Tomos Zarankaitės-Margienės disertacija atskleidžia medžioklės LDK tradicijas

Valdovų rūmų muziejaus Rinkinių apskaitos ir saugojimo skyriaus rinkinio saugotoja-tyrinėtoja Toma Zarankaitė-Margienė Vilniaus universitete apgynė daktaro disertaciją tema „Medžioklės fenomenas Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje XV–XVI a. (1572 m.): socioekonominis, sociopolitinis, mentalinis aspektai“. Šis mokslinis darbas ne tik suteikia informacijos apie XV–XVI a. laikotarpio Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovo medžioklės organizavimą ir plėtrą, materialinį aprūpinimą, medžioklės formas bei ceremonialą, bet ir atskleidžia visai naują požiūrį į šį reiškinį.

„Šio darbo tikslas – ištirti medžioklės fenomeno Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje XV–XVI a. (1572 m.) socioekonominius, sociopolitinius ir mentalinius aspektus, naudojant analitinį, retrospektyvinį, komparatyvinį bei prozopografinį tyrimo metodus. Iki šiol lietuviškoje istoriografijoje nebuvo kompleksinio požiūrio į valdovo medžioklės ūkį ir medžioklės sampratą, taip pat į šios pramogos vietą valdovo dvaro gyvenime apskritai“, – sako dr. T. Zarankaitė-Margienė. Ji pabrėžia, kad medžioklės fenomeno atskleidimas reikalauja interdisciplininių tyrimų, kadangi daugeliu atvejų vien istoriniuose šaltiniuose randama informacija nėra pakankama visapusiškam temos problematikos atskleidimui.

Mokslininkė keletą metų tyrinėjo juridinius dokumentus, susijusius su medžioklės ūkio administravimo įteisinimu Lietuvoje, analizavo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovo medžioklės makropasaulio XV–XVI a. (1572 m.) struktūrą ir ją sudarančių objektų tipologiją, nustatė valdovo medžioklės dvarų ir gaudymviečių lokaciją, tyrė, kaip buvo formuojama medžioklės ūkio administravimą prižiūrinčių pareigūnų sistema, kaip ji funkcionavo ir kt.

Susisteminta tyrimų medžiaga išskirta į šešias dalis, kuriose pasakojama medžioklės teisinių bei juridinių procesų specifika, analizuojami Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovo medžioklės ūkio objektai ir medžioklės dvarų tinklo formavimosi ypatumai, valdovo medžioklės ūkio pareigybės ir jų funkcijos. Taip pat gilinamasi į materialinį valdovo medžioklės ūkio aprūpinimą. Tiriama, kokią reikšmę medžioklė turėjo dvaro kasdienybei ir užsienio politikai. Analizuojamas medžioklės virsmas iš ekonominės būtinybės į valdančiojo elito pramogą.

Dr. T. Zarankaitės-Margienės disertacijos mokslinė darbo vadovė – prof. dr. Irena Valikonytė (Vilniaus universitetas). Disertacijos gynimo tarybos pirmininkas – prof. dr. Rimvydas Petrauskas (Vilniaus universitetas), komisijos nariai: dr. Artūras Dubonis (Lietuvos istorijos institutas), doc. dr. Jolanta Karpavičienė (Vilniaus universitetas), doc. dr. Eugenijus Saviščevas (Vilniaus universitetas) ir doc. dr. Vacys Vaivada (Klaipėdos universitetas).

Valdovų rūmų muziejaus bendruomenės gretose – tai jau aštunta daktaro laipsnį įgijusi darbuotoja. Kiti darbuotojai yra apgynę disertacijas istorijos, archeologijos, edukacijos bei biologijos srityse.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Su muziejaus ekspozicija gali susipažinti ir neregiai. Planuojama daugiau naujovių

20240229

Šiuo metu Valdovų rūmų muziejuje veikianti paroda „Nuo vienaragio iki Trijų Karalių: gotikiniai kokliai iš Valdovų rūmų muziejaus rinkinių“ parengta konsultuojantis su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos atstovais. Parodos kuratoriai norėjo Gotikos epochos interjero puošmenas – krosnių koklius – pristatyti taip, kad ir regėjimo negalią turintys lankytojai galėtų pažinti Lietuvos valdovų gyvenamąją aplinką XV amžiuje. Taip parodoje atsirado iš medžio išdrožtų bei gipsinių matricų, ant kurių užliejus molio senaisiais laikais būdavo formuojami ir degami krosnių kokliai.

Plačiau

Paskaitoje – kolekcininkas apie savo aistrą

20240226

Kokie apdovanojimai, skiriami šalių vadovams, ministrams ir kitoms svarbioms asmenybėms? 

Vasario 27 d., antradienį, 18.00 val. garsus kolekcininkas Vilius Kavaliauskas pristatys asmeninę, kelis dešimtmečius kauptą įspūdingą faleristikos kolekciją ir atskleis Lietuvos Respublikos 1918–1940 m. valstybinių apdovanojimų istoriją.
 

Plačiau

Maltos prezidentas nustebo Valdovų rūmų muziejuje radęs žymiausio Maltos dailininko darbą

20240228

Maltos Respublikos prezidentas dr. Georgeʼas Williamas Vella su žmona Miriam Vella, lankydamasis Lietuvoje, pageidavo daugiau pažinti ir Lietuvos istoriją, paveldą, abi valstybes siejusius ryšius. Valdovų rūmų muziejuje svečius lydėjęs gidas dr. Povilas Dikavičius pasakojo apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmus ir čia rezidavusius valdovus. Prezidentas maloniai nustebo išgirdęs Lietuvos didžiosios kunigaikštienės, Lenkijos karalienės, Neapolio karališkosios princesės ir Bario bei Rosano kunigaikštienės Bonos Sforcos vardą, domėjosi jungtimis su Italija, Sforcų gimine.

Plačiau

Renesanso šedevras – Valdovų rūmų muziejuje

20240223

Valdovų rūmų muziejus pristato vieno žymiausių visų laikų italų dailininkų, Renesanso genijaus Džovanio Belinio (Giovanni Bellini, apie 1430–1516) paveikslą „Dievo Motina su Kūdikiu“. Jis eksponuojamas Atkurtų istorinių interjerų ekspozicijoje, specialiai šedevrui įrengtoje erdvėje.

Plačiau

Publikuota: 2018-09-25 10:24 Atnaujinta: 2018-09-26 08:46
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika