Gausi Valdovų rūmuose rastų peilių kolekcija iškeliavo į Alytų

Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų muziejaus rinkinių saugotojai į Alytų išlydėjo 33 peilių, rastų Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje, rinkinį. Pirmą kartą tokia gausi šių stalo įrankių kolekcija kartu su eksponatais iš kitų muziejų bus pristatoma parodoje „Archeologiniai peiliai ir jų rekonstrukcijos“, atidaromoje jau šį antradienį, spalio 30 d., Alytaus kraštotyros muziejuje ir veiksiančioje iki š. m. gruodžio 3 dienos.

„Didžiuojamės galėdami parodai pasiūlyti unikalius, XIV a. pabaigos – XVIII a. eksponatus. Archeologinių tyrimų metu Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje rasta daug darbui skirtų ir stalui serviruoti naudotų peilių, juos vyrai ir moterys nešiojo pasikabinę prie diržo puošniose makštyse. Peiliai buvo išties įspūdingi: jų rankenos – medinės, kaulinės, raginės, puoštos įvairiais ornamentais, o kai kurių geležtės turėjo ir įkaltą meistro ženklą“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus Rinkinių apskaitos ir saugojimo skyriaus rinkinio saugotojos-tyrinėtojos Sigita Venckūnienė ir Eglė Zaveckienė.

Valdovų rūmų muziejaus archeologiniame rinkinyje esantys peiliai Alytaus visuomenei, mokiniams ir miesto svečiams bus pristatomi kartu su kitų muziejų panašiais eksponatais bei jų rekonstrukcijomis, įvairiais istoriniais laikotarpiais naudotais peiliais, kaip stalo, gynybos, puošybos, darbo ir kt. įrankiais.

Parodos idėjos autorius ir iniciatorius, už archeologinį rinkinį atsakingas Alytaus kraštotyros muziejaus muziejininkas Artūras Balčiūnas sako, kad idėja eksponuoti peilius gimė spontaniškai, siekiant parodyti, kaip atrodo unikalūs eksponatai ir šiais laikais naudojamos jų rekonstrukcijos. Tačiau sumanymas buvo šiek tiek adaptuotas, iš viso parodos ekspozicijai eksponatai atsirinkti iš maždaug 150 originalių eksponatų ir 30 jų rekonstrukcijų. Jie parodai surinkti ne tik iš Alytaus kraštotyros bei Valdovų rūmų muziejų, bet ir iš Lietuvos nacionalinio muziejaus, Vytauto Didžiojo karo muziejaus bei Kaišiadorių muziejaus.

Pristatoma paroda – ne pirmas Valdovų rūmų muziejaus ir Alytaus kraštotyros muziejaus bendras projektas. Kiek anksčiau šiame Alytaus muziejuje buvo eksponuojama Valdovų rūmų muziejaus globojama paroda „Lietuviais esame mes gimę“, kurią surengė Pasaulio lietuvių bendruomenė ir tuometis Tautinių mažumų ir išeivijos departamentas. Pastaraisiais metais Alytaus kraštotyros muziejus aktyviai dalyvavo ir kitame Valdovų rūmų muziejaus projekte – įvairiuose Lietuvos regionuose rengtuose žaidimuose „Protų kovos“.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Mums svarbi Jūsų nuomonė!

20241128

Kviečiame dalyvauti Valdovų rūmų muziejaus lankytojų apklausoje ir padėti mums ištaisyti trūkumus, jei tokių pastebite.

Plačiau

Tarptautinė mokslinė konferencija „Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė XVIII amžiuje: tarp lojalumo ir (ne)paklusnumo“

20241126

Minint 1794 m. sukilimo Abiejų Tautų Respublikoje 230-ąsias metines siekiama nauju žvilgsniu pažvelgti į pilietinį pasipriešinimą bei aptarti, kaip aštuonioliktojo šimtmečio Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės visuomenė suvokė lojalumą, pavaldumą ir (ne)paklusnumą. Konferencijos dalyviai iš Lietuvos, Lenkijos ir Latvijos pristatys naujausius pilietinio nepaklusnumo, individo laisvės ir visuomeninės tvarkos problemų tyrimus, aptars, kiek gilus buvo luominis, tarnybinis, profesinis, religinis, šeiminis paklusnumas ir kokias raiškos formas įgavo ar įgaudavo priešinimasis valdovo (pono, darbdavio, užsakovo ir kt.) valdžiai bei valiai.

Plačiau

Publikuota: 2018-10-29 13:28
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika