Mes kartu su Ukraina

Valdovų rūmų muziejų su Ukraina sieja ypatingi saitai. Šiuo metu muziejuje eksponuojamos įspūdingos Baroko skulptūros iš Lvovo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos, kurias ukrainiečiai muziejininkai sovietmečiu išgelbėjo nuo okupantų iš Rytų sunaikinimo. „Greta Lvovo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos mūsų artimiausi partneriai Vakarų Ukrainoje yra ir Lvovo istorijos muziejus, Voluinės kraštotyros muziejus Lucke, taip pat palaikome ryšius ir su Ukrainos nacionaline V. Stefanyko mokslo biblioteka, Ukrainos mokslų akademijos Etnologijos instituto Etnografijos ir dailiųjų menų muziejumi bei I. Kripjakevičiaus Ukrainos tyrimų institutu, Osolinskių fondo atstovybe ir Ukrainos katalikiškuoju universitetu Lvove, nepriklausomomis Ukrainos katalikų, stačiatikių ir unitų bažnyčiomis. Turime labai daug draugų visoje Ukrainoje. Palaikome ryšius su Kijevo arsenalo muziejumi, Ukrainos nacionaliniu dailės muziejumi ir Ukrainos nacionaliniu istorijos muziejumi Kijeve, Lvovo paminklų apsaugos, Kunigaikščių Ostrogiškių ir Pidhircių rūmų fondais, atskirais mokslininkais, kultūrininkais, menininkais, diplomatais, politikais,“ – sako Valdovų rūmų muziejaus direktorius dr. V. Dolinskas.

Muziejaus darbuotojai siunčia palaikymo ir stiprybės žinutes kolegoms ir bičiuliams Ukrainoje, stengiasi padėti bent jau morališkai, o artimiausiu metu su kitomis Lietuvos kultūros įstaigomis bei Kultūros ministerija aptars ir kitokią galimą pagalbą kolegoms Ukrainoje sunkią valandą.

Lietuvius ir ukrainiečius visada siejo ypatingas dvasinis ryšys. Ukrainiečiai, vertindami savo šalies istoriją, ne kartą yra pabrėžę, kad Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikai, kai dalis Ukrainos žemių priklausė Lietuvai, nesiejami su prievarta, nes tai buvo vienas šviesiausių valstybės laikotarpių. Ne vienas disidentas yra pasakojęs, kad sovietiniuose lageriuose artimiausia bičiulystė siejo būtent lietuvius ir ukrainiečius. Valdovų rūmų muziejaus restauratoriai, ne kartą dalyvavę bendrose mokslinėse konferencijose, konsultacijose, apgailestauja, kad kolegos restauratoriai iš Nacionalinio Kijevo Pečorų lauros istorinio ir kultūrinio draustinio, Nacionalinio draustinio „Kijevo Sofija“ bei daugelio kitų muziejų šiandien patiria karinę prievartą.

V. Dolinsko teigimu, „mums, gyvenantiems šiame žemės krašte, per ilgus šimtmečius, nuo XIV a., susiformavo labai aiškus požiūris į Maskoliją. Puikiai žinome jų mongoliškus veikimo metodus diplomatijoje, politikoje, karyboje ir kitur, todėl mes ir lenkai geriausiai galime suprasti, su kuo susiduria Ukraina. Nuo XVII a. vidurio mūsų istorija labai ryškiai parodo, ką reiškia griaunantys grobikiškos valstybės veiksmai, okupuotas tautas naikinanti Maskvos jėga. Bet koks karas yra ir žmonių žūtys, ir paveldo netektys – ir tai yra visiškai beprasmis dalykas, stabdantis žmonijos vystymąsi. Turime aiškiai suprasti, jog ciniško agresoriaus, turinčio gilią barbariško veikimo istoriją ir naudojančio nacistinius metodus, užpulta Ukraina šiandien kovoja ir už mūsų laisvę. Todėl esame kartu su sesėm ir broliais ukrainiečiais. Anksčiau ar vėliau teisybė nugalės, o nusikaltėliai susilauks atpildo.“

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Maltos prezidentas nustebo Valdovų rūmų muziejuje radęs žymiausio Maltos dailininko darbą

20240228

Maltos Respublikos prezidentas dr. Georgeʼas Williamas Vella su žmona Miriam Vella, lankydamasis Lietuvoje, pageidavo daugiau pažinti ir Lietuvos istoriją, paveldą, abi valstybes siejusius ryšius. Valdovų rūmų muziejuje svečius lydėjęs gidas dr. Povilas Dikavičius pasakojo apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmus ir čia rezidavusius valdovus. Prezidentas maloniai nustebo išgirdęs Lietuvos didžiosios kunigaikštienės, Lenkijos karalienės, Neapolio karališkosios princesės ir Bario bei Rosano kunigaikštienės Bonos Sforcos vardą, domėjosi jungtimis su Italija, Sforcų gimine.

Plačiau

Renesanso šedevras – Valdovų rūmų muziejuje

20240223

Valdovų rūmų muziejus pristato vieno žymiausių visų laikų italų dailininkų, Renesanso genijaus Džovanio Belinio (Giovanni Bellini, apie 1430–1516) paveikslą „Dievo Motina su Kūdikiu“. Jis eksponuojamas Atkurtų istorinių interjerų ekspozicijoje, specialiai šedevrui įrengtoje erdvėje.

Plačiau

Su muziejaus ekspozicija gali susipažinti ir neregiai. Planuojama daugiau naujovių

20240229

Šiuo metu Valdovų rūmų muziejuje veikianti paroda „Nuo vienaragio iki Trijų Karalių: gotikiniai kokliai iš Valdovų rūmų muziejaus rinkinių“ parengta konsultuojantis su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos atstovais. Parodos kuratoriai norėjo Gotikos epochos interjero puošmenas – krosnių koklius – pristatyti taip, kad ir regėjimo negalią turintys lankytojai galėtų pažinti Lietuvos valdovų gyvenamąją aplinką XV amžiuje. Taip parodoje atsirado iš medžio išdrožtų bei gipsinių matricų, ant kurių užliejus molio senaisiais laikais būdavo formuojami ir degami krosnių kokliai.

Plačiau

Karalaičio šventojo Kazimiero šlovei

20240301

1604 m. iškilmingą eiseną su popiežiaus pašventinta šv. Kazimiero vėliava, skelbiančia, kad karalaitis Kazimieras (1458–1484) iškeltas į šventųjų garbę, pasitiko angelais apsirengę miestiečiai su rožėmis ir lelijomis rankose. Nuo pirmosios dangiškajam Lietuvos globėjui skirtos iškilmingos procesijos ypatingą pagarbą šv. Kazimierui išsaugojome ir vėlesniais laikais.

Plačiau

Publikuota: 2022-02-23 14:27 Atnaujinta: 2022-02-24 11:12
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika