Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo jubiliejui – intriguojanti Valdovų rūmų muziejaus archeologų dovana

Sveikindamas visus su Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiu, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai savo lankytojus kviečia kartu švęsti Kovo 11-ąją ir pristato šventinę programą, kurios akcentas – glaudžiai su šalies Nepriklausomybe susijusi nauja paroda „Archeologijos atodangos: nauji tyrimai Valdovų rūmuose“. Šią dieną atėjusieji į muziejų taip pat galės dalyvauti meninėje studijoje ir periodiškai rengiamose ekskursijose, o bilietas į muziejų kainuos tik 2 eurus.

„Atkurti Valdovų rūmai, galima sakyti, yra Lietuvos Nepriklausomybės kūdikis ir labai simboliška, kad drauge su šalies Nepriklausomybe prieš archeologų akis po kelių šimtų metų nebūties vėrėsi Lietuvos istorinį valstybingumą liudijantis kultūros paveldas. Šiais metais minima jubiliejinė mūsų Nepriklausomybės sukaktis, ir mes šventės proga norime pateikti staigmenų iš naujausių archeologinių tyrimų“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus direktoriaus pavaduotoja dr. Jolanta Karpavičienė.

Kovo 11 d. Valdovų rūmų muziejus dirbs nuo 10.00 iki 18.00 val. Lankytojai galės apžiūrėti ekspozicijas ir dalyvauti ekskursijose bei edukacinėje veikloje, įsigiję bilietą už specialią – 2 eurų – kainą. Visą dieną, pradedant nuo 11.00 val., muziejuje periodiškai bus organizuojamos ekskursijos „Valdovų rūmai – istorinio valstybingumo ir atgimusios Nepriklausomybės simbolis“. Edukacinėje autentiškų mūrų aplinkoje veiks ir atvira meninė studija „Atgimęs Vytis“, kurioje lankytojai galės pasigaminti šventinį suvenyrą – vėliavėlę su Vyčiu ir Gediminaičių stulpų atvaizdais.

Atvykusieji taip pat galės aplankyti vos prieš mėnesį atidarytą tarptautinę parodą „Nuo SACRO iki PROFANO. Giorgio Baratti dailės kolekcija iš Milano“, taip pat – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui skirtą naują parodą „Archeologijos atodangos: nauji tyrimai Valdovų rūmuose“.

Pasak dr. J. Karpavičienės, šios parodos idėją padiktavo ne tik Lietuvos žmonėms reikšminga sukaktis, bet ir pastaruosius keletą mėnesių Valdovų rūmuose vykdyti archeologiniai tyrinėjimai, per kuriuos buvo rasta ne tik naujos, įdomios medžiagos, bet ir staigmenų. Autentiškame rūsyje, esančiame tame rūmų korpuse, kur istoriniais laikais turėjo būti privatūs valdovo apartamentai, maždaug 20 kv. m plotą tyrinėjusi Valdovų rūmų muziejaus archeologų grupė, vadovaujama dr. Povilo Blaževičiaus, pasiekė itin ankstyvus kultūrinius sluoksnius ir nustebo aptikusi daugiau kaip 1000 vertingų radinių, bylojančių apie Lietuvos valstybės ištakas bei ankstyvąją jos raidą. Atliekant archeologinius tyrimus, surasta arabiško stiklo auksuotų, dekoruotų indų fragmentų, juvelyrikos dirbinių, tarp kurių – auksuotas žvangutis, keturlapio dobilo formos kaulinis apkalas ir kt., kelios šachmatų figūrėlės ir seniausias Vilniuje lošimo kauliukas, gausybė ekofaktų – žuvų žvynų, paukščių, naminių ir laukinių gyvūnų kaulų ir t. t.

„Radiniai iš dalies nulėmė ir šios parodos koncepciją bei struktūrą. Žinoma, nebuvo lengva per trumpą laiką iš tokios gausos atrinkti pačias svarbiausias vertybes, jas konservuoti, restauruoti ir tinkamai paruošti ekspozicijai, taip pat atlikti pirminius tyrimus, parengti įvairiapusę informaciją. Tačiau akivaizdu, kad ši archeologinė medžiaga dar kartą atskleidžia savitus šalies istorijos ir paveldo bruožus, įvairių kultūrų įtaką iš Vakarų ir Rytų, unikalią jų sampyną Lietuvoje“, – sako Valdovų rūmų muziejaus direktoriaus pavaduotoja.

Kovo 11-ąją lankytojams dovanojamą parodą lydės ir netradicinis jos atidarymo renginys – diskusija-pristatymas. Jame Valdovų rūmų muziejaus archeologai dr. Povilas Blaževičius, Egidijus Ožalas, Gintautas Striška, Rasa Valatkevičienė bei kiti specialistai dalinsis įžvalgomis apie pačius naujausius tyrimus, jų poreikį ir priežastis, XIII a. pabaigos – XIV a. kultūriniame sluoksnyje aptiktas staigmenas bei sensacijas, radinius ir kt. Renginyje galės dalyvauti visi iš anksto užsiregistravę dalyviai. Parodą aplankyti bus galima iki gegužės 17 dienos.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Pristatant valstybės simbolius – apie Baltijos valstybių 1918–1940 m. laisvės kovas

20240214

Valdovų rūmų muziejuje atidaroma paroda, skirta XX a. valstybingumo istorijai, – „Baltijos valstybių laisvės simboliai 1918–1940 m. Lietuva, Latvija, Estija“. Pirmą kartą vienoje vietoje bus galima išvysti originalias Latvijos ir Estijos Prezidentų Grandines, Vytauto Didžiojo ordiną su aukso grandine, kitų to meto žymių Europos šalių politikų pagerbimo bei įvertinimo valstybinius ženklus – ordinus, medalius, žvaigždes ir kitus apdovanojimus.

Plačiau

Renesanso šedevras – Valdovų rūmų muziejuje

20240223

Valdovų rūmų muziejus pristato vieno žymiausių visų laikų italų dailininkų, Renesanso genijaus Džovanio Belinio (Giovanni Bellini, apie 1430–1516) paveikslą „Dievo Motina su Kūdikiu“. Jis eksponuojamas Atkurtų istorinių interjerų ekspozicijoje, specialiai šedevrui įrengtoje erdvėje.

Plačiau

Paskaitoje – kolekcininkas apie savo aistrą

20240226

Kokie apdovanojimai, skiriami šalių vadovams, ministrams ir kitoms svarbioms asmenybėms? 

Vasario 27 d., antradienį, 18.00 val. garsus kolekcininkas Vilius Kavaliauskas pristatys asmeninę, kelis dešimtmečius kauptą įspūdingą faleristikos kolekciją ir atskleis Lietuvos Respublikos 1918–1940 m. valstybinių apdovanojimų istoriją.
 

Plačiau

Publikuota: 2020-03-10 09:58
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika