Už abortą – mirties bausmė

Iš pažiūros – tai niekuo neišsiskirianti istorinė knyga. Tačiau atskiroje vitrinoje, parodoje „NErūpestingas amžius. Vaikystė Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje“, eksponuojamas leidinys – itin svarbus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teisės aktų sąvadas, Trečiasis Lietuvos Statutas, išleistas 1693 m. Vilniuje.

Šiandien turbūt būtų sunku įsivaizduoti kai kurias anų laikų bausmes. Pavyzdžiui, nusikaltimu laikytas tiek nesantuokinio nėštumo slėpimas, tiek slaptas gimdymas, tiek ir vaiko nužudymas ar gimusio negyvo kūdikio palaikų atsikratymas. Bausmės numatytos ne tik nėštumą slėpusiai moteriai, bet ir visiems apie tai žinojusiems žmonėms. Tų laikų teisinė formuluotė skambėjo taip: „Apie baudimą tokių pasileidusių moterų, kurios žudytų savo ar svetimus [dar negimusius] vaikus. [...] ...numatė, kad už šį nusikaltimą motinai ir kitiems prie nusikaltimo prisidėjusiems asmenims yra skiriama mirties bausmė.“

Trečiojoje Statuto redakcijoje įtvirtinamas ir papildymas, kad vaikai, ypač nesantuokiniai, priklauso rizikos grupei ir gali mirti nuo motinos rankos, tad jame buvo numatytos bausmės už nesantuokinių vaikų nužudymą.

Istorikas dr. Martynas Jakulis šįvakar Valdovų rūmuose skaitys paskaitą, kaip atrodė XVIII a. visuomenė ir kas nutikdavo „nereikalingiems“ vaikams, nes dėl Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Statute įtvirtintų mirties bausmių už nėštumo nutraukimą, skurdo ar nepalankaus požiūrio į nesantuokinių vaikų motinas kūdikiai būdavo paliekami tiesiog gatvėse...

Paskaita „Nereikalingi vaikai? Pamestinukai ir visuomenė XVIII amžiaus Vilniuje“ šįvakar, lapkričio 24 d. 18.00 val., Valdovų rūmų Renginių salėje.

Po paskaitos maloniai kviečiame apžiūrėti parodą.

Renginys nemokamas, bet būtina registracija – http://registracija.valdovurumai.lt/kcbawvbq 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Vilniaus arkikatedros požemiuose rasta slaptavietė su Lietuvos ir Lenkijos valdovų laidojimo insignijomis

20250106

Valdovų rūmų muziejaus specialistai, pakviesti kartu su Bažnytinio paveldo muziejaus atstovais ištirti Vilniaus arkikatedros požemius, atskleidė daugiau nei prieš devyniasdešimt metų paslėptų Lietuvos ir Lenkijos valdovų regalijų paslaptį. 2024 m. gruodžio 16 d. atverta slaptavietė, kurioje, greičiausiai 1939 m., prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, paslėptos karališkosios insignijos.

Plačiau

Netekome žymios restauratorės Aldonos Skučienės

20250113

Netekome ilgametės Pilių tyrimo centro „Lietuvos pilys“, o vėliau ir Valdovų rūmų muziejaus restauratorės, chemikės technologės Aldonos Skučienės. Velionė buvo viena pirmųjų specialisčių, pradėjusių dirbti Vilniaus Žemutinės pilies kasinėjimuose, tvarkant ir tiriant archeologinius radinius, ypač metalo. 1995 m. A. Skučienė pradėjo vadovauti tais pačiais metais įkurtam Pilių tyrimų centro „Lietuvos pilys“ Restauravimo skyriui, padėjusiam pamatus ir šiandieniniam Valdovų rūmų muziejaus Restauravimo skyriui.

Plačiau

Ukrainoje apdovanojimas „Už intelektinę drąsą“ įteiktas istorikui, muziejininkui Vydui Dolinskui

20241223

Ukrainoje, Lvivo Potockių rūmuose, istorikui, Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų generaliniam direktoriui dr. Vydui Dolinskui įteiktas prestižinis nepriklausomo kultūrologinio žurnalo „Ï“ apdovanojimas – ordinas „Už intelektinę drąsą“. V. Dolinskui apdovanojimas skirtas už nenuilstamą Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos kultūrinio kraštovaizdžio atkūrimą. 

Plačiau

Publikuota: 2022-11-24 11:06 Atnaujinta: 2022-11-24 13:27
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika