Diskusija apie Lenkijos ir Sovietų Sąjungos santykius 1939–1945 m.

Valdovų rūmuose lapkričio 30 d., trečiadienį, 18 val. Lenkijos ir Lietuvos ekspertai kviečia į diskusiją „Stalinas, Lenkija, Putinas ir Ukraina. Kaip naujai atrasti archyviniai dokumentai apie Lenkijos ir Sovietų Sąjungos santykius 1939–1945 m. laikotarpiu padeda geriau suprasti Rusijos politiką Ukrainos atžvilgiu?“.

Politologai ir istorikai vis dažniau atsigręžia į praeitį, ieškodami kartais jokia logika nepaaiškinamų Rusijos veiksmų. Šį kartą bus ieškoma paralelių, remiantis įvykiais, kurie vyko prieš pat Antrąjį pasaulinį karą: kokie buvo Stalino planai dėl Lenkijos po jos valstybingumo likvidavimo 1939 m. rudenį, kaip veikė emigracinė Vyriausybė ir kokia buvo jos įtaka Kremliaus politikai. Istorikai kelia klausimą, ar liko neišaiškintų sovietų vykdytų žudynių Katynėje paslapčių, bando įvertinti anuometę Vakarų reakciją į Stalino politiką Lenkijos ir Baltijos šalių atžvilgiu bei prognozuoti, kokia ji būtų šiandien, ko dar galbūt nepadarėme, siekdami užtikrinti saugią savo šalies ateitį. Kai kurių istorikų teigimu, dabar Rusija Ukrainoje taiko panašią taktiką, kokią 1939–1945 m. Stalinas taikė Lenkijai.

Šiais klausimais rengiamą diskusiją inicijavo Lenkijos Respublikos ambasada ir Varšuvos universiteto Rytų Europos centro Vilniaus atstovybė. Pagrindinį pranešimą skaitys istorikas ir politologas dr. Łukaszas Adamskis, Varšuvos Juliuszo Mieroszewskio dialogo centro direktoriaus pavaduotojas, neseniai išleistų dviejų tomų publikacijos „Lenkijos ir Lietuvos santykių 1939–1945 m. istoriniai dokumentai“ iniciatorius bei redaktorius.

Kiti diskusijos dalyviai: prof. Šarūnas Liekis, VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dekanas, ir prof. Algimantas Kasparavičius, Lietuvos istorijos instituto vyresnysis mokslo darbuotojas. Diskusiją moderuos dr. Oleksandra Zviagina, Rytų Europos studijų centro Ukrainos politikos specialistė.

Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose organizuojamo devintojo ciklo „Varšuvos–Vilniaus koliokviumai“ diskusija vyks lenkų kalba su sinchroniniu vertimu į lietuvių kalbą. Įėjimas į renginį nemokamas.

 

Ciklo „Varšuvos–Vilniaus koliokviumai“ kuratorius Andžej Pukšto

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Kovas – tarptautinis moterų istorijoje mėnuo. Lietuvos didžioji kunigaikštienė ir Lenkijos karalienė Bona Sforca

20250318

XVI a. valdovė Bona Sforca turėjo nemažai titulų – Lietuvos didžiosios kunigaikštienės, Lenkijos karalienės, Bario ir Rosano kunigaikštytės. Bona buvo aktyvi politinio gyvenimo dalyvė ne tik Lietuvoje ar Lenkijoje, bet ir visoje Europoje. Tai viena žinomiausių, labiausiai legendomis apipintų Lenkijos Karalystės ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovių.

Plačiau

Europos senosios muzikos atlikėjai ir specialistai – Vilniuje, Valdovų rūmuose

20250314

Valdovų rūmų muziejuje dvi dienas vyko Europos senosios muzikos tinklo REMA generalinė asamblėja ir konferencija, į Baltijos šalis sugrįžusi po trylikos metų. REMA delegatai galėjo artimiau pažinti Lietuvos senosios muzikos lauką tarptautiniame Marco Scacci senosios muzikos festivalyje, Lietuvos muzikologė Aleksandra Pister skaitė pranešimą apie senosios muzikos tradiciją, raidą ir situaciją Lietuvoje. REMA konferencijoje aptarti pokyčiai, esama situacija, apžvelgtos perspektyvos.

Plačiau

Publikuota: 2022-11-29 13:18
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika