Kasmet pildyti Valdovų rūmų muziejaus vertybių rinkinius – profesoriaus K. P. Žygo tradicija

Aštuonios muziejinės vertybės. Tiek dovanų ką tik pasiekė Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų rinkinius iš Jungtinių Amerikos Valstijų. Žinomas lietuvių išeivijos kultūrininkas, Lietuvos garbės konsulas Arizonos valstijoje, vienas iš Valdovų rūmų paramos fondo steigėjų ir Valdovų rūmų atkūrimo konsultantų, Arizonos valstybinio universiteto architektūros istorijos profesorius Kęstutis Paulius Žygas tęsia kasmetę tradiciją taip nuolat gausinti muziejaus, o ir visos Lietuvos rinkinius. Nuo 2010 m. mecenatas muziejui iš viso jau padovanojo net 83 eksponatus.

„Užaugau aplinkoje, kurioje netrūko kolekcininkų ir dailininkų. Po Antrojo pasaulinio karo išeivijos inteligentai jautė pareigą kaupti ir saugoti lituanistiką, kuri buvo suprantama pačia plačiausia prasme“, – sako profesorius K. P. Žygas.     

Per aštuonerius metus profesorius Valdovų rūmų muziejui yra padovanojęs įvairių grafikos darbų, knygų, laikraščių, monetų ir kt. Šį kartą į muziejaus vertybių rinkinius perduoti trys XIX a. pradžios prancūzų laikraščių lapų atvartai, trys XIX a. vidurio grafikos darbai iš Aleksandro Viskovatovo (Александр Висковатов, 1804–1858) leidinių ir du XV a. antros pusės – XVI a. ant pergamento ranka rašyti antifonalai.

Į Valdovų rūmų muziejaus vertybių rinkinius perduoti 1812 m. liepos 15 d. ir gruodžio 15 d. laikraščio „Journal de l’Emire“ ir 1812 m. liepos 23 d. laikraščio „Le Moniteur Universel“ lapų atvartai suteikia žinių apie tuo metu per Lietuvos valstybę ėjusį karo frontą. Yra žinoma, kad 1812 m. prancūzams ėmus pulti Rusiją Lietuvos teritorijoje didesnių mūšių nevyko, išskyrus mažesnius susidūrimus prie Ukmergės ir Zarasų, mat per šiuos miestus link Daugpilio žygiavo Napoleono I Didžiosios armijos 2-asis maršalo Nikolia Udino (Nicolas Oudinot) korpusas.

Kiti trys vertingi eksponatai – XIX a. vidurio grafikos darbai iš A. Viskovatovo leidinių, kuriuose pateikti kariuomenės aprangos ir ginkluotės istoriniai aprašymai. Juose vaizduojami Rusijos imperijos kariuomenės Lietuvos leibgvardijos pulko kariai: puskarininkis, dėvintis uniformą, nešiotą 1817–1825 m., bei muzikantai, dėvintys uniformas, nešiotas 1818–1820 metais. Dar viename grafikos darbe vaizduojamas panašaus laikotarpio uniformą dėvintis eilinis karys.

Itin vertingi padovanoti du XV a. antros pusės – XVI a. antifonalai. Tai katalikų liturginiai giesmynai, kurių atsiradimas sietinas su popiežiaus Grigaliaus I Didžiojo laikais, o terminas susiformavo VIII amžiuje. Manytina, kad šie ant pergamento surašyti giesmynai buvo sukurti Ispanijoje, o juose užfiksuotos paprastai rugsėjo 8-ąją minimos Švč. Mergelės Marijos gimimo šventės giesmės.

Šiuo metu profesoriaus K. P. Žygo dovanotos vertybės saugomos Valdovų rūmų muziejuje. Vėliau, kai eksponatus peržiūrės restauratoriai ir rinkinių saugotojai, duomenys apie juos bus perkelti į Lietuvos integralią muziejų informacinę sistemą (LIMIS), dalis vertybių tikrai ras savo vietą nuolatinėse Valdovų rūmų muziejaus ekspozicijose, pvz., atspindinčiose muzikinį gyvenimą.

Valdovų rūmų muziejus – ne pirma atminties institucija, kuriai profesorius K. P. Žygas padovanojo muziejinių vertybių. Jo dėmesio, paramos, padovanotų eksponatų yra sulaukęs ir Vytauto Didžiojo universitetas, Lietuvos nacionalinis muziejus, Lietuvių fondas Ilinojuje, Balzeko lietuvių kultūros muziejus Čikagoje, Kento, Pietų Kalifornijos ir Arizonos universitetai (JAV) bei kt.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Pažintis su turtingas meno kolekcijas saugančia Lenkijos mokslų ir menų akademija – paskaitą skaitys akademikas hab. dr. Janas Ostrovskis

20240617

Birželio 28 d., penktadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejuje bus skaitoma paskaita apie išskirtinius fondus turinčią Lenkijos menų ir mokslų akademiją. Iš šių fondų į muziejų atvežta tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ bus atidaryta paskaitos „Lenkijos mokslų ir menų akademija bei jos rinkiniai“ išvakarėse. Vieną seniausių Lenkijos mokslo institucijų ir jos kolekcijas pristatys žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).

Plačiau

Publikuota: 2018-10-26 13:12
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika