Lietuvos ir Lenkijos istorikai mokslinėje konferencijoje Valdovų rūmuose dalijasi naujausiais tyrimais apie XVIII a. Vilnių

2022 m. gruodžio 1–2 d.

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai ir Lietuvos istorijos institutas, bendradarbiaudami su Lenkijos Respublikos ambasada Lietuvos Respublikoje, pirmieji pradeda mokslinių renginių ciklą, skirtą 700-osioms pirmojo Vilniaus paminėjimo istoriniuose šaltiniuose metinėms. Konferencijoje XVIII amžiaus istorijos tyrėjai aptars, koks buvo Vilnius paskutiniaisiais Abiejų Tautų Respublikos gyvavimo dešimtmečiais, kaip keitėsi miesto veidas, kokie pokyčiai ekonominiame, socialiniame, religiniame, kultūriniame Vilniaus miesto, pavieto, vaivadijos, vyskupijos gyvenime vyko per šimtą metų. Konferencijos dėmesio centre – Vilnius kaip politinis, ekonominis, religinis, kultūrinis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės centras bei Vilniaus reikšmės ir statuso kismas, aprėpiantis laikotarpį nuo 1700 metų iki Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės inkorporavimo į Rusijos imperijos sudėtį. Konferencijoje pranešimus skaitys žinomi XVIII amžiaus tyrinėtojai iš Lietuvos ir Lenkijos. Tai jau 21-asis tarptautinis XVIII amžiaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės tyrinėtojų renginys.

Pagrindiniai konferencijos pranešimų teminiai laukai:

  • Vilnius – politinio gyvenimo centras (Vilniaus vieta ir vaidmuo XVIII a. Lietuvoje ir Abiejų Tautų Respublikoje; Vilnius geopolitinių iššūkių akivaizdoje; sostinės statuso problema; Vilniaus santykis su kitais Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės miestais; Vilnius per karus ir suirutes; Vilnius reformų laikotarpiu ir kiti klausimai);
  • Miestas ir miestiečiai: ūkis, prekyba, gyvensena (miestiečių valdantysis elitas; miesto demografinis paveikslas; amatininkų cechų veikla; prekyba; mugės ir turgavietės; miesto topografija, globos, gydymo institucijos ir kita);
  • Vilnius – „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštytės šviesulys“ (Vilniaus universiteto ir kitų Vilniuje veikusių švietimo institucijų veikla, mokslininkai ir jų darbai);
  • Vilniaus vardai ir veidai (iškilios Vilniuje gyvenusios ir kūrusios asmenybės: dailininkai Pranciškus Smuglevičius ir Konstantinas Otosielskis, architektas Giovanni (Jonas) Pensa, filosofas, publicistas, botanikas Stanislovas Jundzilas ir kiti).

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Gotikos epocha Lietuvoje – Valdovų rūmų muziejaus parodoje

20231201

Paskutiniais dešimtmečiais Valdovų rūmų muziejuje vykę archeologinių radinių tyrimai leido daugiau pažinti Gotikos epochą – jos interjerą, puošybos detales, susiformavusį stilių. Remiantis naujausiais tyrimais Valdovų rūmų muziejuje pristatyta paroda „Nuo vienaragio iki Trijų Karalių: gotikiniai kokliai iš Valdovų rūmų muziejaus rinkinių“. Čia atsiskleidžia pirmasis Europos dailės ir architektūros stilius, palikęs ryškius pėdsakus Lietuvos kultūros ir meno pavelde.

Plačiau

Švietimo ministerija – viena seniausių institucijų Europoje

20231205

Minint 250-ąsias Tautinės edukacinės komisijos įsteigimo metines Valdovų rūmuose gruodžio 7–8 d. vyks tarptautinė mokslinė konferencija „Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė XVIII amžiuje: pilietis, šeima, edukacija“. Jos dėmesio centre – XVIII a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės visuomenės istorija, tautos ir piliečio sąvokų turinys, jo kismas, socialiniai ryšiai ir santykiai šeimoje, vaikų ugdymo modeliai ir jų kaita.

Plačiau

Pirmą kartą surengta senosios muzikos edukacijos konferencija

20231205

2023 m. lapkričio 25 d. Valdovų rūmų muziejuje vyko pirmoji nepriklausomoje Lietuvoje senajai muzikai skirta konferencija. Renginio dėmesio centre atsidūrė senosios muzikos edukacija. Tarptautinio edukacinio Šv. Cecilijos senosios muzikos festivalio (jo vadovė – Beatričė Baltrušaitytė) iniciatyva buvo pakviesti Lietuvos ir užsienio senosios muzikos edukacijos ekspertai apžvelgti, kas nuveikta, pasidalyti savo patirtimi bei diskutuoti apie edukacijos poveikį visuomenei. 

Plačiau

Publikuota: 2022-12-01 11:48 Atnaujinta: 2022-12-02 10:31
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika