Gausi Valdovų rūmuose rastų peilių kolekcija iškeliavo į Alytų

Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų muziejaus rinkinių saugotojai į Alytų išlydėjo 33 peilių, rastų Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje, rinkinį. Pirmą kartą tokia gausi šių stalo įrankių kolekcija kartu su eksponatais iš kitų muziejų bus pristatoma parodoje „Archeologiniai peiliai ir jų rekonstrukcijos“, atidaromoje jau šį antradienį, spalio 30 d., Alytaus kraštotyros muziejuje ir veiksiančioje iki š. m. gruodžio 3 dienos.

„Didžiuojamės galėdami parodai pasiūlyti unikalius, XIV a. pabaigos – XVIII a. eksponatus. Archeologinių tyrimų metu Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje rasta daug darbui skirtų ir stalui serviruoti naudotų peilių, juos vyrai ir moterys nešiojo pasikabinę prie diržo puošniose makštyse. Peiliai buvo išties įspūdingi: jų rankenos – medinės, kaulinės, raginės, puoštos įvairiais ornamentais, o kai kurių geležtės turėjo ir įkaltą meistro ženklą“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus Rinkinių apskaitos ir saugojimo skyriaus rinkinio saugotojos-tyrinėtojos Sigita Venckūnienė ir Eglė Zaveckienė.

Valdovų rūmų muziejaus archeologiniame rinkinyje esantys peiliai Alytaus visuomenei, mokiniams ir miesto svečiams bus pristatomi kartu su kitų muziejų panašiais eksponatais bei jų rekonstrukcijomis, įvairiais istoriniais laikotarpiais naudotais peiliais, kaip stalo, gynybos, puošybos, darbo ir kt. įrankiais.

Parodos idėjos autorius ir iniciatorius, už archeologinį rinkinį atsakingas Alytaus kraštotyros muziejaus muziejininkas Artūras Balčiūnas sako, kad idėja eksponuoti peilius gimė spontaniškai, siekiant parodyti, kaip atrodo unikalūs eksponatai ir šiais laikais naudojamos jų rekonstrukcijos. Tačiau sumanymas buvo šiek tiek adaptuotas, iš viso parodos ekspozicijai eksponatai atsirinkti iš maždaug 150 originalių eksponatų ir 30 jų rekonstrukcijų. Jie parodai surinkti ne tik iš Alytaus kraštotyros bei Valdovų rūmų muziejų, bet ir iš Lietuvos nacionalinio muziejaus, Vytauto Didžiojo karo muziejaus bei Kaišiadorių muziejaus.

Pristatoma paroda – ne pirmas Valdovų rūmų muziejaus ir Alytaus kraštotyros muziejaus bendras projektas. Kiek anksčiau šiame Alytaus muziejuje buvo eksponuojama Valdovų rūmų muziejaus globojama paroda „Lietuviais esame mes gimę“, kurią surengė Pasaulio lietuvių bendruomenė ir tuometis Tautinių mažumų ir išeivijos departamentas. Pastaraisiais metais Alytaus kraštotyros muziejus aktyviai dalyvavo ir kitame Valdovų rūmų muziejaus projekte – įvairiuose Lietuvos regionuose rengtuose žaidimuose „Protų kovos“.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Švietimo ministerija – viena seniausių institucijų Europoje

20231205

Minint 250-ąsias Tautinės edukacinės komisijos įsteigimo metines Valdovų rūmuose gruodžio 7–8 d. vyks tarptautinė mokslinė konferencija „Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė XVIII amžiuje: pilietis, šeima, edukacija“. Jos dėmesio centre – XVIII a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės visuomenės istorija, tautos ir piliečio sąvokų turinys, jo kismas, socialiniai ryšiai ir santykiai šeimoje, vaikų ugdymo modeliai ir jų kaita.

Plačiau

Pirmą kartą surengta senosios muzikos edukacijos konferencija

20231205

2023 m. lapkričio 25 d. Valdovų rūmų muziejuje vyko pirmoji nepriklausomoje Lietuvoje senajai muzikai skirta konferencija. Renginio dėmesio centre atsidūrė senosios muzikos edukacija. Tarptautinio edukacinio Šv. Cecilijos senosios muzikos festivalio (jo vadovė – Beatričė Baltrušaitytė) iniciatyva buvo pakviesti Lietuvos ir užsienio senosios muzikos edukacijos ekspertai apžvelgti, kas nuveikta, pasidalyti savo patirtimi bei diskutuoti apie edukacijos poveikį visuomenei. 

Plačiau

Gotikos epocha Lietuvoje – Valdovų rūmų muziejaus parodoje

20231201

Paskutiniais dešimtmečiais Valdovų rūmų muziejuje vykę archeologinių radinių tyrimai leido daugiau pažinti Gotikos epochą – jos interjerą, puošybos detales, susiformavusį stilių. Remiantis naujausiais tyrimais Valdovų rūmų muziejuje pristatyta paroda „Nuo vienaragio iki Trijų Karalių: gotikiniai kokliai iš Valdovų rūmų muziejaus rinkinių“. Čia atsiskleidžia pirmasis Europos dailės ir architektūros stilius, palikęs ryškius pėdsakus Lietuvos kultūros ir meno pavelde.

Plačiau

Publikuota: 2018-10-29 13:28
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika