Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovo istorijos – virtualioje „Knygų savaitėje“

Knygų savaitė 2022. Žygimantas Augustas dviejų valstybių istorijoje: faktai, mįslės, gobelenai. Valdovų rūmų muziejus

Vasario 14–20 d. vyksta virtuali „Knygų savaitė“ – literatūrinių susitikimų ir diskusijų ciklas, kuriame siūloma keliasdešimties unikalių renginių, susitikimų ir diskusijų programa. Joje pristatomos ir dvi Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų išleistos knygos: ką tik iš spaustuvės atvežta prof. Ievos Kuizinienės knyga „Žygimanto Augusto gobelenai. Istorija ir vaidmuo“.

„Ši knyga nėra pirmoji, kurioje rašau apie Žygimanto Augusto gobelenus, bet pirmoji, skirta tik Žygimanto Augusto gobelenų kolekcijai. Tema pasirinkta ne atsitiktinai – Žygimanto Augusto kolekcijos tyrimai tęsiasi jau antrą šimtmetį, tačiau juose retai užsimenama apie galimą šios kolekcijos ryšį su Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste ir vilnietiškąja valdovo rezidencija“, – sako knygos autorė prof. I. Kuizinienė.

Leidinyje atskleidžiama, kad bent jau ankstyvieji gobelenai – heraldinių audinių, biblijinės „Pirmųjų tėvų istorijos“ bei „Nojaus istorijos“ serijos buvo užsakytos Žygimantui Augustui būnant tik Lietuvos Didžiuoju kunigaikščiu, už jas sumokėta iš Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės iždo.

Virtualioje „Knygų savaitėje“ kviečiame pasižiūrėti diskusiją „Žygimantas Augustas dviejų valstybių istorijoje: faktai, mįslės, gobelenai“. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto gobelenų kolekcijos istorija – pavyzdys, kaip gali skirtis Lietuvos ir užsienio istorikų vertinimai, nors ši kolekcija sutartinai vadinama ambicingiausiu paskutiniojo Jogailaičio kultūriniu ir politiniu manifestu. Diskusijoje analizuojama, kokie ryšiai Žygimantą Augustą siejo su Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste – Jogailaičių tėvonija, rasite vertinimus, koks anuomet buvo Lietuvos ir jos sostinės Vilniaus statusas bei sąlytis su Jogailaičių Europa.

Valdovų rūmų muziejaus inicijuotame pokalbyje dalyvauja prof. Ieva Kuizinienė, prof. Aleksandra Aleksandravičiūtė, prof. Rita Trimonienė, pokalbį moderuoja menotyrininkas, laidų vedėjas Saulius Pilinkus.

Žiūrėti galima čia.

 

Knygų savaitė 2022. Karališka vaikystė: viena 1529 metų rudens diena. Valdovų rūmų muziejus

Dar viena Valdovų rūmų muziejaus pristatoma knyga „Karališka vaikystė: viena 1529 metų rudens diena“. Tai mokantiems skaityti ir mėgstantiems piešti vaikams skirta knygelė. Pasakojimas skaitytojus nukelia į vieną labai svarbią 1529 m. spalio dieną. Tądien Vilniuje devynmetis Žygimantas Augustas buvo paskelbtas Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu. Versdami knygos puslapius, skaitytojai kartu su būsimuoju Lietuvos ir Lenkijos valdovu Žygimantu Augustu gali pasivaikščioti rūmų labirintais nuo ankstaus ryto iki vėlyvo vakaro, susipažinti su jo tėvais, mėgstamu desertu, dalyvauti ypatingose vainikavimo iškilmėse Vilniaus katedroje ir susitikti su miestiečiais Valdovų rūmų Didžiajame kieme.

Knyga unikali – sukomponuota iš dviejų dalių. Pirmojoje supažindinama su šia ypatinga Žygimanto Augusto diena, o antrojoje skaitytojai, radę daugiau kaip šimtą spalvotų lipdukų, juos lipdydami grafinėmis linijomis pažymėtuose puslapiuose, gali kurti savo istoriją, ją nupiešti ir nuspalvinti.

Filmuotame knygos pristatyme dalyvauja dr. Nelija Kostinienė, dr. Živilė Mikailienė, Lina Itagaki, Valdovų rūmų edukatoriai, Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorė Vitalija Mockevičiūtė.

Žiūrėti galima čia.

 

 

 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Karalaičio šventojo Kazimiero šlovei

20240301

1604 m. iškilmingą eiseną su popiežiaus pašventinta šv. Kazimiero vėliava, skelbiančia, kad karalaitis Kazimieras (1458–1484) iškeltas į šventųjų garbę, pasitiko angelais apsirengę miestiečiai su rožėmis ir lelijomis rankose. Nuo pirmosios dangiškajam Lietuvos globėjui skirtos iškilmingos procesijos ypatingą pagarbą šv. Kazimierui išsaugojome ir vėlesniais laikais.

Plačiau

Maltos prezidentas nustebo Valdovų rūmų muziejuje radęs žymiausio Maltos dailininko darbą

20240228

Maltos Respublikos prezidentas dr. Georgeʼas Williamas Vella su žmona Miriam Vella, lankydamasis Lietuvoje, pageidavo daugiau pažinti ir Lietuvos istoriją, paveldą, abi valstybes siejusius ryšius. Valdovų rūmų muziejuje svečius lydėjęs gidas dr. Povilas Dikavičius pasakojo apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmus ir čia rezidavusius valdovus. Prezidentas maloniai nustebo išgirdęs Lietuvos didžiosios kunigaikštienės, Lenkijos karalienės, Neapolio karališkosios princesės ir Bario bei Rosano kunigaikštienės Bonos Sforcos vardą, domėjosi jungtimis su Italija, Sforcų gimine.

Plačiau

Renesanso šedevras – Valdovų rūmų muziejuje

20240223

Valdovų rūmų muziejus pristato vieno žymiausių visų laikų italų dailininkų, Renesanso genijaus Džovanio Belinio (Giovanni Bellini, apie 1430–1516) paveikslą „Dievo Motina su Kūdikiu“. Jis eksponuojamas Atkurtų istorinių interjerų ekspozicijoje, specialiai šedevrui įrengtoje erdvėje.

Plačiau

Su muziejaus ekspozicija gali susipažinti ir neregiai. Planuojama daugiau naujovių

20240229

Šiuo metu Valdovų rūmų muziejuje veikianti paroda „Nuo vienaragio iki Trijų Karalių: gotikiniai kokliai iš Valdovų rūmų muziejaus rinkinių“ parengta konsultuojantis su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos atstovais. Parodos kuratoriai norėjo Gotikos epochos interjero puošmenas – krosnių koklius – pristatyti taip, kad ir regėjimo negalią turintys lankytojai galėtų pažinti Lietuvos valdovų gyvenamąją aplinką XV amžiuje. Taip parodoje atsirado iš medžio išdrožtų bei gipsinių matricų, ant kurių užliejus molio senaisiais laikais būdavo formuojami ir degami krosnių kokliai.

Plačiau

Publikuota: 2022-02-17 16:55
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika