Valdovų rūmų muziejaus darbuotojui įteiktas Lenkijos Respublikos valstybinis apdovanojimas

2019 m. sausio 10 d., prieš kino filmo „Ponas Tadas“ pristatymą, Lenkijos Respublikos ambasadorė Lietuvoje Uršula Doroševska (Urszula Doroszewska) įteikė Lenkijos Respublikos prezidento Andžejaus Dudos (Andrzej Duda) skirtą valstybinį apdovanojimą Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų Parodų ir leidybos skyriaus vedėjui Marijui Uzorkai.

Jam įteiktas apdovanojimas – Sidabrinis kryžius už nuopelnus. Taip įvertintas M. Uzorkos darbas plėtojant ir skatinant lenkų bei lietuvių kultūrinį bendradarbiavimą, taip pat svarus jo indėlis skleidžiant žinią apie bendrą Lietuvos ir Lenkijos istoriją bei kultūros paveldą.

„Nepaprastai džiaugiamės, kad Lenkijos Respublikos Prezidentas palankiai įvertino Lenkijos instituto Vilniuje bei Lenkijos Respublikos ambasados prašymą ir pripažino M. Uzorką vertu garbingo valstybinio apdovanojimo. Tai – padėka už jo reikšmingą indėlį vystant Lenkijos ir Lietuvos muziejų bendradarbiavimą. Šio muziejininko atliekama veikla Lietuvos visuomenei jau ne vienerius metus padeda susipažinti su anksčiau nežinotais tiek Lenkijos, tiek ir bendros Lietuvos bei Lenkijos istorijos aspektais. Simboliška, kad apdovanojimas Marijui suteiktas vykstant iki šiol didžiausiai bendrai Lenkijos ir Lietuvos parodai „Lietuva, Tėvyne mano!.. Adomas Mickevičius ir jo poema Ponas Tadas“, surengtai minint 100-ąsias Lietuvos ir Lenkijos valstybingumo atkūrimo metines, kurios vienas pagrindinių kuratorių ir yra Marijus“, – sakė Lenkijos instituto Vilniuje direktorius Marcinas Lapčynskis (Marcin Lapczynski).

M. Uzorka yra žinomas Lietuvoje bei užsienyje didelių tarptautinių parodų ir mokslinių konferencijų organizatorius, svarbių Lietuvai istorinių ikonografinių šaltinių paieškų ir skelbimo organizatorius, užsienyje saugomos lituanistikos duomenų bazės iniciatorius ir koordinatorius, Valdovų rūmų muziejaus nuolatinių ekspozicijų kūrėjas ir įgyvendintojas, įvairių tarptautinių Valdovų rūmų muziejinio, kultūrinio, edukacinio, reprezentacinio bendradarbiavimo programų koordinatorius ir konsultantas. Aktyviai dalyvaudamas visuose svarbiausiuose Valdovų rūmų muziejaus veiklos projektuose per pastarąjį dešimtmetį ir jau kelis metus vadovaudamas Parodų ir leidybos skyriui, jis bendradarbiavo rengiant bemaž 30 parodinių projektų, prisidėjo prie 15 tarptautinių parodų katalogų ir kitų mokslinių bei pažintinių knygų leidybos, dalyvavo organizuojant 8 tarptautines mokslines konferencijas, parengė nemažai straipsnių, vykdė kitą kultūros paveldą ir jo tyrimus populiarinančią veiklą.

Lietuvoje nuo 1996 m. Lenkijos Respublikos Prezidento vardu teikiamus valstybinius apdovanojimus už nuopelnus yra pelnę keliasdešimt asmenų, o Sidabrinis kryžius už nuopelnus paskutinį kartą įteiktas 2016 m. pradžioje žurnalistui Vaidui Jauniškiui ir kultūros darbuotojai Gražinai Zabarauskaitei. Užsieniečiams ir užsienyje gyvenantiems Lenkijos Respublikos piliečiams valstybiniai apdovanojimai dažniausiai skiriami už išskirtinę veiklą, kuria jie prisideda prie glaudesnio Lenkijos Respublikos ir kitų šalių, tautų bendradarbiavimo.

Tai – ne pirmas Lenkijos Respublikos valstybinis apdovanojimas, kuriuo atkreipiamas dėmesys į Valdovų rūmų muziejaus darbuotojų veiklą, plėtojant glaudžius dvišalius kultūrinius abiejų šalių santykius. 2015 m. lapkričio mėn. per iškilmingą tarptautinės mokslinės parodos „Kunigaikščiai Radvilos. Garsiausia Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikų giminė“ atidarymo ceremoniją Valdovų rūmų muziejaus direktoriui dr. Vydui Dolinskui buvo įteiktas ordino „Už nuopelnus Lenkijos Respublikai“ Kavalieriaus kryžius.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Simonas Čechavičius. Baroko meistras Pidhirciuose

20250612

Valdovų rūmų muziejus pristato vieną žymiausių Abiejų Tautų Respublikos Baroko epochos dailininkų – Simoną Čechavičių (Szymon Czechowicz, 1689–1775). Lenkijoje gimęs, Italijoje tapybos mokęsis S. Čechavičius išgarsėjo kaip religinės dailės kūrėjas, buvo kviečiamas tapyti Lenkijoje, Lietuvoje, dabartinės Ukrainos, Baltarusios miestuose, kurie anuomet priklausė Abiejų Tautų Respublikai. Išlikusias meistro drobes šiandien kiekviena valstybė saugo kaip savo dailės aukso fondą.

Plačiau

Parodoje – ir trapaus gobeleno restauravimo paslaptys

20250530

Valdovų rūmų muziejus birželio 1 ir 2 dienomis nedirbs, tačiau jau nuo birželio 3-iosios atveria duris vasaros sezonui – dirbs ilgiau ir parengęs staigmenų lauks lankytojų. Nuolatinėje ekspozicijoje visuomenei bus pristatyta naujausia muziejaus sėkmės istorija – restauruotas, kaip manoma, XVIII a. viduryje Obiusono karališkojoje manufaktūroje, Prancūzijoje, sukurtas gobelenas „Sabinių pagrobimas“. Šis nuostabaus grožio kūrinys buvo ilgai restauruotas ir jo restauravimo istorija tapo svarbia ekspozicijos dalimi. O Valdovų rūmų muziejaus lankytojams nuo šiol suteikiama galimybė iš arti pažinti gobeleno istoriją, jo restauravimo etapus ir restauratoriaus profesijos subtilybes.

Plačiau

Ten, kur skamba rūmai ir švyti Vilnius – susitinkam Kultūros naktį!

20250528

Valdovų rūmai birželio 13-osios vakarą atvers duris ne tik istorijai, bet ir muzikai. Čia susitiks klasika, džiazas, šiuolaikinė muzika ir eksperimentai – visa tai kvies patirti unikalų vakarą skambesyje ir šviesoje. Muziejaus lankymas nemokamas nuo 18:00 iki 00:00 val. (paskutiniai lankytojai į muziejų įleidžiami iki 23.00 val.)
 

Plačiau

Publikuota: 2019-01-11 08:55
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika