Iš pažiūros – tai niekuo neišsiskirianti istorinė knyga. Tačiau atskiroje vitrinoje, parodoje „NErūpestingas amžius. Vaikystė Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje“, eksponuojamas leidinys – itin svarbus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teisės aktų sąvadas, Trečiasis Lietuvos Statutas, išleistas 1693 m. Vilniuje.
Šiandien turbūt būtų sunku įsivaizduoti kai kurias anų laikų bausmes. Pavyzdžiui, nusikaltimu laikytas tiek nesantuokinio nėštumo slėpimas, tiek slaptas gimdymas, tiek ir vaiko nužudymas ar gimusio negyvo kūdikio palaikų atsikratymas. Bausmės numatytos ne tik nėštumą slėpusiai moteriai, bet ir visiems apie tai žinojusiems žmonėms. Tų laikų teisinė formuluotė skambėjo taip: „Apie baudimą tokių pasileidusių moterų, kurios žudytų savo ar svetimus [dar negimusius] vaikus. [...] ...numatė, kad už šį nusikaltimą motinai ir kitiems prie nusikaltimo prisidėjusiems asmenims yra skiriama mirties bausmė.“
Trečiojoje Statuto redakcijoje įtvirtinamas ir papildymas, kad vaikai, ypač nesantuokiniai, priklauso rizikos grupei ir gali mirti nuo motinos rankos, tad jame buvo numatytos bausmės už nesantuokinių vaikų nužudymą.
Istorikas dr. Martynas Jakulis šįvakar Valdovų rūmuose skaitys paskaitą, kaip atrodė XVIII a. visuomenė ir kas nutikdavo „nereikalingiems“ vaikams, nes dėl Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Statute įtvirtintų mirties bausmių už nėštumo nutraukimą, skurdo ar nepalankaus požiūrio į nesantuokinių vaikų motinas kūdikiai būdavo paliekami tiesiog gatvėse...
Paskaita „Nereikalingi vaikai? Pamestinukai ir visuomenė XVIII amžiaus Vilniuje“ šįvakar, lapkričio 24 d. 18.00 val., Valdovų rūmų Renginių salėje.
Po paskaitos maloniai kviečiame apžiūrėti parodą.
Renginys nemokamas, bet būtina registracija – http://registracija.valdovurumai.lt/kcbawvbq