Už abortą – mirties bausmė

Iš pažiūros – tai niekuo neišsiskirianti istorinė knyga. Tačiau atskiroje vitrinoje, parodoje „NErūpestingas amžius. Vaikystė Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje“, eksponuojamas leidinys – itin svarbus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teisės aktų sąvadas, Trečiasis Lietuvos Statutas, išleistas 1693 m. Vilniuje.

Šiandien turbūt būtų sunku įsivaizduoti kai kurias anų laikų bausmes. Pavyzdžiui, nusikaltimu laikytas tiek nesantuokinio nėštumo slėpimas, tiek slaptas gimdymas, tiek ir vaiko nužudymas ar gimusio negyvo kūdikio palaikų atsikratymas. Bausmės numatytos ne tik nėštumą slėpusiai moteriai, bet ir visiems apie tai žinojusiems žmonėms. Tų laikų teisinė formuluotė skambėjo taip: „Apie baudimą tokių pasileidusių moterų, kurios žudytų savo ar svetimus [dar negimusius] vaikus. [...] ...numatė, kad už šį nusikaltimą motinai ir kitiems prie nusikaltimo prisidėjusiems asmenims yra skiriama mirties bausmė.“

Trečiojoje Statuto redakcijoje įtvirtinamas ir papildymas, kad vaikai, ypač nesantuokiniai, priklauso rizikos grupei ir gali mirti nuo motinos rankos, tad jame buvo numatytos bausmės už nesantuokinių vaikų nužudymą.

Istorikas dr. Martynas Jakulis šįvakar Valdovų rūmuose skaitys paskaitą, kaip atrodė XVIII a. visuomenė ir kas nutikdavo „nereikalingiems“ vaikams, nes dėl Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Statute įtvirtintų mirties bausmių už nėštumo nutraukimą, skurdo ar nepalankaus požiūrio į nesantuokinių vaikų motinas kūdikiai būdavo paliekami tiesiog gatvėse...

Paskaita „Nereikalingi vaikai? Pamestinukai ir visuomenė XVIII amžiaus Vilniuje“ šįvakar, lapkričio 24 d. 18.00 val., Valdovų rūmų Renginių salėje.

Po paskaitos maloniai kviečiame apžiūrėti parodą.

Renginys nemokamas, bet būtina registracija – http://registracija.valdovurumai.lt/kcbawvbq 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Vasarą Valdovų rūmų muziejus dirba ilgiau!

20240531

Pradedame vasaros sezoną, kuris bus pilnas puikios muzikos, kino bei istorijos. Taip pat ilgėja muziejaus darbo laikas ir jame galėsite apsilankyti visomis savaitės dienomis!

MUZIEJAUS DARBO LAIKAS VASARĄ (birželio 1 d. – rugpjūčio 31 d.):
I, II, III, VII 10.00–18.00
IV, V, VI 10.00–20.00
 

Plačiau

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Publikuota: 2022-11-24 11:06 Atnaujinta: 2022-11-24 13:27
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika