renginys.

Pagrindiniai konferencijos pranešimų teminiai laukai:

  • Vilnius – politinio gyvenimo centras (Vilniaus vieta ir vaidmuo XVIII a. Lietuvoje ir Abiejų Tautų Respublikoje; Vilnius geopolitinių iššūkių akivaizdoje; sostinės statuso problema; Vilniaus santykis su kitais Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės miestais; Vilnius per karus ir suirutes; Vilnius reformų laikotarpiu ir kiti klausimai);
  • Miestas ir miestiečiai: ūkis, prekyba, gyvensena (miestiečių valdantysis elitas; miesto demografinis paveikslas; amatininkų cechų veikla; prekyba; mugės ir turgavietės; miesto topografija, globos, gydymo institucijos ir kita);
  • Vilnius – „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštytės šviesulys“ (Vilniaus universiteto ir kitų Vilniuje veikusių švietimo institucijų veikla, mokslininkai ir jų darbai);
  • Vilniaus vardai ir veidai (iškilios Vilniuje gyvenusios ir kūrusios asmenybės: dailininkai Pranciškus Smuglevičius ir Konstantinas Otosielskis, architektas Giovanni (Jonas) Pensa, filosofas, publicistas, botanikas Stanislovas Jundzilas ir kiti).

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

III maršruto „Ginkluotė, kasdienybė, muzika“ lankymo pakeitimai

20241008

Spalio 17–25 dienomis Valdovų rūmų muziejuje keisis III maršruto „Ginkluotė, kasdienybė, muzika“ lankymas dėl parodos įrengimo darbų!
 
Informuojame, kad nuo šių metų spalio 17 d. iki spalio 25 d. Ginkluotės ekspoziciją kviečiame lankyti nemokamai, įsigijus bilietą į bet kurį kitą maršrutą.
 
Kasdienybės ir Muzikos ekspozicijos bus uždarytos.

Plačiau

Muzika, šokiai ir kiti kerai – šeštadienį Valdovų rūmų muziejuje!

20241007

„Grieždama smuiku visada šiek tiek šoku“, – sako barokinio smuiko atlikėja ir istorinių šokių šokėja Mojca Gal. Spalio 12 d. ji viešės Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose vykstančiame tarptautiniame edukaciniame Šv. Cecilijos senosios muzikos festivalyje. Iš Slovėnijos kilusi išskirtinė menininkė kartu su scenos kolegomis Thysu Grobelniku (klavesinas) ir Beatriče Baltrušaityte (pasakotoja) surengs interaktyvų koncertą šeimoms su vaikais „Užburtas miškas“. Jame bus istorinės muzikos, Baroko šokių ir gamtos kerų.

Plačiau

Po LR Seimo rinkimų politikai rezultatus aptarė Valdovų rūmų muziejuje

20241014

Politikai svečiuojasi Valdovų rūmų muziejuje. Baltijos šalių naujienų agentūra „Baltic News Service“ 2024 m. spalio 14 d., po Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų I turo, tradiciškai žurnalistus pakvietė į spaudos konferenciją Valdovų rūmų muziejuje. Po svarbiausių Lietuvoje rinkimų muziejaus mecenato Prano Kiznio galerijos salėje rengiamose spaudos konferencijose visi rinkimų dalyviai ar partijų, politinių sąjungų atstovai aptaria rezultatus, atsako į žurnalistų klausimus.
 

Plačiau

Muziejaus rinkinius papildė XVII a. Lietuvoje sukurtas liturginis indas

20241003

Valdovų rūmų muziejaus specialistai, gavę pasiūlymą įsigyti vertingą, 400 metų senumo juvelyrinį kūrinį, aiškinosi ilgą šio daikto istoriją. Mėginta sužinoti, koks buvo XVII a. Lietuvoje sukurtos komuninės kelias, bet kai kurie dalykai taip ir liko paslaptyje. Tačiau ištyrus šio liturginio indo istoriją atsiskleidė Lietuvos auksakalių meistrystė, prisiminta Lietuvos didikų giminių – Masalskių ir Jasinskių – veikla.

Plačiau

Publikuota: 2022-12-01 11:48 Atnaujinta: 2022-12-02 10:31
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika