Prisimenant vieną ryškiausių Valdovų rūmų atkūrimo bendradarbių

Lietuva patyrė didžiulę netektį – mus paliko garsus išeivijos žurnalistas, ilgametis Australijos lietuvių bendruomenės narys, Valdovų rūmų paramos fondo steigėjas ir vienas aktyviausių Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų atkūrimo idėjos rėmėjų Gabrielius ŽEMKALNIS-LANDSBERGIS (1929–2017).

Per ilgus dešimtmečius nei darbais, nei mintimis jis niekada nebuvo palikęs savo Tėvynės – didelė jo gyvenimo išeivijoje dalis visuomet buvo skirta Lietuvai, čia jis nuolat sugrįždavo. Tai buvo tikras kultūros žmogus, asmenybė, kurios siekis buvo puoselėti ir stiprinti ne tik Nepriklausomos Lietuvos, bet ir viso pasaulio lietuvių tautinę bei pilietinę savimonę ir savivertę.

Būdamas entuziastingas Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų atkūrimo šalininkas ir rėmėjas, G. Žemkalnis-Landsbergis tapo vienu iš Valdovų rūmų paramos fondo steigėjų, ilgą laiką nuosekliai dirbo prezidento Algirdo Brazausko vadovaujamoje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkūrimo ir paskirties komisijoje, įtaigiu palaikymo žodžiu prisidėjo prie šių rūmų atkūrimo projekto sėkmės.

G. Žemkalnis-Landsbergis nuolat pabrėždavo Valdovų rūmų atkūrimo būtinumą, tad prisimindami jį visada prisimename jo tvirtą poziciją: „Bene „Veido“ žurnale buvo keliamas klausimas, ar reikia Valdovų rūmus atstatyti. Manau, kad tokio klausimo negalima iš viso klausti. Negi galima klausti, ar reikia mylėti savo motiną? Ar reikia mylėti savo valstybę? Tai priimame kaip aksiomą“ (Voruta, Nr. 17 (395), 1999 m. gegužės 1 d., p. 2).

Ir tąkart, 2014-ųjų liepą, kai G. Žemkalnis-Landsbergis su žmona Danute ir bičiuliais – prezidentu Valdu Adamkumi su žmona Alma bei buvusiu klasės draugu Algirdu Biručiu – bene paskutinį kartą aplankė Valdovų rūmus, norėjo pamatyti ir įvertinti kelis dešimtmečius augintą valstybingumo idėją. „Tėvynė turi būti jums dėkinga“, – ekskursijos pabaigoje tada pasakė jis Valdovų rūmų muziejaus bendruomenei.

Ir šiandien mes, Valdovų rūmų muziejaus bendruomenė, išlydėdama į amžinojo poilsio vietą savo Bičiulį, nerasime taiklesnių žodžių. Tėvynė turi būti Jums, Gabrieliau, dėkinga. Jūs visada išliksite mūsų atmintyje kaip iškili asmenybė, aktyvus Lietuvos visuomeninio ir kultūrinio gyvenimo dalyvis, žmogus, neabejingas savo gimtosios šalies praeičiai, dabarčiai ir ateičiai.

Liūdime dėl šios skaudžios netekties ir reiškiame nuoširdžią užuojautą velionio žmonai Danutei, broliui Vytautui, visai G. Žemkalnio-Landsbergio šeimai ir artimiesiems. Šviesus atminimas telydi Jo vardą ir visus prasmingus darbus.

Valdovų rūmų muziejaus bendruomenė

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Parodos įspūdžiai nuguls lankytojų kuriamuose grafikos lakštuose

20240821

Valdovų rūmų muziejus tęsia tradiciją kviesti į išskirtinius kūrybinius užsiėmimus. Neseniai muziejaus edukatorių gretas papildžiusi grafikos menininkė Saulė Matulevičiūtė rengia linoraižinio dirbtuves „Kontekstų pasaulio kūrimas“. Jose apsilankę žmonės kurs savo grafikos kūrinį, patys pasirinkdami temą, spalvą, ir namo grįš su autoriniu grafikos darbu rankose, o gal net su keliais. Menininkės teigimu, kūrybinės dirbtuvės skirtos mėgėjams, praktikuojantiems entuziastams, meno mokyklų ir meno krypčių studentams, senjorams.

Plačiau

Medžioklės diena Valdovų rūmuose

20240909

Valdovų rūmų muziejus rugsėjo 15-ąją kviečia visus kartu prisiminti neatsiejamą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės švenčių ir ceremonijų dalį – Medžioklės dieną. Jos metu laukia šeimoms su vaikais skirtos edukacijos, mokslininkų pokalbis-diskusija apie medžioklę valdovo dvare bei Lietuvos medžiotojų draugijos rengiamos pramogos muziejaus prieigose.

Plačiau

Operos gimtadienyje – garsų žemėlapiai ir muzikinės kelionės

20240906

Prisimindamas 1636 m. Vilniuje pastatytą operą „Elenos pagrobimas“ ir taip švęsdamas operos gimtadienį Lietuvoje, Valdovų rūmų muziejus jau dvyliktą kartą miestiečius ir sostinės svečius kviečia rudens kultūros renginių sezoną pradėti su operos žanru. Pačių mažiausiųjų lauks Šv. Cecilijos festivalio atidarymas ir edukacinio leidinio „Garsų žemėlapis“ pristatymas-koncertas. Vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami dalyvauti muzikiniame pasivaikščiojime istoriniais operos keliais, o šio žanro gurmanams siūloma pasiklausyti vienos ankstyvųjų Volfgango Amadėjaus Mocarto (Wolfgang Amadeus Mozart) operų „Karalius piemuo“ koncertinio atlikimo. Taip pat Valdovų rūmuose bus galima stebėti istorinės operos įrašą iš Versalio rūmų.

Plačiau

Publikuota: 2017-12-11 11:17
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika