Gausi Valdovų rūmuose rastų peilių kolekcija iškeliavo į Alytų

Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų muziejaus rinkinių saugotojai į Alytų išlydėjo 33 peilių, rastų Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje, rinkinį. Pirmą kartą tokia gausi šių stalo įrankių kolekcija kartu su eksponatais iš kitų muziejų bus pristatoma parodoje „Archeologiniai peiliai ir jų rekonstrukcijos“, atidaromoje jau šį antradienį, spalio 30 d., Alytaus kraštotyros muziejuje ir veiksiančioje iki š. m. gruodžio 3 dienos.

„Didžiuojamės galėdami parodai pasiūlyti unikalius, XIV a. pabaigos – XVIII a. eksponatus. Archeologinių tyrimų metu Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje rasta daug darbui skirtų ir stalui serviruoti naudotų peilių, juos vyrai ir moterys nešiojo pasikabinę prie diržo puošniose makštyse. Peiliai buvo išties įspūdingi: jų rankenos – medinės, kaulinės, raginės, puoštos įvairiais ornamentais, o kai kurių geležtės turėjo ir įkaltą meistro ženklą“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus Rinkinių apskaitos ir saugojimo skyriaus rinkinio saugotojos-tyrinėtojos Sigita Venckūnienė ir Eglė Zaveckienė.

Valdovų rūmų muziejaus archeologiniame rinkinyje esantys peiliai Alytaus visuomenei, mokiniams ir miesto svečiams bus pristatomi kartu su kitų muziejų panašiais eksponatais bei jų rekonstrukcijomis, įvairiais istoriniais laikotarpiais naudotais peiliais, kaip stalo, gynybos, puošybos, darbo ir kt. įrankiais.

Parodos idėjos autorius ir iniciatorius, už archeologinį rinkinį atsakingas Alytaus kraštotyros muziejaus muziejininkas Artūras Balčiūnas sako, kad idėja eksponuoti peilius gimė spontaniškai, siekiant parodyti, kaip atrodo unikalūs eksponatai ir šiais laikais naudojamos jų rekonstrukcijos. Tačiau sumanymas buvo šiek tiek adaptuotas, iš viso parodos ekspozicijai eksponatai atsirinkti iš maždaug 150 originalių eksponatų ir 30 jų rekonstrukcijų. Jie parodai surinkti ne tik iš Alytaus kraštotyros bei Valdovų rūmų muziejų, bet ir iš Lietuvos nacionalinio muziejaus, Vytauto Didžiojo karo muziejaus bei Kaišiadorių muziejaus.

Pristatoma paroda – ne pirmas Valdovų rūmų muziejaus ir Alytaus kraštotyros muziejaus bendras projektas. Kiek anksčiau šiame Alytaus muziejuje buvo eksponuojama Valdovų rūmų muziejaus globojama paroda „Lietuviais esame mes gimę“, kurią surengė Pasaulio lietuvių bendruomenė ir tuometis Tautinių mažumų ir išeivijos departamentas. Pastaraisiais metais Alytaus kraštotyros muziejus aktyviai dalyvavo ir kitame Valdovų rūmų muziejaus projekte – įvairiuose Lietuvos regionuose rengtuose žaidimuose „Protų kovos“.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Per vasaros kaitrą Jus atgaivins muziejus!

20240710

Primename, kad lauke tvyrant pavojingiems karščiams Valdovų rūmų muziejuje visada rasite atgaivą: čia palaikoma 20-ties laipsnių temperatūra, dėl eksponatų saugumo kuriamas mikroklimatas yra malonus ir žmogui. Artimiausiomis dienomis meteorologų teigimu, oro temperatūra Vilniuje kils virš 30-ties laipsnių, todėl, jei anksčiau planavote užsukti į Valdovų rūmų muziejų, bet nespėjote to padaryti, dabar – puiki proga susipažinti su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kultūros istorija, paveldu.

Plačiau

Dienos stovyklos vaikams – įsimintiniausioms vaikų vasaros akimirkoms!

20240710

Muziejus – puiki vieta praleisti laiką smalsiems ir gudriems bendraminčiams. Valdovų rūmų muziejaus edukatoriai pakvietė būsimų antrų–penktų klasių mokinius į penkių dienų pažintinę kelionę po Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriją – dienos stovyklas vaikams „Karūnos akademija“. Padedant Valdovų rūmų muziejaus darbuotojams (archeologams, restauratoriams, istorikams, genealogijos, heraldikos ir kitų paslaptingų sričių specialistams), vaikai supažindinami su Lietuvos didžiaisiais kunigaikščiais. 

Plačiau

Praėjusią savaitę į muziejų ėjo tūkstančiai žmonių

20240710

Praėjusią savaitę muziejuje būta per 10 tūkstančių apsilankymų, renginiuose, kurie vyko Valdovų rūmų muziejaus kiemuose, ar tik šiaip užsukusiųjų apsižvalgyti, susipažinti su čia esančiais atminties ženklais atėjo 40 tūkstančių žmonių. Muziejaus Archeologijos ir Atkurtų interjerų maršrutuose bei Didžiajame kieme vyko Dainų šventės Teatro diena, o Liepos 6-ąją lankytojų laukė nemokamos ekskursijos, kūrybiniai užsiėmimai, paskaitos ir filmų peržiūros.

Plačiau

Publikuota: 2018-10-29 13:28
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika