Į tarptautinį M. Skakio senosios muzikos festivalį Italijoje iškeliavo Valdovų rūmų muziejaus knyga

2016 m. spalio 29 d., šeštadienį, Galėzės miestelyje (Italija) prasidėjo tarptautinis Marko Skakio (Marco Scacchi) senosios muzikos festivalis. Jau šešioliktą kartą rengiama senosios muzikos šventė dovanos tris įspūdingus renginius, viename jų bus pristatytas unikalus kompozitoriaus leidinys – knyga „Canones nonnulli“. Ją Valdovų rūmai išleido ir muziejaus lankytojams pristatė šių metų pavasarį.

„Prieš 16 metų dauguma Galėzės miestelio gyventojų apie M. Skakį nežinojo nieko, išskyrus vardą. Gana neseniai atrastas itin aukštai vertinamas šio muziko palikimas stebina daugelį senosios muzikos tyrinėtojų bei gerbėjų. Siekiant atskleisti dar nepažintą Lietuvos ir Europos muzikinį paveldą, tai skatina glaudžiai bendradarbiauti ir muziejines institucijas. Dėl šios priežasties Vilniuje ir Galėzės miestelyje rengiamuose festivaliuose primenama Lietuvos ir Lenkijos valstybėje prieš beveik 400 metų kūrusio garsaus italų kompozitoriaus Marko Skakio muzika“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus Renginių skyriaus vedėjas Vytautas Gailevičius.

Manoma, kad pirmą operą Lietuvoje sukūręs kompozitorius M. Skakis į Lietuvą atkeliavo 1624 m. kartu su savo mokytoju Džovaniu Frančesku Anerijumi (Giovanni Francesco Anerio). Dirbo Lietuvos ir Lenkijos valdovo Žygimanto Vazos dvare. Muzikinės tarnybos pradžioje griežė smuiku valdovo kapeloje ir kūrė muziką. Artimesni draugystės ryšiai jį siejo su Žygimanto Vazos sūnumi Vladislovu. Šiam tapus Lietuvos ir Lenkijos valdovu, 1633 m. M. Skakis buvo paskirtas rūmų kapelos vadovu. Jai sėkmingai vadovavo ir muziką kūrė 17 metų. Kadangi M. Skakio mecenatas Vladislovas Vaza labai mėgo Vilnių ir čia dažnai rezidavo, valdovo kapelos vadovas taip pat buvo dažnas svečias Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sostinėje. Manoma, kad būtent čia jis sukūrė operą „Elenos pagrobimas“ („Il ratto di Helena“, 1636), kuri laikoma šio žanro pradininke Lietuvoje, taip pat operas „Andromeda“ („L’Andromeda“, 1644) ir „Apviltoji Kirkė“ („Circe delusa“, 1648). Mirus valdovui ir pablogėjus paties sveikatai, M. Skakis grįžo į gimtąją Italiją. Apsistojo Galėzės mieste, iki pat gyvenimo pabaigos vertėsi kūryba, mokė muzikos.

XVI M. Skakio senosios muzikos festivalio Galėzės miestelyje programoje numatyti trys renginiai. Spalio 29 d., šeštadienį, jau vyko ansamblio „Ensemble Vocale Veneto“ koncertas, kuriame operos solistai Kristina Mjatelo (Cristina Miatello), Patricija Vakari (Patrizia Vaccari), Paolas Kosta (Paolo Costa), Paolas Borgonovas (Paolo Borgonovo), Sandras Nalja (Sandro Naglia), Matėjus Belotas (Matteo Bellotto) ir klavesininkas Nikola Ranieras (Nicola Reniero) atliko Džovanio Frančesko Anerijaus, Džovanio Valentinio (Giovanni Valentini), Lukos Marencijaus (Luca Marenzio) ir Marko Skakio muziką.

Šių kompozitorių muzika skambės ir lapkričio 5 d., šeštadienį, vyksiančiame koncerte „I Canoni di Marco Scacchi“. O prieš jį bus pristatytas unikalus M. Skakio leidinys „Canones nonnulli“. Su juo supažindins senosios muzikos tyrinėtojas Džankarlas Rostirola (Giancarlo Rostirolla), leidinio sudarytojai, įvadinių straipsnių ir kanonų transkripcijų autoriai Markas Bidzarinis (Marco Bizzarini) ir Aleksandra Pister bei festivalio meno vadovė Kristina Mjatelo. Senąją muziką atliks senosios muzikos vokalinis ansamblis „Ignis": solistai Monta Martinsone, Justina Orlovskytė, Povilas Vanžodis ir Vilimas Norkūnas (vokalas ir vargonai), Ieva Baublytė (išilginės fleitos).

Paskutiniame festivalio koncerte „Se fiamma d’amore, già mai non sentì“ lapkričio 6 d., sekmadienį, senosios muzikos atlikėjų trupė „Il Giardino Bellerefonteo“ atliks Tarkvinijaus Merulos (Tarquinio Merula), Belerofontės Kastaldžio (Bellerofonte Castaldi), Klaudijaus Monteverdžio (Claudio Monteverdi), Džirolamo Kapsbergerio (Girolamo Kapsberger), Stefano Landžio (Stefano Landi) ir Andrėjos Falkonierio (Andrea Falconieri) kūrinius.

2015 m. rugsėjį Valdovų rūmų muziejui bei Galėzės M. Skakio muziejui ir kultūros centrui pasirašius bendradarbiavimo sutartį, tarptautiniai M. Skakio senosios muzikos festivaliai abiejų institucijų iniciatyva Italijoje ir Lietuvoje jau tapo gražia tradicija. Šių metų gegužę Vilniuje buvo surengtas antrasis festivalis, o į šiuo metu šešioliktą kartą vykstantį festivalį Galėzės miestelyje integruota dalis lietuvių festivalio programos. Taip siekiama ne tik prikelti nepelnytai užmiršto kompozitoriaus M. Skakio legendą ir jo paliktą muzikos lobyną, bet ir įvairiomis formomis supažindinti abiejų šalių visuomenę su vėlyvųjų Viduramžių, Renesanso bei ankstyvojo Baroko epochų muzikos subtilybėmis.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Gotikos epocha Lietuvoje – Valdovų rūmų muziejaus parodoje

20231201

Paskutiniais dešimtmečiais Valdovų rūmų muziejuje vykę archeologinių radinių tyrimai leido daugiau pažinti Gotikos epochą – jos interjerą, puošybos detales, susiformavusį stilių. Remiantis naujausiais tyrimais Valdovų rūmų muziejuje pristatyta paroda „Nuo vienaragio iki Trijų Karalių: gotikiniai kokliai iš Valdovų rūmų muziejaus rinkinių“. Čia atsiskleidžia pirmasis Europos dailės ir architektūros stilius, palikęs ryškius pėdsakus Lietuvos kultūros ir meno pavelde.

Plačiau

Sudalyvaukite apklausoje apie Valdovų rūmų muziejų

20231130

Mieli lankytojai,
kviečiame dalyvauti apklausoje, kurioje galėsite įvertinti Valdovų rūmų muziejaus teikiamas paslaugas. Mums labai svarbi Jūsų nuomonė. Pateikdami savo atsakymus ir rekomendacijas, padėsite mums tobulėti. Visada siekiame patenkinti Jūsų lūkesčius.

Plačiau

Vilniaus istorija – 7–8 metrai po žeme

20231130

#pažinkmus – dr. Rasa Gliebutė, Valdovų rūmų muziejaus vyriausioji archeologė. Besibaigiant jubiliejiniams Vilniaus metams, Rasa pasakoja apie atradimus, pakeitusius Vilniaus istoriją, ir mažai matomą, bet svarbų archeologo darbą. 
 

Plačiau

Publikuota: 2016-10-31 16:25 Atnaujinta: 2016-11-02 08:38
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika