Vilniuje gimusio muzikos virtuozo kūryba grįžo į Lietuvą

Valdovų rūmų muziejaus rengiamas tarptautinis Marko Skakio (Marco Scacchi) senosios muzikos festivalis Lietuvos klausytojams kasmet pristato vis naujų su Lietuva susijusių kūrėjų, kurie iki šiol yra nepelnytai užmiršti. Feliksas Janevičius – viena ryškiausių septintą kartą rengiamo festivalio asmenybių, kurios kūryba išplės Lietuvos muzikos istorijos žinias.

Pasak senosios muzikos festivalio organizatoriaus Vytauto Gailevičiaus, XVIII a. Lenkijos ir Lietuvos muzikos istorijoje apstu baltų dėmių. Apie to laiko muzikos virtuozus žinoma mažai, nors tuomečiame Europos muzikos pasaulyje tai buvo reikšmingos ir pastebimos figūros. Vienas tokių muzikantų, kūrėjų – Feliksas Janevičius, gimęs 1762 m. Vilniuje, o gyvenimo kelionę pabaigęs 1848 m. Edinburge (Škotija).

F. Janevičius buvo smuikininkas virtuozas, dirigentas, kompozitorius, muzikos mokytojas ir muzikinio gyvenimo organizatorius. Muzikos tyrėjai aptinka žinių, kad jis pradėjo groti labai anksti. 1777–1784 m. jis jau buvo vienas iš Varšuvos karališkosios kapelos muzikantų, koncertavo, dalyvavo operos ir baleto spektakliuose. Apie F. Janevičiaus gyvenimą sklando daug iš kartos į kartą perduodamų legendų. Manoma, kad 1785 m. jis gavo karališkąją stipendiją ir išvyko į Nansi (Prancūzija), vėliau apsistojo Vienoje (Austrija), ten sutiko Volfgangą Amadėjų Mocartą (Wolfgang Amadeus Mozart) ir Francą Jozefą Haidną (Franz Joseph Haydn). 1792 m. pradžioje F. Janevičius apsigyveno Anglijoje ir nuo to laiko apie jį galima rasti daugiau išlikusios informacijos. Per savo gyvenimą sukūrė daugiau nei 30 kompozicijų, koncertavo Anglijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Škotijoje, tapo pripažintu to laikotarpio muzikos pasaulio autoritetu.

Lapkričio 18 d. 18 val. Valdovų rūmų Didžiojoje renesansinėje menėje įvyko koncertas, kuriame buvo galima susipažinti su šio kompozitoriaus muzika. Lenkijos ansamblis „The Violin Consort“ (Zbigniew Pilch (smuikas), Radosław Kamieniarz (smuikas), Piotr Chrupek (altas), Bartosz Kokosza (violončelė)) parengė išskirtinę F. Janevičiaus kūrinių programą. Projektas parengtas specialiai tarptautinei parodai  „KAD TĖVYNĖ GYVUOTŲ. Lietuva ir Lenkija 1791 m. konstitucijos epochoje“.  Joje pristatomi XVIII a. pabaigoje Lietuvoje gyvenę kūrėjai, politikai, palikę ryškų pėdsaką ne tik Lenkijos ir Lietuvos, bet ir visos Europos istorijoje.

Smuikininko Z. Pilch vadovaujamas ansamblis „The Violin Consort“ atliko F. Janevičiaus Adagio iš Koncerto smuikui Nr. 5 (kamerinė versija), 1-ąjį Trio C-dur, du divertismentus dviem smuikams, 5-ąjį Trio e-moll, Koncertą smuikui Nr. 3. Koncertą finansavo Adomo Mickevičiaus institutas Varšuvoje. 

Septintą kartą rengiamas senosios muzikos festivalis pavadintas žinomo italų kompozitoriaus Marko Skakio vardu, nes jis XVII a. pradžioje atvyko į Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Vazos (1587/1588–1632) dvarą ir būtent čia pasiekė Europoje pripažintos kūrybinės karjeros aukštumas. Jis gyveno ir kūrė Vilniuje bei Varšuvoje. Manoma, kad būtent M. Skakis parašė muziką trims operoms, kurios XVII a. 4–5 dešimtmetyje buvo pastatytos Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijoje Vilniuje. Su šiuo kūrėju, jo muzikine aplinka ir kūrybiniais ryšiais siejamas kultūrinio gyvenimo Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje suintensyvėjimas bei europinio lygmens operinės kultūros sklaidos Lietuvoje pradžia.

Sekmadienį Marko Skakio senosios muzikos festivalį užbaigs koncertas, skirtas venecijietiškai muzikavimo tradicijai. Ansamblis „Canto Fiorito“ Valdovų rūmų Didžiojoje renesansinėje menėje atliks programą „Venetia Mundi Splendor“. Atlikėjai supažindins klausytojus su gražiausiais XVII a. Venecijos sakralinės, operinės ir instrumentinės muzikos pavyzdžiais, perteikdami šio miesto kultūros spindesį, prašmatnumą ir rafinuotumą.

Festivalio uždarymo koncertas nemokamas, tačiau būtina išankstinė registracija.

Marko Skakio senosios muzikos festivalį finansuoja 
Lietuvos kultūros taryba 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Pidhircių rūmai iš Ukrainos simboliškai perkelti į Valdovų rūmų muziejų – rūmuose kauptų meno kolekcijų kūriniai, interjero detalės

20250424

Tarptautinėje parodoje „Pidhircių rūmai. Istorija ir meno kolekcijos“ pristatomas Ukrainos paveldo europinis deimantas. Tai geografiškai nutolęs, bet svarbus bendras Ukrainos, Lenkijos, Lietuvos kultūros objektas – Pidhircių rezidencija. Jos istorinių kolekcijų lobiai šiandien pasklidę ir saugomi keliuose Ukrainos bei Lenkijos muziejuose. Valdovų rūmų muziejus į Vilnių atvežė vertingiausius Pidhirciuose šimtmečiais kauptų meno kolekcijų kūrinius, saugomus Lvivo nacionalinėje Boryso Voznyckio dailės galerijoje ir Lvivo istorijos muziejuje. 

Plačiau

Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus eilės skambės Valdovų rūmų galerijose

20250423

Minėdamas Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus ir Baroko literatūros metus, Valdovų rūmų muziejus kviečia į nemokamus Baroko literatūros skaitymus Valdovų rūmų Didžiajame kieme! Poezijos popietės vyks iki rugsėjo kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį. 

Pirmieji skaitymai – jau šį sekmadienį (balandžio 27 d.) 14.00 val. 

 

Plačiau

Publikuota: 2021-11-17 13:06 Atnaujinta: 2021-11-19 11:12
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika