Paskaitą apie Moldovą skaitys įtakingo analitinio centro vadovas

Maloniai kviečiame į penktą ciklo „Varšuvos–Vilniaus kolokviumai“ paskaitą. Jį rengia Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje ir Varšuvos universiteto Rytų Europos centro Vilniaus atstovybė.

Paskaitos tema – „Moldova – tarp Rusijos ir Vakarų, tarp taikos ir karo“. Ją skaitys dr. Adamas Eberhardtas, Marko Karpio Rytų studijų centro vadovas, Lenkijos Respublikos Ministro Pirmininko įgaliotinis reformų paramai Moldovoje. Paskaita vyks Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose gegužės 24 d. 18.00 val.

Ar Moldova turi šansų greitai išsivaduoti iš Rusijos įtakos ir paspartinti integraciją į Europos Sąjungą? Kodėl Kremlius grasina šios šalies okupacija? Ar Padniestrės gyventojai bendrauja su kitų Moldovos regionų piliečiais? Ar rumunai norėtų išplėsti savo šalies teritoriją ir ar tai įmanoma padaryti tarptautinės teisės kontekste?

Į šiuos ir kitus klausimus bandys atsakyti žinomas politikos analitikas, vadovaujantis vienai iš įtakingiausių idėjų kalvei (angl. think tank) Vidurio ir Rytų Europoje – Marko Karpio Rytų studijų centrui.

Šį centrą Lenkijos Respublikos Vyriausybė įsteigė dar 1990 m., iš karto po to, kai šalis išsilaisvino iš Kremliaus kontrolės. Plėtojant idėjų kalvę buvo orientuojamasi į geriausius pavyzdžius Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Vakarų Europoje.

Pagrindinė šios įstaigos užduotis yra analitinės medžiagos (analizių, ekspertizių ir prognozių) apie vykstančius procesus regione paruošimas bei teikimas valstybės institucijoms. Centras stebi ir analizuoja tiek politinius, tiek ekonominius bei socialinius įvykius ir procesus. Tyrimo arealais yra įvardijami: Rusija, Kaukazas, Centrinė Azija, Vidurio ir Rytų Europa, Balkanai, Vokietija, Baltijos ir Skandinavijos šalys, Kinija, Turkija ir Izraelis. Kasdien idėjų kalvėje dirba keliasdešimt aukščiausios kvalifikacijos tyrėjų, centro veikla yra finansuojama iš biudžeto lėšų.

Įstaigai nuo 2011 m. vadovauja dr. Adamas Eberhardtas – iš pradžių kaip direktoriaus pavaduotojas, o vėliau, nuo 2016 m., – kaip direktorius. 2021 m. Lenkijos Ministro Pirmininko Mateuszo Morawieckio potvarkiu jis taip pat yra paskirtas įgaliotiniu reformų paramai Moldovos Respublikoje. Jam pavesta koordinuoti ir konsultuoti Lenkijos Respublikos institucijų veiksmus, vykdant platų pagalbos planą Moldovai.

 

Renginys yra nemokamas. Paskaita vyks lenkų kalba su sinchroniniu vertimu į lietuvių kalbą.

 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Netekome žymios restauratorės Aldonos Skučienės

20250113

Netekome ilgametės Pilių tyrimo centro „Lietuvos pilys“, o vėliau ir Valdovų rūmų muziejaus restauratorės, chemikės technologės Aldonos Skučienės. Velionė buvo viena pirmųjų specialisčių, pradėjusių dirbti Vilniaus Žemutinės pilies kasinėjimuose, tvarkant ir tiriant archeologinius radinius, ypač metalo. 1995 m. A. Skučienė pradėjo vadovauti tais pačiais metais įkurtam Pilių tyrimų centro „Lietuvos pilys“ Restauravimo skyriui, padėjusiam pamatus ir šiandieniniam Valdovų rūmų muziejaus Restauravimo skyriui.

Plačiau

Paskutinė parodos „Pacai. Istorijos sodo lelijos“ savaitė. Paroda nebus pratęsta! Bet savaitgalį muziejus dirbs ilgiau!

20250120

Specialiai lankytojams, kurie dar nespėjo susipažinti su paroda „Pacai. Istorijos sodo lelijos“!
Šį savaitgalį, sausio 25 ir 26 d., Valdovų rūmų muziejaus Parodų centras dirbs ilgiau nei kitos ekspozicijos!
Didžiulio susidomėjimo sulaukusioje parodoje „Pacai. Istorijos sodo lelijos“ jau apsilankė per 35 tūkstančius žmonių.
Sausio 25 d., šeštadienį, Pacų parodą galėsite aplankyti iki 20 val. Paskutiniai su paroda norintys susipažinti lankytojai bus įleisti 19 val. Svarbu žinoti, kad kitos muziejaus ekspozicijos tądien dirbs kaip įprasta – iki 18 val..

Plačiau

Vilniaus arkikatedros požemiuose rasta slaptavietė su Lietuvos ir Lenkijos valdovų laidojimo insignijomis

20250106

Valdovų rūmų muziejaus specialistai, pakviesti kartu su Bažnytinio paveldo muziejaus atstovais ištirti Vilniaus arkikatedros požemius, atskleidė daugiau nei prieš devyniasdešimt metų paslėptų Lietuvos ir Lenkijos valdovų regalijų paslaptį. 2024 m. gruodžio 16 d. atverta slaptavietė, kurioje, greičiausiai 1939 m., prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, paslėptos karališkosios insignijos.

Plačiau

Publikuota: 2022-05-20 11:41
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika