Valdovų rūmų muziejaus bičiulį Petrą Bingelį prisimenant

2020 m. gruodžio 6 d. mirė vienas žymiausių nūdienos Lietuvos muzikų, garsaus Kauno valstybinio choro įkūrėjas ir vadovas Profesorius Petras Bingelis (1943–2020). Tai didžiulis Lietuvos bei visos Europos kultūros ir muzikos meno pasaulio praradimas. Valdovų rūmų muziejaus bendruomenė liūdi kartu su Profesoriaus šeima, artimaisiais, kolegomis, bičiuliais ir reiškia nuoširdžiausią užuojautą šios didžiulės netekties valandą.

Profesorius Petras Bingelis buvo vienas aktyviausių ir nuoširdžiausių Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų tyrinėjimų ir atkūrimo idėjos rėmėjų bei artimas Valdovų rūmų muziejaus bičiulis ir bendradarbis. Prof. P. Bingelio suburtas ir jau penkis dešimtmečius vadovaujamas Kauno valstybinis choras, tapęs vienu geriausių chorų visoje Europoje, kartu su Lietuvos nacionalinės filharmonijos kameriniu orkestru, vadovaujamu prof. Sauliaus Sondeckio, rengė koncertus dar per Valdovų rūmų archeologinius tyrimus tarp mūrų griuvėsių.

2002 m. gegužę toks koncertas paliudijo naują etapą Valdovų rūmų istorijoje – baigėsi intensyvių tyrimų periodas ir prasidėjo rūmų atkūrimas. 2009 m. prof. Petro Bingelio vadovaujamas choras giedojo per simbolinį atkurtų, bet iki galo neįrengtų Valdovų rūmų atidarymą, kai rūmų kieme buvo susirinkę Europos monarchai ir valstybių vadovai, atvykę į Lietuvos tūkstantmečio minėjimo šventę. 2011 m. prof. Petras Bingelis buvo vienas pirmųjų iš bemaž 800 Lietuvos kultūros, mokslo, meno, švietimo iškilių atstovų, parėmusių iniciatyvą, kad būtų kuo sparčiau užbaigtas Valdovų rūmų atkūrimas.

Draugystė su prof. Petru Bingeliu nenutrūko ir atvėrus Valdovų rūmų muziejaus duris. 2014 m. kovą čia skambėjo koncertinė programa „Taip, Donelaiti!“, skirta grožinės lietuvių literatūros pradininku laikomo Kristijono Donelaičio 300-ųjų gimimo metinių jubiliejui paminėti. 2018 m. lapkritį Valdovų rūmų Didžiojoje renesansinėje menėje prof. Petras Bingelis paminėjo savo 75 metų ir Kauno valstybinio choro 50 metų sukaktis įsimintinu šventiniu koncertu.

2020 m. vasarą prof. Petras Bingelis užsuko į Valdovų rūmų muziejų tiesiog išgerti kavos ir bičiuliškai pasikalbėti apie galimus artimiausius Kauno valstybinės filharmonijos, Pažaislio festivalio ir Valdovų rūmų muziejaus bendradarbiavimo planus. Profesorius buvo ir dažnas įvairių kultūrinių, muzikinių renginių Valdovų rūmuose dalyvis, nuolat domėjosi ir naujausiomis muziejaus parodomis.

Amžiną atilsį duok, Viešpatie, Profesoriui Petrui Bingeliui, šlovinusiam Tavo Vardą muzikos garsais Kauno ir Vilniaus katedrose, daugelyje Europos bažnyčių, Vatikane, taip pat ir Valdovų rūmuose.

Valdovų rūmų muziejaus bendruomenė

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

III maršruto „Ginkluotė, kasdienybė, muzika“ lankymo pakeitimai

20241008

Spalio 17–25 dienomis Valdovų rūmų muziejuje keisis III maršruto „Ginkluotė, kasdienybė, muzika“ lankymas dėl parodos įrengimo darbų!
 
Informuojame, kad nuo šių metų spalio 17 d. iki spalio 25 d. Ginkluotės ekspoziciją kviečiame lankyti nemokamai, įsigijus bilietą į bet kurį kitą maršrutą.
 
Kasdienybės ir Muzikos ekspozicijos bus uždarytos.

Plačiau

Muzika, šokiai ir kiti kerai – šeštadienį Valdovų rūmų muziejuje!

20241007

„Grieždama smuiku visada šiek tiek šoku“, – sako barokinio smuiko atlikėja ir istorinių šokių šokėja Mojca Gal. Spalio 12 d. ji viešės Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose vykstančiame tarptautiniame edukaciniame Šv. Cecilijos senosios muzikos festivalyje. Iš Slovėnijos kilusi išskirtinė menininkė kartu su scenos kolegomis Thysu Grobelniku (klavesinas) ir Beatriče Baltrušaityte (pasakotoja) surengs interaktyvų koncertą šeimoms su vaikais „Užburtas miškas“. Jame bus istorinės muzikos, Baroko šokių ir gamtos kerų.

Plačiau

Muziejaus rinkinius papildė XVII a. Lietuvoje sukurtas liturginis indas

20241003

Valdovų rūmų muziejaus specialistai, gavę pasiūlymą įsigyti vertingą, 400 metų senumo juvelyrinį kūrinį, aiškinosi ilgą šio daikto istoriją. Mėginta sužinoti, koks buvo XVII a. Lietuvoje sukurtos komuninės kelias, bet kai kurie dalykai taip ir liko paslaptyje. Tačiau ištyrus šio liturginio indo istoriją atsiskleidė Lietuvos auksakalių meistrystė, prisiminta Lietuvos didikų giminių – Masalskių ir Jasinskių – veikla.

Plačiau

Publikuota: 2020-12-07 11:55 Atnaujinta: 2020-12-07 12:33
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika