Valdovų rūmų muziejus operos gimtadienį pasitinka su dar viena istorine premjera

Norėdami paminėti operos gimtadienį Lietuvoje, Valdovų rūmų muziejus ir tarptautinis senosios muzikos ansamblis „Canto Fiorito“ kviečia į Alessandro Stradellos operos „Kirkė“ premjerą. Šis daugiau kaip prieš 370 metų įtakingo italų kompozitoriaus parašytas kūrinys primins anuomet Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijoje skambėjusią operą „Apviltoji Kirkė“. Jį papuoš ypatingas šešėlių teatro pasirodymas.

„Operos gimtadienis yra viena iš Valdovų rūmų muziejaus tradicijų, be kurių tikriausiai nebeįsivaizduojama rudens pradžia. Mūsų pareiga gaivinti ir aktualinti šią tradiciją, taip pat visuomenei pristatyti kuo daugiau istorinių žanrų kūrinių. Džiaugiamės pernai galėję visus pakviesti į atkurtos pirmosios istorinės operos „Elenos pagrobimas“ pastatymą, kuris tikrai nustebino muzikos gurmanus. Šiais metais jaučiame atsakomybę tęsti muzikinės kultūros klestėjimo laikotarpiu didžiųjų kunigaikščių rūmuose skambėjusių operų siužetinę liniją“, – teigia Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų renginių koordinatorius Vytautas Gailevičius.

Iš rašytinių šaltinių žinoma, kad XVII a. pirmoje pusėje Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose Vilniuje buvo pastatytos trys operos. Trečioji iš jų – „Apviltoji Kirkė“ – dienos šviesą išvydo 1648 metais. Kaip ir pirmosios dvi, opera „Apviltoji Kirkė“ buvo sukurta pagal Virgilio Puccitelli libretą. Jos muzika neišliko ir autorius nėra žinomas, tačiau neabejojama, kad ši opera parašyta remiantis italų muzikos tradicijomis. Vienas tokių tradicijų puoselėtojų – panašiu laikotarpiu gyvenęs italų kompozitorius Alessandro Stradella, pagal panašų siužetą sukūręs serenadą (it. serenata – nedidelės apimties vokalinis kūrinys, mini opera) „Kirkė“.

„Kirkės“ premjera Valdovų rūmų muziejaus Renginių salėje skambės 2019 m. rugsėjo 7 d., o ją pamatyti galės visi bilietus į minėtą renginį įsigiję operos gerbėjai. Iš viso numatoma šią operą parodyti tik du kartus – 16.00 ir 19.00 val. Čia pristatomą originalų nedidelės apimties Alessandro Stradellos kūrinį „Kirkė“ papildys instrumentiniai ir vokaliniai kitų šio autoriaus opusų fragmentai. Taip pat operos libreto autoriaus Giovanni Filippo Apolloni bendradarbio Antonio Cesti, kitų didžiųjų operos kūrėjų – Claudio Monteverdi bei Francesco Cavalli muzika, dar geriau atskleisianti pagrindinių veikėjų charakterių kontrastus. Viską į harmoningą visumą sujungė pastatymo ir ansamblio „Canto Fiorito“ meno vadovas, dirigentas Rodrigo Calveyra, o operos muziką atliks „Canto Fiorito“ dainininkai ir kamerinis orkestras, sudarytas iš puikių Europos baroko muzikos atlikėjų, grojančių istoriniais instrumentais.

Atlikėjų pasirodymą papuoš iš Pietų Korėjos kilusios, šiuo metu Prancūzijoje įsikūrusios menininkės Juhyun Choi, kuri kartu su savo seserimi Sunyoung Choi kuria eksperimentinio šešėlių teatro pasirodymus, režisuojamas šešėlių reginys. Žiūrovai išvys šviesų žaismą, kur skirtingi elementai mainosi, keičia vienas kitą, sukurdami sapno vaizdinių, svyruojančių tarp mikro ir makro pasaulių, įspūdį. Iš plastikinių pakuočių pagaminti šablonai ir lėlės tarsi šių dienų šešėlis, lydės kelionėje į senovės Graikijos mitų pasaulį, o šviesos ir tamsos žaismas pagerbs didžiuosius Italijos chiaroscuro technikos meistrus – Caravage’ą, Gentileschi, Furinį – A. Stradellos amžininkus.

„Burtininkės Kirkės personažas buvo itin populiarus XVII a. operose. Ir nors ši opera buvo sukurta dvidešimčia metų vėliau nei pastatytoji Vilniuje, jas vienija dedikacija – abi jos buvo statomos kaip panegirikos garsioms italų šeimoms“, – sako operos pastatymo meno vadovas R. Calveyra. Vilniuje opera „Apviltoji Kirkė“ pastatyta Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vladislovo Vazos antrosios žmonos Liudvikos Marijos Gonzagos atvykimo į sostinę proga (vėliau pakartota per Radvilų giminės vestuves). Alessandro Stradellos kūrinys „Kirkė“ buvo pastatytas princesės Olimpijos Aldobrandini iš Florencijos užsakymu, švenčiant princo Leopoldo de Medičio paskyrimą kardinolu.

A. Stradella buvo įtakingas XVII a. kompozitorius, bendradarbiavęs su garsiausiais to laikotarpio poetais ir sukūręs daugiau nei tris šimtus įvairių žanrų kūrinių. Jis kiek menkiau žinomas šiandien tik todėl, kad jo šlovę vėliau užgožė garsieji vėlyvojo Baroko meistrai Antonio Vivaldi ir Arcangelo Corelli. Alessandro Stradella buvo concerto grosso stiliaus pradininkas, rašė operas, oratorijas ir kantatas, jo kūryba padarė įtaką tokiems italų muzikos meistrams kaip Alessandro Scarlatti ar Arcangelo Corelli, jo kūrinių fragmentus skolinosi ir savo kūriniuose naudojo pats Georgas Friedrichas Händelis. Alessandro Stradellos muzika išsiskiria ypač dailiomis, švelniomis melodijomis, kurias lydi kartais gana drąsios harmonijos, nebūdingos XVII a. vidurio muzikai.

Pirmoji opera Lietuvoje – „Elenos pagrobimas“ – Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Vladislovo Vazos pastangomis Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose buvo pastatyta 1636 m. rugsėjo 4 dieną. Ši data ir laikoma oficialiu operos gimtadieniu Lietuvoje, jį kasmet kviečia švęsti Valdovų rūmų muziejus.

Bilietus įsigyti galima čia:
16.00 val. premjera
19.00 val. premjera

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Pažintis su turtingas meno kolekcijas saugančia Lenkijos mokslų ir menų akademija – paskaitą skaitys akademikas hab. dr. Janas Ostrovskis

20240617

Birželio 28 d., penktadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejuje bus skaitoma paskaita apie išskirtinius fondus turinčią Lenkijos menų ir mokslų akademiją. Iš šių fondų į muziejų atvežta tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ bus atidaryta paskaitos „Lenkijos mokslų ir menų akademija bei jos rinkiniai“ išvakarėse. Vieną seniausių Lenkijos mokslo institucijų ir jos kolekcijas pristatys žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).

Plačiau

Publikuota: 2019-08-20 10:12 Atnaujinta: 2019-09-04 10:32
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika