Paskutinį savaitgalį susipažinti su unikalia paroda apie kunigaikščius Radvilas bus galima ilgiau

Valdovų rūmų muziejus šią savaitę atsisveikina su itin daug dėmesio sulaukusia tarptautine paroda „Radvilos. Kunigaikščių istorija ir paveldas“. Šia proga paskutines tris parodos veikimo dienas (sausio 10–12 d.) bus ilgesnis muziejaus darbo laikas, lankytojų taip pat laukia puokštė renginių, edukacinių užsiėmimų ir ekskursijų.

„Pirmą kartą surengta garsiausiai Lietuvos didikų giminei, kurios varde, kaip sakė amžininkai, atpažįstama Lietuva, skirta paroda jau spėjo pelnyti ne tik didžiausios ir sudėtingiausios, bet ir vienos gausiausiai lankomų parodų vardą. Dažnai lankytojų susidomėjimas būna priežastis pratęsti parodos veikimo laiką, tačiau šiuo atveju galime tik pailginti paskutinių dienų darbo laiką. Daugelis eksponatų jautrūs ir negali būti ilgai eksponuojami (jau ir taip skolintojai padarė išimtį dokumentams, knygoms, grafikos darbams, audiniams), vertybės skolintos net iš 40 institucijų, būtina suderinti apie 10 atskirų transporto grafikų ir pan. Be to, paroda vyko net tris mėnesius, o tai yra maksimali standartinė tarptautinių parodų trukmė. Tad ši savaitė yra paskutinė galimybė susipažinti su vienos didingiausių – Radvilų – giminės istorija ir unikaliu paveldu, atkeliavusiu net iš septynių pasaulio šalių“, – sako Valdovų rūmų muziejaus direktorius dr. Vydas Dolinskas.

Iš viso parodoje eksponuojama bemaž 400 eksponatų iš beveik 40 muziejų, bibliotekų, archyvų, bažnyčių, vienuolynų, privačių kolekcijų, esančių dviejuose žemynuose ir septyniose pasaulio valstybėse – Lietuvoje, Lenkijoje, Baltarusijoje, Ukrainoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Šventojoje Žemėje (Izraelyje ir Palestinoje).

Gausiausius pristatomų vertybių rinkinius iš Lietuvos institucijų parodai paskolino Vilniaus universiteto biblioteka, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka, Lietuvos valstybės istorijos archyvas, taip pat Bažnytinio paveldo muziejus, Lietuvos dailės muziejus, Lietuvos nacionalinis muziejus. Iš užsienio institucijų daugiausia ir pačių įspūdingiausių eksponatų parodai paskolino Varšuvos nacionalinis muziejus, Varšuvos karališkoji pilis, Krokuvos Vavelio karališkoji pilis, Vyriausiasis senųjų aktų archyvas Varšuvoje. Vienas gausiausių ir įdomiausių rinkinių, kurį sudaro meno vertybės ir šeimos relikvijos, į parodą atkeliavo iš privačios Varšuvoje gyvenančio aktyvaus Lietuvos bei Lenkijos ir kitų kaimyninių kraštų bendradarbiavimo skatintojo, kolekcininko, mecenato kunigaikščio Motiejaus Radvilos, 2019 m. apdovanoto Lietuvos valstybės ordinu, kolekcijos.

Atsisveikindamas su šia įspūdinga tarptautine paroda, Valdovų rūmų muziejus paskutines tris parodos veikimo dienas (sausio 10–12 d.) dirbs dviem valandomis ilgiau – kviečiame apsilankyti ne tik individualiai, bet ir įvairiuose atsisveikinimo su paroda renginiuose.

Jau penktadienį, sausio 10 d., muziejus dirbs iki 20.00 val. ir šią dieną lankytojus kvies į keturias papildomas ekskursijas, kurios bus rengiamos kas pusvalandį nuo 17.00 iki 18.30 val. Šiuo atveju nereikalinga išankstinė registracija, tačiau reikia įsigyti lankytojo bilietą su gido paslauga.

Priešpaskutinę parodos eksponavimo dieną, šeštadienį, sausio 11 d., muziejus taip pat dirbs iki 20.00 val. Šią dieną lankytojai galės dalyvauti ne tik dviejose papildomose ekskursijose 17.00 ir 18.30 val. (be išankstinės registracijos, įsigijus lankytojo bilietą su gido paslauga), bet ir atvirose edukacinėse dirbtuvėse.

Muziejaus renginių salėje taip pat vyks du nemokami renginiai, kuriuose galės apsilankyti tik iš anksto užsiregistravusieji: 16.00 val. čia bus rengiamas kultūros vakaras „Radvilos. Istorinis paveldas ir gyvoji atmintis iš giminės perspektyvos“, kuriame dalyvaus kunigaikštis Motiejus Radvila, o 19.00 val. – muzikinis atsisveikinimo su paroda vakaras „Muzika Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės diduomenės kultūrinėje aplinkoje“.

Sekmadienį, sausio 12 d., muziejus dirbs iki 18.00 val. ir šią dieną lankytojai galės dalyvauti keturiose papildomose ekskursijose, kurios bus rengiamos kas pusvalandį nuo 15.00 iki 16.30 val. (be išankstinės registracijos, įsigijus lankytojo bilietą su gido paslauga).

Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos globojama tarptautinė paroda „Radvilos. Kunigaikščių istorija ir paveldas“ Valdovų rūmų muziejuje buvo atidaryta spalio 10 dieną. Per beveik tris mėnesius ją jau aplankė 45 tūkst. lankytojų (pravestos 298 ekskursijos, surengti 105 edukaciniai užsiėmimai, vyko 7 renginiai).

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Paskaitoje – kolekcininkas apie savo aistrą

20240226

Kokie apdovanojimai, skiriami šalių vadovams, ministrams ir kitoms svarbioms asmenybėms? 

Vasario 27 d., antradienį, 18.00 val. garsus kolekcininkas Vilius Kavaliauskas pristatys asmeninę, kelis dešimtmečius kauptą įspūdingą faleristikos kolekciją ir atskleis Lietuvos Respublikos 1918–1940 m. valstybinių apdovanojimų istoriją.
 

Plačiau

Renesanso šedevras – Valdovų rūmų muziejuje

20240223

Valdovų rūmų muziejus pristato vieno žymiausių visų laikų italų dailininkų, Renesanso genijaus Džovanio Belinio (Giovanni Bellini, apie 1430–1516) paveikslą „Dievo Motina su Kūdikiu“. Jis eksponuojamas Atkurtų istorinių interjerų ekspozicijoje, specialiai šedevrui įrengtoje erdvėje.

Plačiau

Maltos prezidentas nustebo Valdovų rūmų muziejuje radęs žymiausio Maltos dailininko darbą

20240228

Maltos Respublikos prezidentas dr. Georgeʼas Williamas Vella su žmona Miriam Vella, lankydamasis Lietuvoje, pageidavo daugiau pažinti ir Lietuvos istoriją, paveldą, abi valstybes siejusius ryšius. Valdovų rūmų muziejuje svečius lydėjęs gidas dr. Povilas Dikavičius pasakojo apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmus ir čia rezidavusius valdovus. Prezidentas maloniai nustebo išgirdęs Lietuvos didžiosios kunigaikštienės, Lenkijos karalienės, Neapolio karališkosios princesės ir Bario bei Rosano kunigaikštienės Bonos Sforcos vardą, domėjosi jungtimis su Italija, Sforcų gimine.

Plačiau

Publikuota: 2020-01-07 10:38
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika